Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Cebulki liliowca

35 produkty

Liliowce są bylinami o charakterystycznych, bardzo efektownych kwiatach, które cieszą oczy przez cały letni sezon. Wbrew pozorom, nie są to rośliny trudne w uprawie, a do tego są odporne na działanie czynników zewnętrznych. Co więcej, bardzo mało ogrodowych roślin dekoracyjnych ma tak wiele odmian, jak właśnie liliowce. Obecnie dostępnych jest w sprzedaży ponad 30 tysięcy odmian należących do kilku gatunków!

Czytaj więcej

Liliowce - uprawa i wymagania, gatunki i odmiany tych kwiatów

Do najpopularniejszych gatunków liliowców zalicza się przede wszystkim:

 • liliowiec cytrynowy (Hemerocallis citrina),
 • liliowiec żółty (Hemerocallis flava),
 • liliowiec rdzawy (Hemerocallis fulva),
 • liliowiec Dumortiera, nazywany niekiedy majowym (Hemerocallis dumortieri),
 • liliowiec ogrodowy (Hemerocallis hybrida). Gatunek ten jest najczęściej spotykany w ogrodach i jak jego łacińska nazwa wskazuje, powstał z połączenia kilku różnych gatunków.

Poszczególne odmiany liliowców różnią się od siebie przede wszystkim wielkością i strukturą kwiatów, a także ich barwą oraz terminem kwitnienia. Dodatkowo osiągają różne rozmiary, co ułatwia tworzenie przestrzennych, wielowymiarowych nasadzeń. Liliowce urozmaicają kompozycje ogrodowe; sprawdzają się zarówno w małych ogrodach jak i dużych, mogą być sadzone jako obwódki i jako dalszy plan wyeksponowanej rabaty. Warto wiedzieć, że liliowce powtarzające kwitnienie ułatwiają rozplanowanie kwitnących od wiosny do późnej jesieni klombów. Z kolei liliowce niskie są świetną alternatywą dla tradycyjnych roślin balkonowych: jeśli zapewni im się odpowiednie warunki, z pewnością zachwycą feerią barw i zapachem.

Odmiany liliowców zasługujące na uwagę

Liliowców jest tak wiele, że na pewno każdy znajdzie kwiat o idealnym pokroju i kolorystyce, który będzie stanowić dopełnienie jego ogrodu. Poniżej znajduje się subiektywny wybór odmian, które są zarówno łatwe w uprawie, jak i estetyczne.

 • liliowiec karłowy 'Stella d'Oro': osiąga zaledwie 30-40 centymetrów wysokości, kwitnie przez cały czerwiec i lipiec. Świetnie sprawdza się jako pierwszy plan na rabatach i używany jest jako roślina okrywowa. Jest prawdziwym rekordzistą, jeśli chodzi o czas kwitnienia: można cieszyć nim oczy od maja do pierwszych jesiennych przymrozków! Liliowiec 'Stella d'Oro' potrafi wydać nawet 500 kwiatów w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego. 
 • liliowiec ogrodowy 'El Desperado'dorasta nawet do 70 cm wysokości. Zdecydowanym plusem tej odmiany jest fakt, że kwitnie stosunkowo późno, w sierpniu i wrześniu. Ważną informacją jest fakt, że poszczególne kwiaty kwitną zaledwie jeden dzień, z tym, że jest ich zazwyczaj kilkanaście i rozwijają się po kolei. Dzięki temu roślina pokryta jest kwiatami przez ok. dwóch tygodni.
 • liliowiec ogrodowy 'White Temptation'jest bardzo elegancką odmianą, która dorasta do 60 cm wysokości. Ceniony ze względu na swoje śnieżnobiałe kwiaty, często wykorzystywany jest do bukietów ślubnych. Ten liliowiec biały świetnie komponuje się z japońskimi nasadzeniami. 
 • liliowiec ogrodowy 'Pixie Parasol' kwitnie w czerwcu i lipcu, zazwyczaj pomarańczowymi kwiatami. Roślina osiąga maksymalnie 40 centymetrów wysokości.
 • liliowiec ogrodowy 'Little Missy' jest odmianą zaliczaną do wczesnych, kwitnie w lipcu i sierpniu delikatnymi kwiatami o zwiewnych płatkach. Jego intensywny fiolet i żółte pręciki są niebywałą ozdobą ogrodów rustykalnych.
 • liliowiec ogrodowy 'Bitsy' charakteryzuje się żółtymi płatkami umieszczonymi na czubku jasnozielonych, gładkich pędów, w czym odrobinę przypomina wiosenne żonkile. Osiąga maksymalnie 40 centymetrów i kwitnie od czerwca do sierpnia

Wymagania liliowców

Generalnie najlepszym podłożem do liliowców jest gleba umiarkowanie wilgotna, głęboko uprawiona i żyzna. Jednak rośliny te zazwyczaj dość dobrze znoszą suszę, dlatego jeśli w naszym ogrodzie dysponujemy jedynie glebą lekką i przepuszczalną, nie ma konieczności dosypywać żyznej ziemi do dołków, w których planujemy sadzić nasze cebulki.

Liliowce długo kwitnące, takie jak 'Stella d'Oro', wymagają zasilania, aby cieszyły nas obfitymi kwiatami przez cały sezon. Bez nawożenia zdrowe cebulki również będą się estetycznie prezentować, jednak mogą kwitnąć odrobinę rzadziej.

Jaki nawóz stosować do liliowców?

Jeśli chcesz wiedzieć wszystko o nawożeniu cebulek, rozwiewamy Twoje wątpliwości. Do nawożenia liliowców najbardziej odpowiednie są nawozy bezchlorkowe, które mają zrównoważone proporcje. Należy zadbać o to, aby nie zawierały dodatkowej dawki azotu. Oznacza to, że lepiej nie podsypywać obornikiem miejsc, w pobliżu których rosną liliowce. Jaka ziemia będzie odpowiednia dla tych kwiatów? Najlepiej taka, którą już mamy w ogrodzie: jeśli nie jest nadmiernie traktowana nawozami, zdrowe cebulki z pewnego źródła z pewnością się przyjmą.

Gdzie najlepiej kupić liliowce? Sprzedaż wysyłkowa tych roślin pozwala na zgromadzenie cebulek bardzo zróżnicowanych odmian. Najlepiej przeszukiwać ofertę takich sklepów jak Sadowniczy.pl, które mają rośliny pozbawione chorób i w bardzo atrakcyjnych cenach. Ze względu na fakt, że liliowce są roślinami długowiecznymi, zakup kilku cebulek z poszczególnych gatunków pozwoli stworzyć imponującą kolekcję i to w bardzo krótkim czasie. 

Z czym łączyć liliowce?

Aktualne trendy ogrodowe pozwalają łączyć liliowce z naprawdę olbrzymią liczbą innych roślin dekoracyjnych. Bardzo dobrze będą prezentować się zarówno w ogrodach rustykalnych, jak i japońskich i naturalistycznych. Liliowce ze względu na bogatą kolorystykę z łatwością dopasowują się do innych roślin dekoracyjnych. 

Jeśli chcemy zaprosić do swojego ogrodu liliowce, z czym je sadzić, aby rośliny nawzajem się wspierały? Dobrym towarzystwem dla tych pięknych kwiatów będą tawułki, bodziszki, paprocie, żurawki, przywrotnik. Oprócz tego można liliowce zestawiać z trytomą, przetacznikiem, miskantem, tawułami japońskimi i irysami. To jednak tylko propozycje, a możliwości tak naprawdę jest bez liku. Rośliny te mogą stanowić akcent w ogrodzie, jak i być jego główną atrakcją. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji i gustu. Mało jest roślin tak wdzięcznych w uprawie, a jednocześnie efektownych jak liliowce. Cebulki tych roślin znajdziesz w ofercie Sadowniczy.pl!

pixel