Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Caladium Kaladium - cebulki

5 produkty

Szukasz ciekawej, wieloletniej rośliny zielnej? Twoje oczekiwania z pewnością spełni kaladium, którą znajdziesz także pod innymi różniącymi się nazwami, jak chociażby: uszy słonia, skrzydła anioła, czy serce Chrystusa, bądź obraźnica. Swoją oryginalną nazwę zawdzięcza nietypowo ukształtowanym liściom, a co warto wiedzieć o uprawie tej rośliny? Czy można ją umieścić w ogrodzie? A może sprawdzi się wyłącznie w domu?

Czytaj więcej

Caladium - uprawa i jak dbać o tę piękną roślinę?

Roślina caladium uchodzi za wyjątkowo dekoracyjną, a swoją popularnością cieszy się w coraz większej liczbie ogrodów aranżowanych zarówno przez amatorów, jak i profesjonalnych ogrodników. Do bujnego wzrostu kaladium ogrodowe wymaga jednak przygotowania i stworzenia odpowiednich warunków. Wszystko za sprawą tego, że jej ojczyzną są tropiki Ameryki Łacińskiej. Co trzeba zrobić, jeśli chce się utrzymać kwiaty caladium na własnej działce?

Aktywność caladium określa się na czas od wiosny do jesieni. Poza sezonem liście usychają, a kaladium doniczkowe trzeba schować do domu, by mogła ponownie zakwitnąć kolejnego roku. Zimę powinna bowiem spędzić w chłodnym i ciemnym miejscu. Co jakiś czas warto ją też wówczas podlać. Wiosną sprawdź stan bulwy rośliny, gdy zauważysz jakieś niepokojące zmiany, posyp je węglem drzewnym. W nowym podłożu roślina powinna się przyjąć bez problemu.

Najważniejsze informacje o caladium - to warto wiedzieć!

W naturalnym środowisku może osiągać mniej więcej 5 metrów wysokości, a liście wyrastają na długich i mięsistych szypułkach bezpośrednio z bulwy caladium. Jednak rośliny doniczkowe uprawiane w Polsce są zdecydowanie mniejsze. Z reguły osiągają do około 40-90 cm.

Ciekawym elementem charakterystycznym rośliny są oryginalnie zabarwione liście. Istnieje wiele odmian, od których zależy ostateczny wygląd rośliny, a można spotkać się z liśćmi malinowymi, srebrnymi, czy różowymi. W Polsce uprawa całoroczna, ogrodowa nie jest wprawdzie możliwa, ale dopuszcza się wystawianie caladium do ogrodu, gdy na zewnątrz panuje dość tropikalna aura. Powinno być wówczas ciepło, wilgotno, ale bez intensywnego eksponowania caladium na słońcu.

Wyróżnia się około 15 głównych odmian caladium:

  • Caladium Venosum - obrzeże i żyłki liścia wybarwione na czerwono, liść w kształcie owalnym,
  • Caladium bicolor (dwubarwne) - w kolorze liścia dominują takie barwy, jak: czerwony, szkarłatny, jasnozielony,
  • Caladium Strawberry Star - ciekawa roślina tropikalna z dużymi liśćmi w kształcie serca; zdecydowanie najbardziej oryginalna i fantazyjna odmiana,

Inne ciekawe przykłady caladium to chociażby: Caladium Marmoratum, Caladium Picturatum, Caladium Spring Fling, Caladium Pink Beauty, Caladium Royal Flush, Kaladium Freida HempleKaladium Red Flash, Florida Moonlight, czyli odmiana Caladium, która w naturze rośnie w amazońskim lesie tropikalnym.

2 bardzo znane gatunki to natomiast:

  • Caladium Humboldta - składa się z rozety liści w kształcie strzały o długości do 10 cm i szerokości około 5 cm, oryginalnym elementem są srebrzyste plamy na liściach,
  • Caladium Schomburga - posiada owalne, dość duże liście wybarwiające się na kolor srebrzystoczerwony z zielonymi żyłkami.

