Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Cebulki szafirków

15 produkty

Szafirki (z łac. Muscari) – kwiaty cebulowe, dla których jednym z najbardziej charakterystycznych elementów są niebiesko zabarwione kuleczkowate grona kwiatów. Roślina wdzięczna do uprawy zarówno w ogrodzie, jak i okazałych donicach, a co ważne, także odporna na mróz i dość łatwa w utrzymaniu. Szafirki to kwiatki, które polubisz za ich oryginalny wygląd i możliwość tworzenia subtelnych kompozycji w ogrodzie. Wystarczy połączyć je na rabacie z narcyzami lub tulipanami, by otrzymać naprawdę zadowalający efekt kwiatowej łąki. Poniżej przedstawimy Ci najchętniej uprawiane odmiany szafirków oraz wspomnimy, jak je uprawiać, sadzić i rozmnażać. Jedno jest pewne, dostępne szafirki i ich kolory na pewno Cię zachwycą.

Czytaj więcej

Szafirki - kiedy sadzić? Uprawa, pielęgnacja i wymagania

Najlepiej posadzić szafirki w formie cebulki do gleby w okresie przypadających na późne lato, aż do połowy jesieni. Najlepszy czas na wykonywanie tego typu czynności ogrodnicy określają na wrzesień oraz październik. Jeśli chcesz uzyskać piękny efekt kwiecistej rabaty to posadź szafirki dość gęsto. Wówczas utworzy się solidny i okazały szpaler. Szafirki, jako cebulki umieść w glebie na głębokości 5-8 cm.

Warto zwrócić uwagę na to, by gleba do sadzenia szafirków była odpowiednio przygotowana. Powinna być ona nieco rozluźniona i z kompostem. Wówczas roślina nie tylko może się swobodnie rozrastać, ale także tworzyć cebulki przybyszowe.

Gdy kupisz szafirek pod postacią cebulki to niemal od razu umieść go w podłożu. Elementem charakterystycznym cebul jest bowiem bardzo cienka skórka, która nie powinna zbyt długo pozostać bez osłony. Wiesz już, jak przygotować glebę do wysiewu cebulek szafirków, a jakie warunki najchętniej preferują? Otóż, szafirki dobrze czują się w dość sporym nasłonecznieniu i posadzone czy to na rabacie, czy w ogrodach skalnych. Będą co prawda tolerowały lekki cień, ale umieszczone w zupełnym zacienieniu prawdopodobnie nie zakwitną.

Do plusów i jednocześnie minusów w uprawie szafirka, jako kwiatka należy zaliczyć ich stosunkowo sporą ekspansywność. Mnożą się dość szybko, a przez to mogą zająć znaczną część rabaty. Warto na to zwrócić uwagę podczas planowania ukształtowania ogrodu. Szafirków nie trzeba ani wykopywać na zimę, ani przesadzać. Mogą pozostać w gruncie przez co najmniej kilka lat, a dla lepszego kwitnienia wystarczy co jakiś czas zastosować nawóz lub podsypać kwiaty kompostem.

Istotnym elementem uprawy szafirka jest wybór właściwych cebul do wysiewu. Kupując je stacjonarnie lub sięgając po szafirki drogą internetową sprawdź, jaką mają średnicę. Najkorzystniej kupować te o średnicy około 8-10 cm, nieprzesuszone i w dobrym stanie. Na uszkodzonych cebulkach może się bowiem rozprzestrzenić choroba grzybowa, która zniszczy całą uprawę.

Szafirka możesz też uprawiać w domu i to przez niemal cały rok. Gotowe sadzonki można kupić w wielu sklepach lub samodzielnie wyhodować takiego szafirka z cebulki. Każda z wybranych metod jest dobra, by posiadać w swoim domu szafirka na wyłączność. Ten kwiat wygląda naprawdę oryginalnie w każdym miejscu.

Przy drugim wariancie, to znaczy, gdy zdecydujesz się na uprawę szafirka w domu, koniecznie pamiętaj o tym, że cebule szafirka trzeba przemrozić. Na kilkanaście tygodni wkłada się je do lodówki w woreczki z materiału. Po wsadzeniu do ziemi umieść szafirka na słonecznym parapecie, a za jakiś czas na pewno odwdzięczy się pięknym i bujnym kwitnieniem. Gdy po przekwitnięciu zacznie wysychać, nie wyrzucaj sadzonki. W kolejnym sezonie znowu zakwitnie. 

