Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Cebulki amarylisów

20 produkty

Amarylisy to rośliny należące do rodziny amarylkowatych, które pochodzą z Afryki Południowej. W Polsce uprawia się amarylisy ogrodowe, które dobrze rosną w gruncie zwłaszcza w tych rejonach kraju, gdzie klimat jest łagodny. Ta roślina cebulowa osiągająca około 60 cm wysokości, a jej ozdobą są duże lejkowate i rozłożyste kwiaty w czerwonym, różowym lub białym kolorze – ich środki są na ogół jasnozielone. Można też wybrać odmiany inaczej ubarwione, takie jak na przykład pomarańczowy amarylis 'Nagano'

Czytaj więcej

Amarylis - hodowla i pielęgnacja. Kiedy kwitnie ten kwiat?

Kwiaty amarylisa są niezwykle dekoracyjne i nieco przypominają lilie. Na jego pędzie kwiatowym pojawia się od 2 do nawet 12 zebranych grupowo kwiatów o średnicy do 15 centymetrów. Warto dodać, że zachwycają one swoim pięknym zapachem. Liście amarylisów są wąskie i dość delikatne oraz lśniące. Obejmują się nasadami, co sprawia wrażenie, jakby tworzyły łodygę. Jeśli interesują Cię trendy ogrodowe, to koniecznie pomyśl o tym, by zdobyć cebule amarylisa!

Zastanawiasz się nad tym, kiedy i jak długo kwitnie amarylis? Kwiaty amarylisa można podziwiać od lipca do sierpnia. Zważywszy na to, że sadzi się je późną wiosną, to pojawiają się one naprawdę bardzo szybko. Aby cieszyć się jak najdłużej kwitnącym amarylisem, którego kwiatostany prezentują się zdrowo i okazale, postaraj się hodować i pielęgnować go w odpowiedni sposób. Chcesz, aby wszyscy Twoi goście zachwycali się urodą roślin takich jak amarylis 'Minerva'? Rośliny te, podobnie jak inne amarylisy, lubią ciepłe i słoneczne stanowiska, choć tolerują także półcień. Ziemia, w której rosną amarylisy, musi być żyzna i ma dobrze chłonąć wilgoć, powinna być zasilana nawozem do roślin co 2 tygodnie. Sprawdź, jak nawozić rośliny cebulowe i wyhoduj przepiękne kwiaty. 

Amarylisy, które jeszcze nie wypuściły pędów kwiatowych, lubią umiarkowane podlewanie. Gdy roślina zaczyna kwitnąć, nawadnianie powinno być już intensywniejsze. A kiedy przestać podlewać amarylis? Gdy amarylis jest po przekwitnięciu i przysycha, cebulka gromadzi substancje odżywcze i potrzebuje dość obfitego podlewania. Pod koniec sierpnia, gdy liście rośliny również zaczynają schnąć, koniecznie stopniowo ogranicz jej nawadnianie, aż do całkowitego zaniechania tej czynności. Zasychające kwiaty trzeba od razu usunąć, aby nie zawiązały się nasiona, których wytworzenie kosztuje roślinę dużo energii. Jeśli tego nie zrobisz, amarylis może nie zakwitnąć w kolejnym roku.

Jeżeli zdecydujesz się na zakup białego pełnego amarylisa 'Jewel'  albo innej odmiany, pamiętaj o tym, że rośliny te nie zimują w ogrodzie w naszym klimacie. W październiku należy wykopać amarylisa, oczyścić cebulkę z ziemi oraz wysuszonych pędów i przenieść ją do pomieszczenia, w którym panuje temperatura około 5-10 stopni Celsjusza, a następnie ułożyć w torfie. Warto mieć na uwadze, że 3-4 letnie cebule amarylisa wytwarzają cebulki przybyszowe, z których można rozmnożyć roślinę. Innym sposobem jest podział cebuli. Ważne jest, aby nie sadzić amarylisów zbyt wcześnie. W kwietniu jest na to jeszcze za zimno! Gdy w drugiej połowie maja nastanie pora tych roślin, ich cebulki umieszcza się w gruncie, tak żeby rozstaw wynosił 20 centymetrów. Aby mieć, pewność, że umiejętnie obchodzisz się z amarylisem, który musi trochę odpocząć, sprawdź, jak wykopujemy cebule.

Dlaczego amarylis nie kwitnie? Co zrobić żeby amarylis zakwitł? Znamy na to odpowiedź!

Jedną z gorszych rzeczy, która może spotkać wielbicieli urody niezwykłych kwiatów amarylisa, jest to, że roślina ta nie kwitnie. Co sprawia, że amarylis buntuje się i nic nie wskazuje na to, że obdarzy nas kwiatami? O efekty hodowli należy zadbać jeszcze przed sadzeniem cebulek, przygotowując odpowiednio podłoże - zaprawia się je nawozem. O ile cebulki większości roślin sadzi się przynajmniej kilka centymetrów pod ziemią, tak w przypadku amarylisa powinna ona nieco wystawać ponad powierzchnię ziemi. 

Słabo kwitną te amarylisy, które mają zbyt mało światła, są przelewane albo wręcz przeciwnie - przesuszane. Jeśli cebulka, którą zasadzisz, nie zgromadziła odpowiedniej ilości substancji odżywczych, również może pojawić się problem z kwitnieniem. Dlatego właśnie opłaca się kupić amarylis pod postacią cebulki w sklepie Sadowniczy.pl, zajmującym się profesjonalną hodowlą i sprzedażą roślin. Amarylis to kwiat, którego cena jest umiarkowana, ale z pewnością warto zainwestować kilkanaście złotych, a nawet nieco więcej, by później móc w swoim ogrodzie podziwiać amarylisy i to być może przez wiele lat.

Amarylis - czy dom to dobre miejsce na to, by uprawa była udana? Podpowiadamy

Wbrew temu, co można przeczytać na różnych stronach internetowych, amarylis w doniczce to kiepski pomysł. Dlaczego zatem tu i ówdzie można przeczytać o tym, jak powinna wyglądać taka uprawa? Dokładną odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej. Amarylis jest bardzo często mylony z inną rośliną, która może być hodowana w doniczce, a ich nazwy są przez wiele osób używane zamiennie. Te dwie rośliny nieznacznie różnią się wyglądem, ale ważne jest to, że mają odmienne wymagania i kwitną o różnych porach. Jeśli zdarzyło Ci się kupić amarylisa w doniczce, nabyłeś inny kwiat

Amarylis a Hippeastrum - czym różnią się te rośliny?

Pisząc o amarylisie nie sposób nie wspomnieć o tym, że jest już niemal normą, iż myli się go z rośliną o nazwie Hippeastrum, której polska nazwa to zwartnica. Aby uniknąć nieporozumień, dobrze jest wiedzieć, co pozwala je rozróżnić. Warto zaznaczyć, że zwartnica a amarylis to temat dość ciekawy - u amarylisa łodyga jest pełna w środku, natomiast w przypadku zwrotnicy jest ona pusta. Hippeastrum ma jedne z największych kwiatów wśród roślin doniczkowych, które są nawet dwa razy większe od kwiatów amarylisa. Zwartnica wytwarza jednak mniej pąków. Ich liczba nie przekracza 4, a amarylis może mieć ich nawet 3 razy więcej. Co istotne, liście zwartnicy wyrastają prosto z cebulki i są szersze oraz bardziej mięsiste od liści amarylisa. W dodatku pojawiają się dopiero po tym, jak roślina wypuści pęd kwiatowy.

Jeśli zainteresowały Cię zwartnice, to musisz wiedzieć, że to właśnie one są sprzedawane jako roślina doniczkowa amarylis. Same cebulki tych roślin również różnią się wielkością, więc można je rozpoznać  także podczas sadzenia. Cebulki zwartnic są większe od cebulek amarylisa, te drugie są także smuklejsze i okryte jaśniejszą łuską. Zwartnice poznasz również po tym, że kwitną już w lutym lub marcu. Niektóre mogą ucieszyć kwiatami swoich właścicieli już w grudniu lub styczniu. Po przekwitnięciu nie wyrzucamy zwartnicy, ponieważ jeśli zaopiekujemy się nią w odpowiedni sposób, za jakiś czas znów zakwitnie. Warto zaznaczyć, że zarówno amarylisy, jak i Hippeastrum są trujące, o czym trzeba pamiętać także wtedy, gdy sadzi się ich cebulki. 

pixel