Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Cebulki tulipana

294 produkty

Tulipany ogrodowe to jedne z najbardziej popularnych roślin cebulowych w polskich, ale oczywiście nie tylko, ogrodach. Ich niebywały urok i różnobarwne kwiaty sprawiają, że ogród nabiera niebywałego wyglądu. Wczesne rabaty kwiatowe z posadzonymi tulipanami prezentują się świetnie i oryginalnie, co znacząco wpływa na odbiór ogrodu wiosną. A co warto wiedzieć o cebulach tulipanów, sadzeniu tulipanów i innych wymaganiach uprawowych? Sprawdź koniecznie, zanim zdecydujesz się na zakup kolorowych tulipanów.

Czytaj więcej

Tulipany - wymagania, pielęgnacja, gatunki i odmiany

Jak sadzimy tulipany ogrodowe? Kiedy sadzimy tulipany? To najczęściej pojawiające się pytanie osób, które są zainteresowane umieszczeniem tulipanów w swoim ogrodzie. I nie ma w tym niczego dziwnego, bowiem to właśnie od prawidłowego sadzenia tulipanów zależy, jaki plon otrzymamy.

Z reguły i niezależnie od gatunku, tulipany lubią podłoże dość lekkie i przepuszczalne, a gorzej czują się w środowisku nadmiernie wilgotnym, czy gliniastym, w którym od razu dają oznaki choroby. Cięższa gleba w ogrodzie nie musi jednak oznaczać konieczności całkowitej rezygnacji z wysiewu tulipanów na działce. Taki grunt wystarczy rozluźnić, dodając trochę torfu oraz piasek. Dodatkowo można także dodać do podłoża kompost, a ziemię odpowiednio przekopać i wyrównać. Jeśli przyłożysz się do przygotowania gleby to plony tulipanów będą bujne.

Sadzenie tulipanów warto przeprowadzić mniej więcej od połowy września do początku października. Każdą cebulę tulipanów umieść w ziemi w dołku odpowiadającym 2-3 wysokościom pojedynczego egzemplarza. Charakterystyczną piętkę cebuli tulipanów umieść ku dołowi. W marcu sadzonki odwdzięczą się piękną rabatą.

Wielu doświadczonych ogrodników radzi posadzić tulipany w plastikowych koszyczkach. Takie nasadzenie ułatwia wykopanie cebul i może uchronić je na wypadek szkodliwego podgryzania przez gryzonie. Dużym atutem cebul tulipanów jest fakt, że nie ma konieczności wykopywania ich po każdym sezonie. Kwiecistą rabatę wystarczy jesienią podsypać korą lub torfem, by zabezpieczyć kwiat przed zmarznięciem. Można także nawozić produktem do kwiatów cebulowych.

Czy wiesz, że?Po ustąpieniu kwitnienia tulipanów, tzn. w momencie, gdy na zakończeniu łodygi pozostaną już jedynie słupki, należy każdą z takich końcówek odłamać. To zabieg, który uchroni tulipany przed utratą związków pokarmowych. W konsekwencji będą mogły zająć się budową cebul. Same liście i łodygi przekwitniętego tulipanów należy usunąć dopiero wtedy, gdy część nadziemna całkowicie uschnie.

Najbujniejsze kwitnienie uzyskamy z kwiatu tulipanów w pierwszym roku po posadzeniu cebul. Aby przywrócić bujność kwitnienia tego kwiatu, można wykopać rozsadę np. raz na 2-3 lata. Wówczas warto osuszyć cebule, tzn. umieścić je w suchym i przewiewnym miejscu. Najlepiej wykop takich cebul przeprowadzić w czerwcu lub w lipcu, ale niech nie skusi Cię gorące słońce i taka metoda suszenia cebul. Intensywne wystawianie na promienie słoneczne nie będzie sprzyjało uzyskaniu dogodnych plonów.

Uwaga! Jeśli nie zdecydujesz się w danym sezonie na wykop cebul tulipanów, to nie podlewaj sadzonek poza okresem kwitnienia.

Różnorodność wysadzanych odmian kwiatu tulipanów jest ogromna i ze względu na to postanowiono podzielić je na kilka ważnych grup. Pierwsze kwitnienie w ogrodzie zapewniają odmiany tulipanów botanicznych, później odmiany pełne wczesne. W kwietniu i maju piękną urodę kwiatów ukazują mieszańce Darwina, a pod koniec maja także tulipany Rembranta. Dzięki temu, że odmian cebul tulipanów jest tak dużo, a ich okres kwitnienia przypada na różne okresy, można ciekawie rozplanować rabatę kwiatową i cieszyć się tulipanowym zagajnikiem aż do lata.

Tak duża paleta odmian tulipanów i tym samym problemy z właściwą klasyfikacją tych roślin sprawiły, że Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) wraz Królewskim Holenderskim Towarzystwem Hodowców Roślin Cebulowych (KAVB) powołały w 1913 roku Brytyjsko-Holenderski Komitet ds. Nazewnictwa i Klasyfikacji Tulipanów.

Dzięki temu udało się usystematyzować podział grup tulipanów, zgodnie z którym warto nadmienić:

Tulipany wcześnie kwitnące:

  • Tulipany pojedyncze wczesne (Single Early)

Kwitną na przełomie marca i kwietnia i osiągają do 30 cm wysokości. Bardzo charakterystyczne tulipany i jednokolorowym wybarwieniu.

  • Tulipany podwójne wczesne (Double Early)

Kwitną od kwietnia do maja i posiadają duże, pełne płatki i miseczkowatym kształcie.

Tulipany kwitnące w połowie sezonu:

  • Tulipany Triumph (Triumph)

Uznane za jedne z najpiękniejszych grup tulipanów, osiągające wysokość nawet 55 cm. Sprawdzają się do tworzenia barwnych bukietów, a ich cechą charakterystyczną są matowe płatki, wybarwione na obrzeżach na odmienny kolor.

  • Tulipany Mieszańce Darwina (Darwin Hybrid)

Tulipany osiągające nawet 70 cm wysokości. Płatki jednobarwne, błyszczące i o owalnym kształcie.

Tulipany późno kwitnące:

Jeden z najlepszych tulipanów wykorzystywanych, jako kwiat cięty o silnych pędach i bardzo trwały.

  • Tulipany Liliokształtne (Lily-Flowered)

Tulipany liliokształtne o kielichowatych kwiatach, zdobiących rabaty w maju. Szczególnie popularną jest odmiana 'Claudia'.

Tulipany o nietypowym i bardzo ciekawym wyglądzie, dorastające do 50 cm wysokości.

  • Tulipany Rembrandta (Rembrant)

Tulipany z płatkami o charakterystycznych smugach.

  • Tulipany Papuzie (Parrot)

Posiadają kwiaty z osobliwie powykręcanymi postrzępionymi płatkami. Kolorowe kwiaty tulipanów np.: odmiana 'Flaming Parrot' wytwarza kwiaty żółtopomarańczowe, 'Estella Rijneweld' biało-czerwone.

Posiadają pełne kwiaty i mogą dorastać do nawet 60 cm wysokości. Jednym z popularnych gatunków w tej grupie jest tulipan pełny późny 'Black Hero'

Pozostałe grupy gatunkowe tulipanów:

  • Tulipany Kaufmana (Kaufmanniana)

Tulipany Kaufmana to niskie byliny osiągające 15-20cm wysokości. Wytwarzają pojedyncze kwiaty z trójkątną plamką na zewnętrznych kwiatach.

  • Tulipany Fostera (Fosteriana)

Tulipany z tej grupy dorastają do 40cm wysokości. To tulipany botaniczne wytwarzające duże kwiaty, często o barwie czerwonej.

  • Tulipany Greiga (Gregii)

Tulipany Greiga posiadają kwiaty, często o nieco gwiaździstym lub pucharowatym kształcie, wybarwiające się na dwa ciekawe kolory.

Kiedy sadzić tulipany wiosną? Podpowiadamy, kiedy najlepiej sadzić cebulki tulipanów?

Sadzenie białych tulipanów wiosną nie należy do najlepszych praktyk, zdecydowanie trzeba tego unikać. I choć wiele osób sadzi tulipany w styczniu licząc, że będą kwitnąć to niestety pozostaje w błędzie. Tulipany, jak już wspomnieliśmy należy sadzić na przełomie września i października. Jesienią zdążą się ukorzenić i bezpiecznie przezimują w glebie do wiosny. Taki dłuższy okres chłodu i czas spędzony w podłożu jest niezbędny do zainicjowania kwitnienia. Posadzone w innym terminie nie wypuszczą kwiatów.

Tulipany w ogrodzie i w doniczce

Tulipany faktycznie można wysadzać w glebie lub umieścić w atrakcyjnych pojemnikach np. przy wejściu do domu. Dzięki sporej różnorodności w sadzeniu, można uzyskać niebywały, kwiecisty efekt dekoracyjny w ogrodzie i na balkonie. Oczywiście do pełnego wzrostu niezbędna jest zawsze prawidłowa pielęgnacja.

Kiedy wykopać tulipany? Czy wykopuje się cebulki tulipanów?

Cebule tulipanów warto i należy wykopać mniej więcej w czerwcu. Po wykopaniu dokładnie je oczyść i przesusz, a następnie przenieś do chłodnego i zacienionego miejsca. Najlepiej do przechowywania sprawdzi się skrzynia z jednolitym podłożem np. wysypanym piaskiem, czy też torfem.

Nie dopuść do tego, by cebulki miały kontakt z wilgocią. Ta spowoduje ich obumarcie.

Cebulki tulipanów - kup pojedynczo lub hurtowo

Wielu zwolenników kwiatów kupuje cebulki tulipanów 100 szt. Dzięki temu szybko udaje im się uzyskać iście kwiecistą rabatę z wybarwionymi płatkami. Kolory tulipanów są różne, a w dostępnych paczkach mix można otrzymać kwiaty białe tulipanów, czerwone, czy żółte.

Decyzja o zakupie określonej paczki tulipanów należy do Ciebie. Jedno jest pewne, nieważne czy zdecydujesz się na pojedyncze kwiaty tulipanów, czy cebulki tulipanów po 100 szt. Zawsze zachowaj zasady odpowiedniej pielęgnacji i prawidłowego terminu sadzenia.

 

 

pixel