Szafirek - odmiany i gatunki tych kwiatów

Szafirki to obok innych zwiastujących wiosnę kwiatów, rośliny na których warto zawiesić oko i poświęcić im nieco uwagi. Ich szafirowy kolor wdzięcznie prezentuje się na rabatach, gdzie odnajdziesz nieco miejsca dla czerwonej lub żółtej barwy innych wybarwiających się roślin znanych ogrodnikom. Samodzielnie również wyglądają niebywale, szczególnie w dość monotonnym ogrodzie po zimie. Ze względu na to, że szafirek ma kilkanaście gatunków to na pewno znajdziesz taki, który Ci się spodoba i zauroczy swoją prezencją. W Polsce pospolicie odnajdziesz dwa gatunki szafirka - amerykański i groniasty. Różnica między obydwoma są niewielkie.

Zarówno szafirek groniasty, jak i szafirek amerykański dorastają do mniej więcej 30 cm wysokości. Ich elementem charakterystycznym są pojedyncze pędy, na szczycie których pojawiają się grona. Te drobne, małe kuleczki przyciągają uwagę i wydzielają delikatny zapach. Zarówno jeden, jak i drugi gatunek możesz spokojnie uprawiać w glebie lub w doniczce.

Warto podkreślić, że choć sama nazwa szafirek wskazuje na niebieskie zabarwienie kwiatów rośliny to coraz większą popularność zyskują także inne kolory płatków. Wystarczy tu przytoczyć np. odmianę Album której kwiaty są  bardzo jasne, wręcz śnieżne. Te białe szafirki prezentują się uroczo. Modne stają się jednak także szafirki w kolorze różowym. Jeśli sprytnie wykorzystasz wszystkie warianty kolorystyczne szafirka w swojej uprawie to na pewno zyskasz piękną tęczę barw w ogrodzie.

Szafirek drobnokwiatowy to naturalny gatunek flory Polski. Ma wspomniane drobne kwiaty na około 8 cm długości. Szafirek w tej odmianie zawsze będzie niebieski, a naturalnie można go też spotkać w lasach, czy na łąkach.

Uwaga: szafirek drobnokwiatowy nie do końca sprawdzi się do posadzenia w doniczkach. Szczególnie polecana do ogrodów jest odmiana szafirka drobnokwiatowego 'Alba' o białych dzwonkowatych kwiatach oraz odmiana 'Carneum' kwitnąca na różowo.

Szafirek szerokolistny będzie gatunkiem nieco większym i dorastającym do około 20 cm. W uprawie odnajdziemy te szafirki także w kolorze białym lub żółtym.

W jakich miesiącach kwitną szafirki? To zależy w dużej mierze od wybranego gatunku, ale też od okresu, w którym zostaną posadzone. Jeśli bowiem sadzonki szafirka wsadzimy do gleby wiosną to zakwitną już po kilku tygodniach. Jeśli gatunek szafirka będzie zimował w glebie to zakwitnie bardzo szybko, bo nawet w lutym lub w marcu.

Te gatunki szafirka warto znać! To najpiękniejszych gatunków należą szafirek armeński o kwiatach przybierających kolor kobaltowy. W sprzedaży znajdziemy szafirka armeńskiego takiego, jak: 'Blue Spike' o błękitnych kwiatach, 'Cantab' kwitnącego od połowy maja, z jasnoniebieskimi kwiatami z białym brzegiem, czy szafirka 'Early Giant' o dużych płatkach.

Szafirki w ogrodzie i w doniczce

Szafirki białe lub niebieskie w doniczkach sprawdzą się w roli ciekawej dekoracji na parapecie. Szafirki w glebie będą mało wymagające i łatwe w uprawie. Na pewno warto nimi ubarwić swoje otoczenie, bo ich szafirowy kolor zwraca uwagę każdego gościa na naszej działce.

Kiedy sadzić szafirki w doniczce? Uwaga, możesz je umieścić w doniczce praktycznie przez cały rok. Nie ma żadnych ograniczeń w zakresie sadzenia szafirka w dowolnej porze. Sprawdź, jak modne szafirki sprawdzą się zatem w Twoim domu.

Kiedy obcinać liście - szafirki po przekwitnięciu

Szafirki nie wymagają od ich właścicieli wykonywania specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Po przekwitnięciu wystarczy usunąć resztki kwiatostanów i zaschniętych liści. Jeśli jednak Twoje szafirki służą Ci do naturalizacji trawnika to warto poczekać z pierwszym koszeniem, aż rośliny przekwitną.

Chcesz sprawdzić, czy w Twojej rabacie sprawdzi się szafirek? Kolory tego kwiatu Cię zachwycą.

pixel