Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Cebulki jaskrów

8 produkty

Jaskier to rodzaj roślin z rodziny jaskrowatych, do którego należy ponad 1,5 tys. gatunków występujących niemal na całym świecie. Wśród nich znajdują się rośliny jednoroczne, dwuletnie oraz wieloletnie byliny. W Polsce jaskry rosną dziko głównie na mokrych łąkach, terenach leśnych i w górach.

Czytaj więcej

Jaskier - uprawa w ogrodzie i w doniczce

Wśród 25 gatunków występujących naturalnie w naszym kraju szczególnie rozpowszechnione są: jaskier polny, jaskier ostry, jaskier jadowity. Często spotkać można także jaskra rozesłanego (znanego też jako jaskier rozłogowy), który jest najokazalszy i gęsto się rozrasta, oraz jaskra kosmatego. Jaskry te traktowane są jako chwasty, choć nie można zaprzeczyć, że ich drobne kwiaty z promienistymi płatkami upiększają nasze łąki i lasy. Tak jak wszystkie jaskry, wyżej wymienione gatunki to rośliny trujące, ale warto wiedzieć, że jaskier rozesłany ma zastosowanie w medycynie tradycyjnej.

Jaskry rosnące naturalnie w naszym kraju mają skromne, niewielkie kwiaty, jednak gatunki hodowane w ogrodach i doniczkach są zdecydowanie bardziej dekoracyjne. Szczególnie atrakcyjne są jaskry azjatyckie, które posiadają szczególnie okazałe kwiaty, a odmiany oferowane nam przez hodowców mają bardzo dużo błyszczących płatków. Jaskry azjatyckie hoduje się zarówno w ogrodach, jak i w doniczkach - mogą one osiągnąć 35 cm wysokości. Jeśli chcesz zasadzić jaskry azjatyckie w ogrodzie, to musisz wiedzieć, że rośliny te lubią stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru i ciepłe. Ziemia dla tych roślin powinna być przepuszczalna i żyzna, o lekko kwaśnym odczynie. Jaskry hodowane w doniczkach najlepiej czują się na balkonach lub werandach, ponieważ potrzebują dużo światła i raczej nie znoszą dobrze wysokiej temperatury i stanowiska w pobliżu kaloryfera.

W uprawie doniczkowej nie można przesuszać ziemi, ale niewskazane jest też jej intensywne i częste podlewanie. Zresztą również hodując jaskry w ogrodzie, trzeba zapewnić tym roślinom podłoże, które stale jest lekko wilgotne. W okresie wegetacji co 10 dni warto stosować nawożenie biohumusem. Dowiedz się więcej o tym, jak powinno przebiegać nawożenie cebulek kwiatowych, a unikniesz niektórych błędów w uprawie. Dzięki usuwaniu przekwitłych kwiatów, przedłużysz okres kwitnienia jaskrów! Gdy pęd kwiatowy zaczyna usychać, należy go obciąć, jednak liście powinny zostać nienaruszone jeszcze na pewien czas, ponieważ bulwy gromadzą w tym czasie substancje pokarmowe.

Jaskry azjatyckie to rośliny wieloletnie niezimujące w ogrodach w naszym klimacie. Należy je wykopać z gruntu już we wrześniu. Po oczyszczeniu bulwy trzeba ułożyć w ażurowych skrzynkach z trocinami i zostawić w pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza 10 stopni Celsjusza. W przypadku jaskrów hodowanych w doniczce, roślinę można zostawić na zimę w ziemi. Być może zakwitnie już w lutym, ale trzeba zapewnić jej odpowiednią temperaturę, czyli niższą niż pokojowa. Warto dodać, że podczas wykopywania bulw jaskrów zazwyczaj okazuje się, że roślina wykształciła bulwki potomne. Są one dość kruche, wiec podczas podziału trzeba być ostrożnym, by ich nie zniszczyć.

Jaskier - kiedy sadzić te kwiaty?

Jaskry sadzi się w kwietniu lub w maju. Rośliny posadzone w tym czasie zakwitną w czerwcu albo w lipcu. W donicy można je też zasadzić we wrześniu i spodziewać się pędów kwiatowych już w lutym. Jaskier to roślina, której cebulki przed sadzeniem warto moczyć w letniej wodzie, najlepiej przez dobę. Po wyjęciu cebulek z wody, dobrze będzie zaprawić je środkiem grzybobójczym. Jaskry w doniczce sadzimy na głębokości około 5 cm, a w ogrodzie - 7-8 centymetrów. Zalecany rozstaw roślin ogrodowych to 15 cm. W doniczce o średnicy 12 cm sadzimy trzy bulwy. O utrzymanie stale wilgotnej, ale nie mokrej gleby należy zadbać już od momentu zasadzenia tych roślin. Jeśli zdecydujesz się na hodowlę ogrodową, to po sadzeniu ich w kwietniu możesz okryć rabaty słomą, którą trzeba usunąć, gdy zrobi się cieplej. 

Poczytaj o tym, z czym komponuje się jaskier w ogrodzie

Stwórz wyjątkowe kompozycje w swoim ogrodzie z jaskrami w roli głównej lub drugoplanowej.! Weź pod uwagę na przykład kolory jaskrów. Pomarańczowo-czerwony jaskier azjatycki 'Aviv Picotee Orange' to bardzo efektowna odmiana, która przyciąga uwagę, mimo że rośliny te nie są przecież  specjalnie wysokie. Bardzo interesująco prezentują się one na przykład w sąsiedztwie wybujałych traw ozdobnych i w ogrodach rustykalnych z wiązami. Swoją urodą urzeka także jaskier azjatycki 'Aviv Picotee Rose' i doskonale prezentuje się zwłaszcza w ogrodach urządzonych w stylu romantycznym. Zasadź go w sąsiedztwie białych kwiatów, w tym także jaskra białego oraz fioletowych irysów i kocimiętki.

Jeśli wybierzesz bajecznie ubarwione jaskry niebieskie, również możesz postawić na rośliny kwitnące na fioletowo bądź biało. Duże wrażenie bezsprzecznie robi też jaskier azjatycki czerwony, którego kwiaty kojarzą się z różami. Ta roślina będzie efektownie prezentować się na przykład na tle zielonych krzewów, tuji i jałowców. Jaskry w różnych kolorach sadzi się z powodzeniem obok funkii, orlików, chabrów oraz wiązówki. Zanim zaczniesz urządzać swój ogród, sprawdź, jakie są trendy w ogrodnictwie!

pixel