Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Winogrona - sadzonki winogron

22 produkty

Winogrona ogrodowe to jedne z najbardziej słodkich i smakowitych owoców zdatnych do uprawy w Polsce. Można dodać je do sałatki, wykorzystać do produkcji przetworów, czy wina. Winorośl właściwa może wydawać owoce słodkie, a jeśli do uprawy wybierze się odmianę deserową do dodatkowo można otrzymać naprawdę duże i smaczne grona. Odmian winogrona jest sporo, a w podstawowym podziale możemy wyróżnić np. deserowe, przetworowe, czy dekoracyjne. Szczepienie winogron rozpocznij wiosną, by zdążyć do okresu owocowania.

Czytaj więcej

Winogrona - rodzaje, gatunki i odmiany oraz ich zastosowania i właściwości

Winogrona ogrodowe to jedne z najbardziej słodkich i smakowitych owoców zdatnych do uprawy w Polsce. Można dodać je do sałatki, wykorzystać do produkcji przetworów, czy wina. Winorośl właściwa może wydawać owoce słodkie, a jeśli do uprawy wybierze się odmianę deserową do dodatkowo można otrzymać naprawdę duże i smaczne grona. Odmian winogrona jest sporo, a w podstawowym podziale możemy wyróżnić np. deserowe, przetworowe, czy dekoracyjne. Szczepienie winogron rozpocznij wiosną, by zdążyć do okresu owocowania.

Niemałe znaczenie mają wartości odżywcze winogrona. Owoc tego krzewu to źródło glukozy, fruktozy, ale również kwasów organicznych, czy potasu, fosforu, wapnia, a także witamin C, A, B, żelaza i boru. Ważnym elementem owoców jest ich skórka, bogata w resweratrol, zapewniający organizmowi ochronę antybakteryjną i będący przeciwutleniaczem. Winogrona wpływają zatem korzystnie na cały organizm, a w dodatku świetnie smakują. To właśnie te właściwości decydują o tym, że coraz częściej spotyka się winorośl w uprawie domowej.

Odmiany deserowe winogrona - jakie wybrać?

Winorośle deserowe uchodzą za najbardziej smaczne, a ich owoce potrafią być naprawdę sporych rozmiarów. Krzewy wymagają więcej troski, a także korzystniejszych warunków pod uprawę. W uprawie ogrodowej sprawdzi się chociażby 'Arkadia' wydająca duże, mięsiste owoce o jasnożółtym zabarwieniu i nieco wydłużonym kształcie. Tę odmianę warto uprawiać pod osłoną, a warto pamiętać, że może być ona wrażliwa na niskie temperatury.

'Alden' to natomiast odmiana winorośli amerykańskiej z owocami o granatowym zabarwieniu i niezwykłym aromacie. Uprawa tej odmiany w gruncie jest możliwa, ale warto pamiętać, by wybrać dla niej dość słoneczne i przysłonięte miejsce.

Niektóre z odmian winogron nie posiadają pestek. Jedną z nich jest 'Einset Seedless', która charakteryzuje się naprawdę słodkimi gronami o truskawkowo-malinowym posmaku. Do pełnego wzrostu winogrono tego typu potrzebuje sporo słońca, ciepła i osłony przed wiatrem.

Ciekawym przykładem odmian deserowych będą ponadto 'Nero' z owocami dojrzewającymi już pod koniec sierpnia oraz 'Prim' ze smacznym i żółtym owocem. Każda z tych odmian sprawdzi się jako element sałatek.

Z ciekawych odmian winogrona przerobowego, czyli takiego, które sprawdzi się do produkcji win oraz soków warto zwrócić uwagę na winorośl 'Aurora' dającą małe, kuliste, słodkie, soczyste, jasnożółte owoce. Popularną odmianą w uprawie będzie również 'Muskat Odeski' z owocem dojrzewającym pod koniec września. Ponadto wiele osób zwraca uwagę na takie odmiany, jak 'Frontenac', czy 'Cascade'.

Winogrono wykorzystuje się na wiele sposobów, a o ich popularności decyduje słodki smak i wszechstronność zastosowania w kuchni. Słodkie winogrono to składnik wina, konfitur, ale również owoc deserowy będący dodatkiem do wielu dań lub funkcjonujący, jako przekąska. Suszone rodzynki winogrona są także powszechnie wykorzystane w kuchni. Będą świetnie uzupełniały dietę zarówno latem, jak i jesienią.

Winorośl i jej choroby i szkodniki, jak je zwalczać?

Po deszczowej pogodzie winogronom może zagrażać także czarna zgnilizna. Praktycznie na całej roślinie powstają wówczas brązowo-czerwone plamy z czarnymi plamkami na obrzeżach. W wyniku porażenia czarną zgnilizną roślina bardzo szybko obumiera. Powszechną chorobą winogron jest także mączniak prawdziwy. Po zaatakowaniu mączniakiem winorośli liście, pędy i grona pokrywają się szarym nalotem, a owoce często pękają. Przy zastosowaniu odpowiedniego oprysku jest jednak szansa na to, że uniknie się zarażenia rośliny jakąkolwiek z wymienionych chorób.

Do chorób wirusowych oraz bakteryjnych winogrona, należą liściozwój, rak bakteryjny, czy roncet. Wirus liściozwoju powoduje matowienie i powstanie żółtych przebarwień na liściach. W wyniku zaatakowania tym wirusem roślina od razu gorzej rośnie i zdecydowanie mniej owocuje. Oznaką powstania raka bakteryjnego jest natomiast pojawienie się na starszych pędach winorośli białych, z czasem brązowiejących guzów. Zaatakowane części rośliny należy niezwłocznie usunąć, a w miejscu wzrostu takiej rośliny najlepiej już nie sadzić innych.

A może winorośl zaatakowały szkodniki? Niestety to również jest możliwe. Filoksera winiec to owad, który żeruje na korzeniach winorośli. Szybko może się jednak przenieść także na liście. Aby spróbować im zapobiec warto szczepić winorośl na specjalnych podkładkach.

Winorośl - uprawa. Kiedy i jak przycinać winogrona?

Winogrona uprawia się głównie dla uzyskanych owoców, ale nie tylko. Jako roślina pnąca świetnie osłania mało korzystne fragmenty działki, werandę, altanę lub innego typu konstrukcje. Na pewno świetnie sprawdzi się na południowych ścianach budynków, gdzie uzyska odpowiednią ilość światła słonecznego.

Podczas uprawy winorośli warto pamiętać o przeprowadzaniu systematycznych cięć. Niektóre odmiany tnie się częściej i mocniej, a wynika to z silnego przyrostu poszczególnych elementów rośliny. Ponadto, niemal u wszystkich odmian usuwa się latem nadmiernie rozrośniętą masę liściową. Wszystko po to, by powstające i dojrzewające owoce miały pełen dostęp do słońca.

Winogrona same w sobie to dość szybko rosnące pnącza, będące świetnym elementem upraw i dekoracji ogrodu. Wybieraj tylko zdrowe sadzonki winorośli, które należy sadzić zawsze w ciepłym, słonecznym i osłoniętym od wiatru miejscu. Najlepsze zbiory otrzymuje się jeśli sadzonka znajdzie się w gruncie już w kwietniu. Wówczas roślina zdąży się ukorzenić. Warto pamiętać, że owoce winogrona to nie tylko popularny kolor zielony i fioletowy, ale również różowy, czerwony, czy czarny. Tak spory wybór owoców zapewnia zakup sadzonki do każdego ogrodu.

pixel