Jakie warunki świetlne najbardziej lubi kaladium? Ta roślina dobrze czuje się przy jasnym i nieco rozproszonym świetle. Nie będzie jednak rosła zbyt dobrze w bezpośrednim naświetleniu. Reguła dostarczenia roślinie odpowiedniej dawki światła przedstawia się następująco ? im ciekawiej wybarwione liście, tym więcej światła potrzebuje roślina. Nie wystawiaj jednak rośliny na intensywne promieniowanie, które popali liście. Uwaga! Zastanawiasz się, czy Twoje caladium nie jest zbyt intensywnie oświetlone? Jeśli tak będzie, najpewniej zobaczysz na liściach brązowe plamy.

Jaką temperaturę zapewnić roślinie? Najlepiej rośnie w temperaturze utrzymanej na poziomie + 22 do + 27°C. Temperatura w pomieszczeniu powinna być dość stała, a przede wszystkim nie może spadać poniżej + 20°C nawet w okresie spoczynku.

Jaką glebę lubi kaladium, gdy sadzisz cebule? Caladium warto nawozić np. w marcu i kwietniu. Najlepiej sprawdzą się do tego nawozy płynne. Oprócz nawożenia, które bardzo dobrze wpływa na wzrost rośliny, warto zapewnić kaladium także luźną i przewiewną glebę, którą uwielbiają kaladium na etapie wyrastania z cebul. Tutaj sprawdzi się mieszanka ziemi, którą stosujesz chociażby do dieffenbachii, czy skrzydłokwiatu. Na rynku istnieją także specjalne mieszanki doniczkowe do kaladium. Będzie je wyróżniać lekka struktura, przepuszczalność wody i zawartość próchnicy.

Czy kaladium służy podlewanie? Caladium uwielbia wodę, ale zdecydowanie w małych porcjach. Woda nie powinna stać w ziemi. Podlewanie warto też ograniczyć w okresach stagnacji. Bulwy Caladium mogą mieć skłonność do gnicia. Dlatego, jeśli tylko zauważysz chore obszary od razu reaguj. Miejsca podgnite powinny być wycinane do zdrowej tkanki i traktowane fungicydami w proszku. Jedną z głównych przyczyn gnicia rośliny będą: zbyt częste podlewanie, nasiąkanie wodą i przeciągi. Dlatego koniecznie zastosuj się do porad zamieszczonych u nas.

Caladium w domu - co należy wiedzieć?

Caladium może być uprawiana w doniczce, a wówczas spełnia się w roli pięknej dekoracji domu. Będzie współgrała z innymi roślinami i wyróżni się na ich tle. Kaladium zachwyci wszystkich Twoich gości niebywałą urodą liści, która od razu przywodzi na myśl tropikalne obszary. Uprawa caladium w domu nie sprawi Ci większych kłopotów. Ważne, by ustawić roślinę w miejscu z rozproszonym światłem i w odpowiedniej temperaturze oraz wilgotności powietrza.

Uwaga: pamiętaj, że wszystkie części caladium są trujące. Dlatego podczas pielęgnacji rośliny włóż rękawiczki i trzymaj ją z dala od dzieci oraz zwierząt domowych.

Chcesz posadzić kaladium w ogrodzie? Musisz o tym wiedzieć

Kaladium nie przechowasz w ogrodzie przez cały rok, ale latem może przyozdobić obszar dookoła domu. Pamiętaj, żeby zapewnić jej do wzrostu podłoże z ziemią próchniczą z dodatkiem torfu, a  także piasku. Takie stanowisko powinno być też dość dobrze nasłonecznione. Kaladium ogrodowe postaw w zacisznym miejscu, niech będzie osłonięte od wiatru i dość słoneczne. Roślina nie toleruje zimna, dlatego do gruntu najlepiej sadzić ją wtedy, gdy temperatura nie spada poniżej 13°C.

Kaladium - gdzie kupić ten kwiat?

Chcesz posadzić kaladium? Sklepy z tymi roślinami znajdziesz także w Polsce. Co więcej zaskoczy Cię dostępność odmian kaladium. Cena za sztukę nie jest wysoka. Kupując caladium kieruj swoją uwagę w stronę miejsc cieszących się renomą. Lepiej kupić sadzonkę ze szkółki, niż z przypadkowego miejsca. My dokładamy wszelkich starań, by bulwy naszych roślin były zdrowe i duże. A jak pakujemy rośliny? Sprawdź nasz system paczek. Zacznij wiosnę od sadzenia nowych roślin i pamiętaj także o kaladium.

pixel