Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drzewka owocowe - Czereśnia Narana

2020-01-14
Drzewka owocowe - Czereśnia Narana

Czereśnia Narana - wczesna i pyszna

Czereśnia Narana to nowa odmiana czereśni wczesnej, która przywędrowała do nas od naszych sąsiadów. Ta niemiecka odmiana świetnie zaadaptowała się w naszym kraju i robi się naprawdę bardzo popularna. Czym zatem ta odmiana zasłużyła sobie na taką opinie?.Dowiedz się jak uprawiać i pielęgnować tą czereśnię.

Czereśnia Narana - jak rośnie?

Drzewo tej czereśni rośnie silnie i ma średnio rozgałęzioną koronę. Można, a nawet trzeba ją formować, aby miała regularny kształt. Jako, że jest odmianą wczesną, to niestety kwitnie wcześnie i kwiaty tej sadzonki czereśni mogą przemarzać podczas wiosennych przymrozków.

Czereśnia Narana - jak owocuje?

Czereśnia Narana owocuje w 2 tygodniu dojrzewania czereśni. W zależności od województwa, może to być kilka dni przed Burlatem, jak również wraz z nim lub kilka dni po.

Owoce czereśni tej odmiany są bardzo duże, bo 9-10g, delikatnie spłaszczone. Początkowo barwa jest ciemnoczerwona i błyszcząca, a w fazie dojrzałości wręcz czarna, z odcieniem lekkiego brązu. Są bardzo wyrównane co do wielkości jak również i kształtu owocu. Zbioru możemy oczekiwać dość wyrównanego, aczkolwiek w pierwszych latach dojrzałe owoce mogą wisieć przy jeszcze niedojrzałych. Twardość owocu jest dobra, są średnio wrażliwe na pękanie.

Odmianę tę porównuje się do czereśni Burlat. Według danych owoce tej odmiany są większe od Burlata, są też dużo lepszej jakości. A co za tym idzie, są bardziej przydatne do handlu i transportu. Ponadto warto wspomnieć o tym, iż w Niemczech Narana uznawana jest z jedną z ciekawszych odmian wczesnych, gdyż swoimi walorami produkcyjnymi i atrakcyjnym wyglądem spełnia bardzo wysokie wymogi handlowe.

Czereśnia Narana - jak uprawiamy?

Stanowisko dla Narany winno być słoneczne, ciepłe i dobrze osłonięte od wiatru. Gleba żyzna, świeża i zasobna. jeśli nie mamy takiej warto przed posadzeniem wykopać nieco większy dołek, ująć ziemi i wsypać lepszej ziemi ogrodniczej wraz z kompostem. Całość dobrze w dołku wymieszać. Czereśnia ta nie jest odmianą samopylną, dlatego też posadzona musi być w towarzystwie innych, konkretnych odmian czereśni: Rita, Earlise, Bellise, Aida, Christiana, Vanda, Lapins, Sweetheart.

Czemu warto sięgnąć po owoce czereśni?

Owoce czereśni należą do jednych z bardziej wartościowych owoców i przy tym są niezwykle pyszne. Owoce czereśni są skarbnicą witamin i soli mineralnych. Oczyszczają nasz organizm z toksyn, odkwaszają, regulują apetyt, usprawniają perystaltykę jelit, poprawiają krążenie, mają działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, świetnie wpływają też na wzrok. Co ciekawe prócz dużej ilości witamin jakie posiadają czereśnie – to ciekawostką jest to, że posiadają więcej jody niż ryby!

czereśnie Narana
czereśnie
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Czereśnia typu Wanda Plant Pack

Czereśnia typu Wanda Plant Pack

Cena regularna: 43,01 zł brutto19,11 zł brutto
Czereśnia SAMOPŁODNA Lapins Plant Pack

Czereśnia SAMOPŁODNA Lapins Plant Pack

Cena regularna: 33,57 zł brutto14,99 zł brutto
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel