Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Narcyz – sadzenie i uprawa

2020-02-19
Narcyz – sadzenie i uprawa

Sadzenie narcyzów

Odpowiednim terminem sadzenia cebulek narcyzów jest sierpień oraz wrzesień. Cebulki przed wysadzeniem możemy zaprawić zaprawą grzybobójczą. Odpowiednia głębokość sadzenia mieści się w przedziale od 4 do 8 cm. Dla ułatwienia przyjmijmy, że głębokość sadzenia wynosi 3 wielkości danej cebulki. Zachowujemy od 15 do 20 centymetrowych odstępach poszczególne cebulki. Polecamy zastosowanie specjalnych koszyczków cebulowych znajdujących się w naszym sklepie. Ułatwią nie tylko sadzenie, ale też odnalezienie cebul, gdy przyjdzie czas ich wykopywania.

Wymagania glebowe i stanowiskowe narcyzów

Narcyzy uwielbiają stanowiska słoneczne. Gleba powinna być żyzna oraz dobrze przesiąkalna o odczynie obojętnym. Jeżeli nasza ziemia nie jest zbyt żyzna, możemy ją wspomóc kompostem oraz obornikiem. Unikamy sadzenia cebulek narcyza na glebach podmokłych ze względu na wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia chorób i gnicia cebulek. W przypadku posiadania ziemi gliniastej w ogrodzie należy zmieszać ją z torfem i piaskiem.

Narcyz:zalecenia po sadzeniu

Cebulki narcyzów nawadniamy po posadzeniu. W okresie jesiennym nie nawozimy za to na wiosnę przed i w trakcie kwitnienia. Miejsce sadzenia cebulek narcyzów na glebach lekkich ściółkujemy. Zimą zabezpieczamy gałązkami z drzew iglastych.

Cebulki narcyzów w spoczynku

Cebule narcyzów wykopujemy, gdy zaobserwujemy zasychanie liści. Efekt ten najczęściej następuje w czerwcu i lipcu. Oczyszczone i osuszone cebulki z pozostawionymi korzeniami przechowujemy w pojemnikach wypełnionych piaskiem. Warto wiedzieć, że cebulek narcyzów nie musimy wykopywać co roku. Takie postępowanie prowadzi jednak do pogorszenia się kwitnienia i zmniejszenia wielkości kwiatów. Dla lepszego kwitnienia zaleca się również co 3 lata zmianę dotychczasowego stanowiska ich sadzenia. Narcyzy możemy łatwo rozmnożyć poprzez oddzielenie cebulek przybyszowych od cebuli głównej. Pamiętajmy, że oddzielamy tylko te cebulki, które łatwo odchodzą. Oddzielone narcyzy powinny nam zakwitnąć w przyszłym sezonie.

narcyzy
narcyz
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Narcyz pełny wonny Bridal Crown

Narcyz pełny wonny Bridal Crown

12,00 zł / 5 szt. brutto
Narcyz pełny Sir Winston Churchill

Narcyz pełny Sir Winston Churchill

12,50 zł / 5 szt. brutto
Narcyz pełny Tahiti żółty

Narcyz pełny Tahiti żółty

17,15 zł / 5 szt. brutto
Narcyz pełny Ice King

Narcyz pełny Ice King

14,00 zł / 5 szt. brutto
Narcyz pełny Golden Ducat

Narcyz pełny Golden Ducat

12,00 zł / 5 szt. brutto
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel