Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Cebulki zimowitów

6 produkty

Zimowity (Colchicum) to kwiaty jesienne, które w naturze występują na Nizinie Kolchidzkiej położonej w Gruzji. Rośliny te zalicza się do bulwiastych i cebulowych. Oprócz wspomnianej Gruzji, zimowity pojawiają się także w środowisku naturalnym w Południowej Europie i Południowej Afryce. Co ciekawe, Polska posiada swój rodzimy gatunek zimowita jesiennego (Colchicum autumnale). Kwiat tego zimowita jest fioletowy i charakteryzuje się bardzo wąskimi płatkami. 

Czytaj więcej

Zimowity - kiedy sadzić te kwiaty? Uprawa, pielęgnacja i stanowisko

Warto wiedzieć, że kiedy kupujemy zimowity w lecie, możemy z powodzeniem wsadzić je do ziemi jeszcze w sierpniu, aby cieszyć się ich bujnym kwieciem tego samego roku. Kwiaty zimowita jesiennego w pierwszym roku są umieszczone na łodygach zupełnie pozbawionych liści. Te pojawiają się dopiero na wiosnę następnego roku, tworząc jasnozielone pióropusze. Wśród nich odnaleźć można torebki nasienne roślin, które przez całą zimę były umiejscowione pod powierzchnią ziemi. Rośliny intensywnie rozwijają się aż do początku wakacji, a następnie ich liście obsychają. Nowe pojawiają się jesienią, wraz z kolejnymi kwiatami: czyli jesienią rok po posadzeniu, kwiaty zimowitów nie są już bezlistne. 

W przypadku zimowita cebulki sadzimy najlepiej w podłożu próchniczym, przepuszczalnym i żyznym. Kwiaty te najbardziej lubią stanowiska półcieniste i słoneczne klomby. Są to raczej odporne rośliny, ale nie przepadają za grząskimi terenami i podmokłymi. Dlatego jedyne, co może zagrozić zimowitom, to głównie nadmiar wody. To, jak głęboko sadzić zimowity, zależne jest od wielkości bulwy. Zimowity jesienne cebulki mają dość niewielkie, jednak zdarzają się także większe okazy: z tego względu głębokość sadzenia waha się między 10-15 centymetrami. Zalecana rozstawa roślin to 15-20 centymetrów.

Sadzenie cebulek kwiatowych jesiennych. Wszystko, co warto wiedzieć o nasadzeniach jesiennych.

Gdy jesienią zimowity przekwitną, należy je przykryć warstwą ściółki, do czego idealnie nadaje się torf lub kompost. Jeśli chcemy zmienić stanowisko zimowita, cebulki dobrze jest wykopać dopiero po zaschnięciu liści na wiosnę. Najlepiej jednak nie przeprowadzać zbyt często zimowitów, ponieważ najpiękniej się rozwijają, jeśli mają zapewniony spokój w jednym miejscu.

Bulwy zimowita łatwo przeoczyć, dlatego dobrze jest oznaczać miejsce jego posadzenia. Jedynym dużym wskazaniem do wykopania cebulek zimowita jest ich nadmierne zagęszczenie, co zazwyczaj następuje po trzech-czterech latach od posadzenia. Gdy wykopiemy cebulki końcem maja lub w czerwcu, do sierpnia należy przechowywać je w suchym i ciemnym miejscu, a następnie posadzić. Dość istotna jest informacja, że zimowity potrafią zakwitnąć i bez posadzenia: jeśli będą zbyt długo przechowywane, nawet ciemna piwnica okaże się dla nich odpowiednim miejscem do rozwinięcia kwiatostanów. Tę właściwość można wykorzystywać do tworzenia ciekawych aranżacji florystycznych.

Sadzenie cebulek kwiatowych wiosennych. O czym warto pamiętać?

