Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drzewka owocowe - Czereśnia Rivan

2020-01-14
Drzewka owocowe - Czereśnia Rivan

Czereśnia Rivan

Opowiemy Ci o czereśni Rivan, jednej z najwcześniejszych i najbardziej wartościowych odmian. Czemu zachwyca sadowników od tak dawna? Czemu jest tak popularna w Europie? Czy jest trudna w uprawie?

Czereśnia Rivan - garść ciekawostek

Odmianę tą wyhodowano w Stacji Hodowli Roślin Balsgard w Szwecji i tak też początkowo ją nazywano - Szwecja D. Z czasem jednak jej nazwa uległa zmianie i została przechrzczona na Rivana.

Swe "imię" zawdzięcza pierwszym literom z nazw odmian z których powstała: Riversa i Annonay. Dalsze prace selekcyjne zostały przeniesione ze Szwecji do Polski, a wprowadzona do zapisu została 1976r.

Nie jest odmianą samopylną - czyli te sadzonki czereśni potrzebują do towarzystwa innych, konkretnie dobranych odmian.

Czereśnia Rivan - jak rośnie ta odmiana

Drzewo tej czereśni rośnie dość umiarkowanie, nie tak jak zdarza sie innym odmianom. Rivan może sie też pochwalić piękną koroną, jest ona idealnie kulista, fantastycznie foremna. Jednocześnie jest dość luźna i średnio zagęszczona. W okres owocowania wchodzi dość wcześnie, bo 2-3 roku od posadzenia i owocuje corocznie i bardzo obficie.

Jakie czereśnia Rivan ma owoce?

Odmiana ta owoce ma średniej wielkości lub duże - od 4,5 do 5,5g, sercowate o lśniącej skórce. Ciemnoczerwona barwa owocu przykuwa wzrok, a w pełnej dojrzałości owoce są prawie czarne. Miąższ owoców jest ciemnoczerwony, lekko chrząstkowaty, niezwykle smaczny. Jest to czereśnia pierwszego tygodnia dojrzewania, to znaczy, że zradza swoje owoce często już na początku czerwca. Ponadto owoce tej odmiany nie mają skłonności do pękania czy gnicia pomimo niesprzyjającej, deszczowej aury. Co ważne - owoce rewelacyjnie nadają się równeiż do transportu, dlatego też często są exportowane.

Jak uprawiać czereśnię Rivan

Czereśnia Rivan jak i wszystkie rośliny owocowe lubią stanowisko słoneczne i ciepłe. Gleba winna być żyzna, przepuszczalna i świeża. Jeśli takiej nie mamy to wystarczy wykopać szerszy dołek, usunąć dotychczasową glebę, nasypać świeżej ziemi ogrodniczej uniwersalnej (nie kwaśnej) wraz z kompostem i wymieszać wszystko w dołku.

Warto wspomnieć o tym, że odmiana Rivan rewelacyjnie znosi chłody, a co najważniejsze kwiaty świetnie radzą sobie z wiosennymi przymrozkami! Najlepszym towarzystwem dla Rivana będzie Vega,Burlat i Buttnera Czerwona.

Czemu warto jeść czereśnie?

Owoce czereśni należą do najbardziej wartościowych owoców i przy tym są pyszne. Są one bowiem skarbnicą witamin i soli mineralnych. Oczyszczają one nasz organizm z toksyn, odkwaszają, regulują apetyt i żołądek, usprawniają perystaltykę jelit, poprawiają krążenie, mają działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, świetnie wpływają na wzrok. Co ciekawe prócz bomby witaminowej jakie posiadają czereśnie – jest w nich więcej jodu niż w rybach!

A więc jedz czereśnie – na zdrowie!

czereśnia Rivan
wykorzystanie czereśmi
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel