Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kalie cebulki

21 produkty

Wystarczy chociażby wspomnieć o kalli, by od razu mieć przed oczami uroczy i bardzo zmysłowy kwiat cięty, który swoją urodą cudowanie podkreśla ważne okazje i jest niesamowicie modny. Sadzenie kalii stało się trendem w aranżacji ogrodu i balkonu. Tymczasem kalla to także urozmaicony i oryginalny kwiat doniczkowy, jak i ogrodowy, który warto mieć na swojej działce, by dekorowała dowolną rabatę ze średnimi bylinami.

Najbardziej charakterystyczne i modne to kwiaty kalii zabarwione na biało, ale warto wiedzieć, że w palecie botanicznej występują także kalie o innych kolorach. Jakie odmiany kalii mogą Cię zainteresować i co warto wiedzieć o ich uprawie?

Czytaj więcej

Jak wygląda kwiat kalia i co to za roślina? Gatunki i odmiany

Kalla, bywa określana, jako roślina kapryśna i dość trudna w utrzymaniu. To stwierdzenie jest jednak dość nieprawdziwe, a nawet krzywdzące dla tej rośliny. O kalię wystarczy bowiem zadbać, by odwdzięczyła się pięknym kwitnieniem oraz wzrostem. Kalię można, co ciekawe, przez cały rok uprawiać w domowych warunkach. Gdy na zewnątrz panuje dość ciepła aura, warto ją jednak przenieść na słońce, by zdobiła swoimi kwiatami taras, balkon, czy dowolną część ogrodu.

Cantedeskia, to właśnie kwiat określany jako kalia lub kalla (roślina kłączowa). Pochodzi z Afryki. Wyróżniają ją duże liście o kształcie strzałkowatym, bądź jajowato-sercowatym. Ich kolor jest wyraźnie głęboki, a czasem z białym nakrapianiem. Kwitnienie kalii przypada od grudnia do kwietnia (dla roślin doniczkowych) lub od czerwca (dla kalii w gruncie). Po okresie kwitnienia przechodzi w stan spoczynku. Drugim charakterystycznym elementem tej rośliny są kwiatostany. Najpowszechniejsze odmiany mają kolor biały lub kremowy, ale nie brakuje także kolorowych. Fascynująco na rabacie prezentują się przecież kalie ogrodowe w kolorze żółtym, różowym, fioletowym, czy czerwonym.

Tymczasem do najpowszechniejszych gatunków kalii należą: etiopska, Elliota, czy Rehmanna. Cantedeskia etiopska posiada żółte, bardzo okazałe kolby kwiatów oraz spore, zielone liście. Może porastać tereny zarówno dobrze nasłonecznione, jak i półcieniste. W uprawie najczęściej można spotkać kalię etiopską: Albomaculata, Ametyst, Childsiana, Kapitan, Zielona bogini. Kalia Elliotta to kalia o dużych i zielonych liściach z białymi plamkami. Uwielbia światło i pełne słońce. Odmiany, które warto znać to: Czarnooka piękność, Żółty Róg, Vermeer. Kalia Rehmanna, ciekawa kalia, która dorasta do mniej więcej 50 cm wysokości, z zielonymi, dość wąskimi liśćmi. Odmiany, które Ci się spodobają to: Anneke, Babie Lato, Czarny Las.

Kiedy sadzić, jak pielęgnować i jak podlewać kalie w ogrodzie?

O uprawie kalii pojawia się wiele sprzecznych informacji, a niektórzy mylnie uważają ją za roślinę trudną w uprawie. Tymczasem wystarczy o nią trochę zadbać, by rosła bujnie i pięknie kwitła. Prawidłowa pielęgnacja kalii zapewni jej dobre kwitnienie.

Podstawową kwestią w odpowiedniej uprawie kalii jest wybór właściwego stanowiska. Ważne jest żyzne podłoże i dość optymalnie nasłonecznione. Kalie ogrodowe uwielbiają słońce i właściwie wyłącznie kalia etiopska może poradzić sobie w średnim półcieniu. Cantedeskia wymaga także odpowiedniej ziemi do wzrostu. Podłoże powinno być dość lekkie, przepuszczalne i próchnicze. Warto także zadbać o to, by gleba była często wilgotna, ponieważ dokładnie w takich warunkach roślina zamieszkuje naturalne tereny Afryki.  A co z pH gleby? Zadbaj, by było ono albo naturalne, albo lekko zasadowe, gdy sadzisz kalię etiopską. W innym przypadku podłoże może mieć też odczyn obojętny, czy lekko kwaśny.

Kalia, jak dbać, by bujnie kwitła?

Podlewanie i nawożenie cantedeskii, co jeszcze warto wiedzieć na temat hodowli tego kwiatu? Kalia ogrodowa oraz kalia doniczkowa będą miały dosyć spore wymagania pod względem podlewania. Wywodzą się bowiem z afrykańskich terenów podmokłych, w których czują się zdecydowanie najlepiej. Jeśli zatem zdecydujesz się na posadzenie kwiatu kalii w ogrodzie to pamiętaj o regularnym dostarczaniu wody. Latem kalię (kwiat cantedeskia) należy podlewać nawet co 3-4 dni. Zimą, cantedeskię doniczkową podlej co około 7 dni. Do podlewania warto użyć wody deszczowej lub przegotowanej w temperaturze pokojowej.  Jak w przypadku każdego kwiatu, tak i ten warto szczególnie w okresie wzmożonego kwitnienia zasilić standardowym nawozem wieloskładnikowym. W okresie kwitnienia warto zasilać kalie nawozem wieloskładnikowym do roślin kwitnących.

Niektórych ogrodników na pewno ucieszy informacja, że kalie ogrodowe lub cantedeskie w doniczce bardzo szybko rosną. Zmiana doniczki z mniejszej, na większą powinna się zatem odbywać nawet raz na rok lub co 2 lata. Nie ma natomiast konieczności ani formowania, ani też przycinania kalii. Usuwać można, co najwyżej zaschnięte lub uszkodzone liście.

Kiedy wykopać kalie ogrodowe?

Najpierw przerywa się podlewanie, mniej więcej we wrześniu. Następnie, gdy liście zaczną brązowieć, przesadza się kallę, (same cebulki) do doniczek i umieszcza w chłodnym pomieszczeniu. W styczniu roślinę najpierw wstawia się z powrotem na parapet do cieplejszego wnętrza, a w maju (późną wiosną) można ją znowu posadzić do gruntu.

Jak pielęgnować kalie doniczkowe?

Choć kalia lubi słońce, to nie należy stawiać jej w bezpośrednich promieniach słonecznych. Niezbyt dobrze wówczas zareaguje, a co więcej, nie najlepiej czuje się także w bardzo wysokich temperaturach. Kalia doniczkowa wymaga regularnego podlewania oraz nawożenia, szczególnie w okresie od grudnia do kwietnia. Po kwitnieniu przejdzie w stan spoczynku. Na ten drugi etap zapewnij roślinie zdecydowanie niższą temperaturę bo około 13-16 stopni i mniejszą ilość wody. Dopiero w lipcu kalię można znowu przenieść na parapet do standardowej temperatury.

Kalia doniczkowa - czy jest trująca?

Tak, kalia jest rośliną trującą. Niebezpieczne substancje znajdują się w każdej części rośliny, dlatego podczas pielęgnacji warto zabezpieczyć dłonie. Można założyć np. rękawiczki ochronne.

Dlaczego kalia nie kwitnie - rozwiązujemy ten i inne kłopoty

Kalia najczęściej nie kwitnie, gdy w pomieszczeniu, w którym jest uprawiana jest niedostatecznie wilgotno lub, jeśli jest niewłaściwie karmiona. Najczęstszym błędem jest niska zawartość azotu w okresie wegetacji, która w odpowiedniej ilości pomaga kalii rosnąć liściasto, a nie zawiązywać pąki. Do braku kwitnienia przyczynia się także brak przeszczepów np. we wczesnych latach wzrostu oraz brak naturalnego światła. Brak kwitnienia zauważa się u kalii zakupionych w sklepie. Najczęściej wynika ono z faktu, że roślina jest po prostu w stanie uśpienia.

Kalia nie kwitnie, co jest powodem?

Gdy kalla nie kwitnie to powodem może być brak zimowego spoczynku, nadmierne podlewania, złe nawożenie. Kalie wręcz wymagają zadbania o warunki do spoczynku. Zimą należy przenieść ją w miejsce o obniżonej temperaturze i ograniczyć podlewanie. W tym czasie nie należy również nawozić rośliny.

Dlaczego żółkną liście kalii?

To najbardziej bezpośredni znak tego, że roślina chce odpocząć i przezimować.

pixel