Na koniec istotna uwaga: zimowit jesienny jest trujący. Każda część rośliny zawiera kolchicynę, czyli silnie działającą substancję. Z tego względu dzieci i zwierzęta domowe powinny nie mieć dostępu do miejsc, w których sadzony jest zimowit jesienny. Objawy zatrucia tą rośliną pojawiają się zazwyczaj kilka godzin po spożyciu, zalicza się do nich mdłości, pieczenie i drętwienie w ustach, a także biegunkę, wymioty i trudności z przełykaniem.

Zimowit - odmiany i gatunki, na które warto zwrócić uwagę

Mało jest bylin kwitnących jesienią; zimowit zatem najczęściej nie ma konkurencji w ogrodzie o tej porze roku. Wzorcowym gatunkiem zimowita, najczęściej zapraszanym do ogrodu, jest zimowit jesienny (Colchicum autumnale), oprócz tego  zimowit żółty (Sternbergia lutea) oraz zimowit bizantyjski (Colchicum giant)

Popularną odmianą zimowita jesiennego jest 'Alboplenum'. W przeciwieństwie do fioletowych zazwyczaj kwiatów zimowita, ta odmiana jest biała z żółtymi środkami, w czym przypomina odrobinę margerytki. Ziemowit bizantyjski (zwany inaczej zimowitem pełnym) również ma parę odmian, najpopularniejsza jest 'Waterlily' w odcieniu jasnofioletowym. 

Generalnie poszczególne odmiany zimowitów w obrębie gatunku różnią się rozmiarem kwiatów, długością kwitnienia i tym, jak długowieczna jest roślina. Warto jeszcze wspomnieć, że zimowity węgierskie (Colchicum hungaricum) może zakwitnąć nawet w lutym, co zazwyczaj bywa uznawane za zwiastun końca zimy. 

Zimowit jesienny i wiosenny - czym się różnią?

Zimowity jesienne bywają mylone z krokusami (Crocus speciosus), ze względu na swój charakterystyczny kolor i pokrój kwiatów. Z tego względu niektórzy myślą, że istnieje również zimowit wiosenny. Tymczasem podczas gdy marzec w ogrodzie faktycznie należy do krokusów i próżno jest szukać w nim kwiatów zimowita, tak październik jest zdecydowanie czasem zimowitów jesiennych. Istnieje jeden gatunek krokusów, konkretnie Crocus sativus, którego kwiaty pojawiają się we wrześniu, ale można odróżnić je od zimowitów w prosty sposób. Po pierwsze, bulwy krokusów  są zazwyczaj odrobinę mniejsze niż zimowitów. W razie wątpliwości można także policzyć pręciki: w przypadku krokusów jest ich trzy, a zimowitów aż sześć. 

Jak wykopać cebule? Dowiedz się z naszego merytorycznego artykułu!

Jakie kwiaty są podobne do zimowitów?

Jak wspomniano wyżej, zimowit jesienny najczęściej mylony jest z jesiennymi odmianami krokusów. Poza tym, trudno go pomylić raczej z jakąkolwiek inną rośliną, ponieważ ma charakterystyczne fioletowe kwiaty o podłużnym kształcie. Ewentualnie zimowit żółty może być pomylony z margerytką. To, co zdecydowanie odróżnia zimowity od kwiatów, z którymi są mylone, to to, że w okresie jesiennym kwitnie w zasadzie tylko on. Dlatego jeśli na swojej drodze w październiku spotkamy fioletowe skupisko kwiatów, możemy mieć pewność, że są to zimowity jesienne. 

Cebulki najlepiej kupować w sprawdzonych sklepach ogrodniczych, takich jak Sadowniczy.pl, w którym jest wiele odmian zimowitów jesiennych. Cena tych roślin nie jest wygórowana i zaczyna się od 5 złotych za cebulę. Zdrowe, zadbane cebulki szybko się przyjmą i są gwarancją pięknego kwitnienia. Nie wymagają także nadmiernego nawożenia oraz doglądania. Bardzo istotne jest jednak, aby nie doprowadzić do zakwitnięcia zimowitów bez podłoża: taka cebulka może mieć później problem z tym, aby wydać kwiat w ziemi. 

pixel