Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Cebulki narcyzów

63 produkty

Istnieje wiele wiosennych kwiatów, które wspaniale ubarwią Twój ogródek i sprawią, że będzie prezentował się oryginalnie w wyznaczonych sektorach. Do roślin należy przecież chociażby bardzo modny tulipan, szafirek, przebiśnieg, czy krokus. I choć te byliny są niezwykle popularne to nie należy zapominać również o narcyzie, który zwykliśmy nazywać również żonkilem. Przepięknie ubarwiony, najczęściej na żółto, pozwala nadać każdej rabacie lub trawnikowi pięknego, wiosennego akcentu. A dlaczego tak bardzo lubimy narcyza, czyli kwiat zwiastujący wiosnę?

Czytaj więcej

Tajemnicą jego popularności jest z pewnością łatwość w uprawie. Naprawdę niewiele trzeba, by narcyz czuł się dobrze oraz odwdzięczał się pięknymi kwiatami. Jeśli zatem planujesz stworzenie nowej rabaty kwiatów wiosennych lub szukasz takiego, którego nie będzie trzeba przesadzać wraz z końcem sezonu kwitnienia, to koniecznie sięgnij po wdzięcznego narcyza. Ten osobliwy kwiat na pewno Ci się spodoba. Co należy wiedzieć o jego uprawie zarówno w glebie, jak i w donicy? 

Jak wygląda narcyz, jakie ma wymagania i kiedy kwitnie

Narcyza nierzadko spotyka się go na balkonach, posadzonego w skrzynkach lub doniczkach. Jego oryginalna uroda i głęboki, żółty kolor zwracają uwagę każdego, a dlaczego warto zdecydować się na ten kwiat w uprawie i o czym pamiętać? Dlaczego jest tak silnym elementem modnie zaaranżowanego ogrodu?

Narcyzy wyrastają z cebul. Pierwsze pojawiają się pędy liściowe, później łodyga kwiatowa, na której powstaje kwiat. Narcyzy będą kwitły nawet od marca do maja i są uznawane za jedne z pierwszych wiosennych kwiatów. Dobrze czują się w słońcu, ale poradzą sobie także w półcieniu. Nie mają też trudnych do spełnienia wymagań uprawowych. Na pewno sprzyjać będzie im gleba próchnicza, dość dobrze przepuszczalna i wilgotna. Jeśli zatem posadzisz żółtą odmianę narcyza w miejscu, które sprawia wrażenie suchego to pamiętaj, by w przerwie pomiędzy dniami deszczowymi, a zupełnym słońcem podlać grządkę konewką lub wężem. I to właściwie tyle, by narcyz mógł pięknie kwitnąć i cieszyć oko na każdej z zaplanowanych rabat kwiatowych. Warto wiedzieć, że najbujniejsze kwitnienie następuje u narcyzów dokładnie w 2 roku po posadzeniu.

Po przekwitnięciu narcyzy pozostaw na rabacie. Można spokojnie usunąć kwiatostany, a pozostawić same liście. Idealną porą na podcięcie będzie np. początek lata. Warto przy tym pamiętać, że cebule narcyza są wieloletnie i nie ma konieczności wykopywania ich co sezon. Jeśli jednak zależy Ci na utrzymaniu obfitego kwitnięcia to warto, przynajmniej raz na 3 lata wykopać cebulki narcyza i zaprawić je środkiem przeciwgrzybiczym, a także przesuszyć i we wrześniu posadzić ponownie. Narcyzy lubią też nawożenie. Ziemię w miejscu ich wzrostu można zatem podsypać, czy to w listopadzie, czy późną jesienią nawozem mineralnym. Po systematycznym nawożeniu z pewnością narcyzy będą rosły zdrowsze i mocniejsze.

Czy żółtą odmianę narcyza trzeba przykrywać na zimę? Zdecydowanie nie. Te kwiaty są bardzo wytrzymałe i mrozoodporne. Zaleca się jedynie podsypanie gleby na której rosną torfem, bądź kompostem, albo po prostu przykrycie liśćmi. Nic więcej nie trzeba robić, by wiosną na nowo przywitać narcyzy w swoim ogrodzie.

Zmorą dla uprawy narcyzów w ogródku mogą być myszy lub nornice, które mają skłonność do podgryzania cebul roślin. W walce z nimi pomocne będą preparaty chemiczne na gryzonie.

Czy wiesz, że? Gdy zetniesz narcyzy to nie umieszczaj ich w wazonie z innymi kwiatami. Stojąc w wodzie będą wydzielały trujące dla nich substancje, a pozostałe kwiaty z pewnością szybciej zwiędną. Jeśli już musisz tworzyć z narcyzów i innych kwiatów wspólny bukiet to pamiętaj, że te pierwsze wsadzić do wody wcześniej. Dasz im w ten sposób czas na wypuszczenie soków.

Jaki gatunek narcyza wybrać do ogródka? Jakie są odmiany tego kwiatu?

Choć narcyz kojarzy się przede wszystkim z kolorem żółtym to w uprawach można odnaleźć aktualnie także inaczej zabarwione kwiaty. Dostępne w sprzedaży są także narcyzy w kolorze białym, różowym, czy pomarańczowym, a atutem tego kwiatu jest nie tylko wygląd, ale stosunkowo łatwa uprawa.

Nazwa narcyz pochodzi z języka greckiego, a odzwierciedla gatunek narcyza białego. To dlatego w wielu opisach tej rośliny można spotkać się z nazwą chociażby żonkil biały, choć nie wszystkie narcyzy, jak już wspomnieliśmy, faktycznie żonkilem są.

Narcyz a żonkil? Na pierwszy rzut oka wiele osób wybiera do swojej uprawy żonkil, który jest przedstawicielem narcyzów. Nie jest jednak prawdą, że każdy narcyz jest żonkilem. Żonkile posiadają bowiem długi przykoronek i są zabarwione na kolor żółty. Różne odmiany narcyzów mogą być natomiast zabarwione bardzo oryginalnie, na pomarańczowo, idąc w delikatny róż lub inne pokrewne barwy. Żółte narcyzy są jednak najczęstsze. Warto wiedzieć, że wiele przedstawicieli tego rodzaju to właśnie mieszańce pochodzące od żonkila.

Narcyz to rodzaj, a żonkil jest gatunkiem do niego należącym. Żonkil biały posiada pęd kwiatowy zakończony jednym kwiatem, a jego przykoronek jest dosyć krótki. Jego kwiaty mają dość intensywny zapach. Wiosenny narcyz ma natomiast podłużne i spiczaste kwiaty.

Narcyz pełny posiada pełnokwiatowe formy kwiatów. Dobrze sprawdzają się zarówno jako rośliny ozdobne, jak i na trawnikach. Ten kwiat lubi stanowisko słoneczne, ale dobrze czuje się także w zacienieniu. Można go posadzić w glebie żyznej i próchniczej, a także wilgotnej. Narcyza pełnego nie trzeba przesadzać, co sezon. Dobrze czuje się w jednym miejscu nawet przez 8 lat.

Jedną z najpopularniejszych odmian tego kwiatu w Polsce są narcyzy trąbkowe, których elementem charakterystycznym jest duży przykoronek, wyższy od samych płatków. Narcyzy trąbkowe bez problemu się przyjmują, a z roku na rok mają też coraz więcej kwiatów. Lubią słońce, a co ciekawe narcyz trąbkowy sprawdzi się również podczas planowanego sadzenia w trawniku.

Ciekawym [przedstawicielem tego rodzaju są narcyzy wielkoprzykoronowe osadzone na pojedynczym, bardzo solidnym pędzie. Wyjątkowo obficie się rozrastają i intensywnie kwitną. Niektóre z tych narcyzów potrafią osiągać nawet 50 cm wysokości.

Kiedy sadzić narcyzy? Tajniki hodowli

Cebulki narcyzów dobrze jest posadzić we wrześniu, ale można je także umieścić w glebie nieco później. Ważne, by podczas sadzenia narcyza pogoda była dość łagodna, a gleba nie była zmarznięta. Najpierw przygotuj odpowiednio teren pod posadzenie narcyzów. Przekop glebę i zasil kompostem. Cebulki umieść na głębokości mniej więcej 15 cm. Korzenie cebulki skieruj ku dołowi, umieść ją u podstawy dołka. Cała filozofia uprawy narcyza opiera się na dostarczenie kwiatom dobrej gleby i wilgotności.

Czy wiesz, że? Każdą z grup roślin, która lubi wilgoć i preferuje systematyczne podlewanie, lepiej podlać raz na tydzień, ale obficie, niż codziennie, ale niewielką ilością wody. Obfite podlewanie należy rozumieć przez wpuszczenie wody do gleby na mniej więcej 15 cm. To oznacza, że wodę powinno się lać przez co najmniej kilka minut w jednym miejscu. Ten system podlewania jest najbardziej skuteczny. 

Narcyz - uprawa w doniczce

Narcyzy świetnie nadają się do uprawy w doniczkach, ale warto trzymać się pewnych zasad związanych z ich sadzeniem. Cebulki umieszcza się w pojemniku mniej więcej w styczniu lub lutym. W jednej doniczce można posadzić od 6-8 cebulek. Ziemię kwiatową warto wymieszać z kompostem, a dno wysypać np. keramzytem.

Następnie warto nawilżyć ziemię i pozostawić narcyzy w doniczkach na 8-10 dni w ciemnym pomieszczeniu. Optymalna temperatura w takim wnętrzu nie powinna przekraczać około 8-10°C. Pamiętaj, by podczas pielęgnacji narcyza zawsze zakładać rękawiczki. Wszystkie części rośliny są trujące dla człowieka i zwierząt. Wypływający ze ściętych łodyg kwiatowych i liści sok powoduje podrażnienia skóry.

Szukasz wiosennego kwiatu? Kup cebulki narcyza. Cena na pewno zaskoczy Cię pozytywnie.

pixel