Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Trendy w ogrodzie

2020-01-13
Trendy w ogrodzie

Trendy w ogrodzie

Ogrody, podobnie jak ubrania, ulegają modzie, trendom i przeobrażeniom. I tak samo, jak w świecie mody, są rośliny ponadczasowe, wieczne i zawsze trendi. Niczym klasyczne kostiumy Coco Chanel nie wychodzą z mody, będąc tradycyjnym uzupełnieniem nowatorskich projektów, szalonych pomysłów czy nawet minimalistycznych rozwiązań. Zapewne do takich roślin należy bukszpan, który stanowi ozdobę ogrodów od kilku tysięcy lat. Może występować pojedynczo, uformowany w kule, stożki lub inne figury przestrzenne lub też tworzyć zielone ściany, żywopłoty czy otoczki. Bukszpany pasują do ogrodów klasycznych, nowoczesnych i minimalistycznych.

Ogrodnicy przypomnieli sobie także o grabach i bukach. Do łask wracają szpalery, półszpalery i alejki o strzyżonych koronach. Kolejnym elementem ogrodu, który wciąż jest popularny i modny, są łąki kwietne i tzw. sielskie ogrody. W komponowaniu tego typu elementów panuje ogromna różnorodność, wykorzystywane są rośliny tradycyjne o długiej historii jak również odmiany nowe, które każdego roku pojawiają się na rynku. Łąki kwietne są kolorowe, różnorodne i gęsto sadzone. Tworząc swoistego rodzaju kompozycje, dodają zarówno kolorytu, jak i charakteru ogrodowi. Wśród roślin na łąki kwietne królują trawy, jeżówki, maki, łubiny, bodziszki, przetaczniki. Rośliny te charakteryzują się całą paletą barw, od bladych, pastelowych, aż do intensywnie purpurowych czy jaskrawożółtych.

Ostatnio modny bywa również oszczędności kolorów w ogrodzie. Istotne są formy i kształty liści, natomiast ogród tonie w różnych odcieniach zieleni.

Ogrody monochromatyczne lub co najwyżej dwukolorowe są szczególnie modne w nowoczesnych, minimalistycznych ogrodach, gdzie wyszukane, wijące się kształty rabat i przestrzeni zielonych zastępuje się prostymi, kubistycznymi formami. W takich ogrodach również galanteria ogrodowa odznacza się prostotą form i kształtów, a zatem widzimy donice proste w formie z lekkich materiałów wpierające ciężkie donice ceramiczne.

W tym sezonie najmodniejsze są lekkie donice w kolorach mięty, idealnie komponujące się z soczystą zielenią, bielą i beżem.

Z mody nie wychodzą rośliny tzw. zimozielone, aczkolwiek wszechobecne „iglaki” powoli opuszczają nasze ogrody. Goszczące niemal wszędzie tuje wypierane są przez cisy lub zimozielone rośliny liściaste, takie jak np. laurowiśnia.

Architekci krajobrazu dobierają rośliny w taki sposób, aby o każdej porze roku coś się w nim działo. Kiedy kończą kwitnienie jedne rośliny, zaczynają inne, by w końcu zimą nasz wzrok spoczął na roślinach zimozielonych, zaschniętych kwiatostanach traw czy hortensji.

W ogrodach modne są nietypowe zestawienia, kontrasty czy przełamania. Coraz częściej stosowane są drzewa i krzewy kolumnowe (jałowiec ‘Blue Arrow’), dęby szypułkowe, wiśnie piłkowane. Również mniejsze drzewa są popularne, np. klon zwyczajny ‘Globosum’, czy wiśnia pospolita. Do ogrodów naturalistycznych często wykorzystywane są brzozy. Coraz częściej gościmy w ogrodach drzewa i krzewy o formach wielopiennych takie jak derenie, świdośliwy kanadyjskie czy sumaki.

Jeszcze kilkanaście lat temu w przydomowych ogrodach prym wiodły grządki z warzywami, drzewa i krzewy owocowe czy niewielkie namioty pod którymi pyszniły się pomidory. Później trend został odwrócony, z ogrodów zniknęły warzywniaki, ustępując miejsca trawnikom, rabatom kwiatowym i roślinom ozdobnym. Obecnie można zauważyc powrót do starych czasów. Na działkach pojawiają się rabaty warzywne, zielniki, krzewy truskawek i borówek czy jabłonie w bardzo starych i tradycyjnych odmianach.

Każdego roku świat ogrodniczy oczekuje na ogłoszenie „koloru roku”. W 2014 jest to kolor morski, czasem nazywany szmaragdowym lub zielono modrym. Kolor roku 2014 wspaniale się łączy z chłodnymi kolorami takimi jak: odcienie szarości, bielą, terrakotą, błękitami, pastelowymi kolorami jak również różnymi odcieniami zgniłej zieleni. Kolor morski jest odcieniem barwy niebieskiej i zielonej. Inna nazwa koloru pochodzi od nazwy gatunku ptaka o upierzeniu tego koloru cyraneczki. Kolor roku 2014 jest kolorem zimnym i uspokajającym. Stosując ten kolor we wnętrzach ogrodowych i mieszkalnych dodamy im przestronności i łagodności. Jeżeli mamy zamiar zastosować tą barwę w większej ilości należy zwrócić uwagę na to iż jest to kolor bardzo podatny na wpływy barw otoczenia. Sąsiedztwo oranży i brązów wydobywa z kolorów morskich tony błękitne, zaś sąsiedztwo czerwieni i różów podkreśla zielonkawość.

Należy jednak pamiętać, że podobnie jak w modzie dobieramy ubrania do swojej sylwetki, tak w ogrodzie musimy dobrać rośliny odpowiednie do gleby, nasłonecznienia i miejsca. Jednak inaczej niż w przypadku odzieży, nasze rośliny w ogrodach rozrastają się niekiedy do imponujących rozmiarów o czy często zapominamy chcąc osiągnąć efekt zbyt szybko.

Jaki zatem ma być nasz ogród?

Powinien być jak dobre ubranie, skrojony i uszyty na naszą miarę.

Ma być miejscem relaksu i odpoczynku, powinien być przedłużeniem domu, czyli zadbany, elegancki i współgrać z jego wnętrzem. Powinien także być funkcjonalny, czyli uwzględniać potrzeby dzieci czy zwierząt, a także posiadać miejsce, gdzie zgodnie z duchem ekologii będą rosły nasze owoce i warzywa.

Coraz częściej, podczas urządzania naszych domów, korzystamy z porad i usług architektów wnętrz czy designerów. Ogród jako jego nieodłączny element również wymaga fachowej porady czy profesjonalnego projektu. Pozwoli to nam uniknąć błędów i rozczarowań. Do niedawna w naszych ogrodach rządził przypadek czy też oklepane kompozycję. Dzisiaj ogród traktuje się równie poważnie jak dom, bo będzie nam towarzyszył przez wiele lat. Zatem nie warto na nim oszczędzać.

ogród
ogrodzik
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel