Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Malwy - sadzonki malw

2 produkty

Malwy to piękne byliny, które kojarzą się z polską wsią i rustykalnymi ogrodami przy niskich, ceglanych domach. To rośliny dwuletnie, które w pierwszym sezonie wytwarzają liście – dorodne, ale szorstkie i niezbyt atrakcyjne. Mają nawet do 25 cm średnicy. W kolejnym roku malwy obficie kwitną, wytwarzając na wysokich, jasnozielonych łodygach duże, piękne kwiaty.

Czytaj więcej

Malwy w ogrodzie - wieloletnie byliny w prawdziwie polskim klimacie

Kwiaty zostawione po przekwitnięciu na łodydze, zamienią się w torebki z nasionami, z którym można posadzić kolejne byliny. Zawiązywanie nasion to dla rośliny wysiłek, dlatego malwy będą obficiej kwitły, jeśli co roku po przekwitnięciu przytniemy pędy kwiatostanowe. Malwy kwitną od czerwca, przez całe lato, aż do później jesieni - października. Jej kwiaty, tworzące na łodydze nibykłos, mają do 5 cm średnicy, delikatne, atłasowe wręcz płatki, a w środku pręciki pokryte pyłkiem. Dorastają nawet do 3 metrów.

Sadząc malwy, należy wybrać dla nich stanowisko osłonięte od wiatru, nasłonecznione i ciepłe. Podłoże powinno być lekko wilgotne, żyzne, bogate w składniki odżywcze, dobrze przepuszczalne, choć z powodzeniem malwy będą też rosły w mniej urodzajnych glebach, jednak nie za ciężkich. Gleby gliniaste najlepiej pomieszać z piaskiem. Malwy nawozimy nawozami organicznymi lub dla roślin kwitnących. Świetnie sprawdzi się np. rozcieńczony krowi obornik. Roślinę przesadzamy co ok. 3-5 lat, po tym czasie, rosnąć cały czas na tym samym stanowisku, mogą słabiej kwitnąć. Przy przesadzaniu - na wiosnę - wykopujemy sadzonkę z bryłą ziemi i wsadzamy ją w miejscu docelowym. Należy pamiętać, aby podczas wysadzania nie uszkodzić korzeni rośliny.

Dorosłe okazy malw są mrozoodporne i nie wymagają przykrywania, ale jeśli mamy w ogrodzie młode rośliny, warto okryć je przed zimą. Malwy, nazywane także prawoślazem wysokim, mają właściwości lecznicze. Pomagają w stanach zapalnych gardła, łagodzą kaszel i ułatwiają odkrztuszanie, zwłaszcza w trakcie sezonowych infekcji.

W polskich ogrodach i sklepach ogrodniczych spotkamy kilka gatunków malw. Najpopularniejsze z nich to m.in. malwa ogrodowa - krótkowieczna bylina, wysoka, niewymagająca w uprawie i odporna na mróz, malwy różowe, które dorastają do ok, 2,5 m wysokości z pełnymi lub pojedynczymi kwiatami, a także malwy pełne - piękne, bardzo dekoracyjne rośliny z wydłużonymi kwiatostanami o intensywnych barwach. Malwy szkockie mają niewiele ponad 2 m wysokości, ich kwiaty są półkoliste, a wszystkie ich płatki są równej wielkości. Piękną ozdobą ogrodów będą także lavatery, czyli malwy drzewiaste - śródziemnomorski, okazały krzew, kwitnący od lata do jesieni.

Malwy występują w wielu kolorach - od klasycznej, malwy różowej, przez białą, ciemnofioletową, a nawet malwę czarną.

Kiedy siać malwy? Uprawa z nasion i z sadzonki - kiedy je sadzić?

Malwy to byliny, które wspaniale komponują się z cegłą, drewnem, oczkami wodnymi, dlatego są przepiękną ozdobą ogrodów w stylu wiejskim, rustykalnym czy romantycznym. Malwy hodujemy z nasion. Należy wysiać je do inspektu lub pojemnika na głębokość ok. 2 cm w czerwcu lub lipcu. Pierwsze kiełki zobaczymy już po około tygodniu. Kiedy nasze sadzonki będą miały już po 3 liście, pikujemy je co 25 cm. Do ogrodu wysadzamy je we wrześniu. Sadzonki sadzimy w rozstawie co ok. 50 cm. Malwy można także posadzić, kupując cebulki kwiatowe lub gotowe sadzonki w sklepie ogrodniczym czy na targu.

Podłoże do malw powinno być żyzne i przepuszczalne z pH 6-7. Glebę do posadzenia malw najlepiej pomieszać z kompostem. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna. W ogrodach malwy będą pięknym tłem (powinno sadzić się je z tyłu, żeby nie zasłaniały słońca i widoku na inne rośliny) dla jeżówek, liliowców czy floksów. Z uwagi na fakt, że malwy są bardzo wysokie, wymagają stosowania podpórek. Najlepiej zastosować wysokie paliki lub tyczki bambusowe i do nich przywiązać roślinę za pomocą tasiemki lub sznurka.

Kłącza malwy - jak sadzić? Kilka słów o rozmnażaniu wegetatywnym

Oprócz nasion i sadzonek, malwy można także rozmnażać wegetatywnie. Jest to rodzaj rozmnażania bezpłciowego rośliny, polegający na tworzeniu nowych okazów z części wegetatywnej rośliny macierzystej. Rozmnażanie wegetatywne może się odbywać przez rozłogi, bulwy, odrosty, cebule, przez podział rośliny, jej szczepienie lub - jak w przypadku malw - przez kłącza.

Rozmnażanie malw przez kłącza najlepiej przeprowadzić wiosną lub jesienią po zakończeniu kwitnienia. Optymalnym terminem jest jednak wczesna wiosna. Dorosłe egzemplarze wykopujemy z ziemi, dzielimy na części, a kłącza zakopujemy w ziemi na głębokości ok. 15 cm. Kłącza sadzimy do podłoża na przełomie kwietnia i maja, zachowując rozstaw sadzonek co 25-30 cm.

Czy malwa jest trująca?

Malwa nie jest rośliną trującą, choć potrafi podrażnić skórę. Jest natomiast rośliną leczniczą i w pełni jadalną. Wszystkie części malwy są jadalne - liście z powodzeniem mogą stanowić składnik sałatki, a kwiaty mogą być ozdobą deserów czy ciast. Suszone liście i kwiaty malwy można dodawać do herbaty. W aptekach spotkamy wiele wyrobów medycznych z dodatkiem tej rośliny, a jej liście to źródło wapnia, magnezu, potasu, selenu, żelaza, a także witamin A i C. Weganie mogą wykorzystywać śluz, który wytwarza się podczas gotowania korzeni malw, jako zastępnik białek jaj, np. podczas przygotowywania bezy.

pixel