Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Płomyki Floksy

15 produkty

Floksy to inaczej płomyki. Nazwa tych pięknych, estetycznych kwiatów pochodzi z języka greckiego i oznacza płomień. Kwiaty floksy należą do rodziny wiesiołkowatych i są bylinami. Osiągają wysokość do 120 cm i przyjmują różne kolory: biały, żółty, niebieski, różowy a także intensywnie czerwony (płomyk Drummonda) wytwarzając i roztaczając w całym ogrodzie piękny zapach, którym wabią do ogrodu pszczoły.

Czytaj więcej

Kiedy sadzić floksy? Kwitnienie, jak uprawiać, wymagania i pielęgnacja

Okres kwitnienia kwiatów przypada na czas od końca wiosny do końca lata. Zdecydowana większość odmian zakwita w lipiecu-sierpniu. W naturalnych warunkach płomyki rosną na wilgotnych, żyznych łąkach i podobne warunki rozwoju trzeba im zapewnić w uprawie ogrodowej. Najlepiej odnajdują się w glebie żyznej i bogatej w próchnicę. Ważne by zadbać o przepuszczalne podłoże, a także przed posadzeniem rośliny wzbogacić glebę kompostem.

Ich pielęgnacja nie jest trudna - należy zadbać o właściwe przycinanie łodyg po przekwitnięciu. Dzięki temu rośliny wypuszczą nowe pędy, które zakwitną. W okresach suszy należy pamiętać o ich nawadnianiu.

Płomyki należy również średnio raz na miesiąc odżywiać, w szczególności w okresie od maja do sierpnia. Pomocny okaże się tu nawóz do roślin kwitnących. Wiosną należy ziemię wokół kwiatów spulchnić i wymieszać z kompostem, a jesienią obsypać je obornikiem granulowanym lub naturalnym. Dzięki zastosowaniu nawozu kwiaty będą intensywnie intensywnie kolorowe.

Piękny różowy kolor zachowuje m.in. płomyk szydlasty, który rozrastając się tworzy niejako dywan z mnóstwa jasnoróżowych kwiatów. Takie rośliny nazywamy floksami płożącymi.

Floks szydlasty - uprawa, kiedy sadzić kłącza

Najlepszym terminem by umieścić floks szydlasty w formie sadzonki w ziemi jest okres od września do października. Na wiosnę odpowiedni czas przypada od kwietnia do maja. Należy zadbać, by miejsce sadzenia było przewiewne. Płomyki należy sadzić do gleb bardzo żyznych i stale umiarkowanie wilgotnych. Floks pod postacią sadzonki umieszczamy w ziemi w rozstawie 40 x 70 cm, zachowując odstępy między roślinami od 40 do 50 cm. Należy również pamiętać o przykryciu karp cienką warstwą ziemi.

O wygodzie uprawy płomyków świadczy fakt, że floksy wieloletnie możemy uprawiać przez wiele lat na tym samym miejscu, dlatego ważne jest staranne oczyszczenie gleby z perzu i innych chwastów trwałych. Karpy płomyka można przechować przez zimę w chłodnym pomieszczeniu (od 2 do 5 stopni Celsjusza), przykryte torfem lub piaskiem. 

Płomyki są bylinami szybko rozrastającymi się za pomocą cienkich korzeni. Rośliny bujnie rosną i wyczerpują glebę ze składników pokarmowych. W dobrej ziemi płomyki mogą rosnąć na jednym stanowisku nawet od 10 do 15 lat. Jednak co kilka lat (od 5 do 7) powinny być dzielone i przesadzane w nowe miejsce. Jest to również doskonały pretekst do ich rozmnażania przez podział sadzonek. Floks może rozprzestrzeniać się tez z nasiona. Najlepszym okresem na to jest wiosna, w okolicy kwietnia lub późne lato - pod koniec sierpnia.

Co zrobić, jak przekwitną floksy? Kiedy przycinać te kwiaty?

Kwiaty powinno się przycinać w okresie ich przekwitania, a więc na przełomie lipca i sierpnia. Dzięki regularnemu przycinaniu ich już po kilkunastu dniach zakwitną ponownie. Nowe kwiaty wyrosną poniżej miejsca cięcia. Chociaż nie będą już tak samo duże jak za pierwszym kwitnieniem, to jednak ich zapach nadal pozostanie intensywny.

Okres przełomu września i października to czas, gdy floksy całkiem przestają kwitnąć. Wtedy należy przyciąć je tuż przy samej ziemi.

Co posadzić obok floksów?

Floksy doskonale odnajdują się w towarzystwie traw ozdobnych, które tworzą jednolite tło dla tych ozdobnych kwiatów. Na szczególną uwagę zasługują floksy gwiaździste, które dzięki oryginalnemu kształtowi kwiatów, doskonale przyciągają wzrok i tworzą interesującą kompozycję kolorystyczną. Dużą popularnością cieszy się także Płomyk wiechowaty odmiany Cleopatra - to floks wiechowaty, kwitnący od lipca do września, posiadająca kwiatostan o intensywnym zabarwieniu wiśniowo-różowym. Jego bardzo duży kwiatostan umieszczony jest na długiej łodydze, która osiąga około 60 cm wysokości, dzięki czemu jest ona widoczna z każdego miejsca ogrodu. Jej piękne duże kwiatostany, podczas kwitnienia wydzielają słodki zapach zwabiający między innymi motyle. Są to doskonałe floksy na skalniak. Podobnie zachowuje się floks wiechowaty czerwony oraz floks rozłogowy. Na uwagę zasługuje również floks Drummonda.

Na słonecznym stanowisku obok floksów (np. floks rozłogowy czy floks kanadyjski) można posadzić także liczne byliny i rośliny jednoroczne i dwuletnie. Do takich zaliczymy m.in. zyskujące na popularności w ostatnich latach jeżówki a także nagietki, aksamitki czy żeniszki. Dobrze będą komponować się z floksami również łubiny o strzelistych kwiatostanach a także nawłocie, które zakwitną pod koniec lata, ciesząc oko żółtymi kwiatami. Świetnie skomponują się z floksami także odętki wirginijskie o białej lub różowej barwie kwiatów a także naparstnice o dzwonkowatych kwiatach. Pomiędzy kępami floksów dobrze wyglądać będą też delikatne, kwitnące na fioletowo werbeny patagońskie.

pixel