Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drzewka owocowe - Czereśnia Tamara

2020-01-14
Drzewka owocowe - Czereśnia Tamara

Czereśnia Tamara - informacje o odmianie

Czereśnia Tamara jest stosunkowo nową odmianą wywodzącą się z Czech. Bardzo szybko zdobywa popularność w Europie i na świecie dzięki ogromnym owocom. Jest krzyżówką odmian Van i Krupnopłodnaja. Drzewo rośnie umiarkowanie silnie (oczywiście w zależności od tego na jakiej podkładce jest szczepione) i tworzy luźną, koronę z licznymi, zwisającymi krótkopędami. Bardzo wcześnie wchodzi w okres owocowania, plonując corocznie i obficie. Na temat odporności na mróz do tej pory wiadomo, że w naszym klimacie radzi sobie dobrze i nie przemarza. Na choroby jest niestety dość podatna, dlatego zaleca się wykonywać opryski.

Czereśnia Tamara - gigantyczne owoce

Czereśnia Tamara zalicza się do odmian czereśni wielkoowocowych nie bez powodu. Rodzi ona bowiem ogromne, nerkowate owoce, mające zwykle 12-14 gram, zdarzają się także pojedyncze egzemplarze mające nawet 16-18 gram! Dodatkowo są też przepyszne w smaku. Miąższ mają twardy, ciemnoczerwony, chrząstkowaty, słodki i soczysty. Skórka również ma ciemnoczerwoną barwę,jest błyszcząca i wygląda bardzo apetycznie. Faktem niestety jest, że owoce Tamary są podatne na pękanie i gnicie (zwłaszcza podczas deszczowych dni), jednak to nie zniechęca sadowników do uprawiania tej odmiany. Dojrzałość zbiorczą owoce osiągają średnio-późno, około 6 tygodnia dojrzewania czereśni (połowa lipca), zwykle między odmianami Kordia i Regina. Można jednak je przetrzymać na drzewie przez kilka dni do uzyskania ciemniejszej barwy, nie zaszkodzi to w żadnej sposób owocom.

Czereśnia Tamara - jak sadzić, aby cieszyć się owocami

Przy sadzeniu drzew obowiązuje kilka ważnych zasad, których należy przestrzegać, aby drzewo się przyjęło i miało owoce. Po pierwsze, każdy gatunek drzewa ma inne wymagania co do gleby, stanowiska oraz wilgotności. Czereśnia Tamara lubi gleby piaszczysto-gliniaste, o obojętnym odczynie i umiarkowanej wilgotności. Co do stanowiska, najlepiej czuje się w ciepłym i słonecznym miejscu. Przed zasadzeniem tej sadzonki czereśni, należy przygotować dołek większy niż korzenie, tak aby miały one dość miejsca do rozrośnięcia się. Optymalnym terminem nasadzeń drzew jest wczesna wiosna i jesień. Jeśli sadzone będą drzewka z doniczek, nie ma znaczenia kiedy je zasadzimy, gdyż są one w pełni ukorzenione i przyjmują się cały rok, poza zimą.

Drzewa owocowe w większości potrzebują zapylaczy, aby optymalnie owocowały. Czereśnia Tamara również ich potrzebuje, dlatego aby rodziła owoce corocznie i obficie w sąsiedztwie należy zasadzić jedną z wymienionych niżej odmian:

Czereśnia Burlat

Czereśnia Vanda

● Czereśnia Kasandra

● Czereśnia Stark Hardy Giant

czereśnia Tamara
czereśnia Tamara owoce
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel