Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Choroby i szkodniki narcyzów

2020-02-19
Choroby i szkodniki narcyzów

Choroby narcyzów

Optymalne warunki odgrywają kluczową rolę w hodowli cebulek narcyzów i ich odmian. Środowisko narcyzów to przede wszystkim żyzna i wilgotna gleba. Wysoka przesiąkalność podłoża zapewnia prawidłowe odprowadzanie wody podczas intensywnych opadów deszczu. Najgorszą zmorą roślin cebulowych to stojąca woda. Miejsca takie przyczyniają się do powstawania chorób grzybowych. Natomiast w słoneczne i suche wiosenne dni koniecznie podlewajmy rośliny. Rośliny, o które dbamy, są o wiele mniej podatne na choroby niż te, które muszą liczyć tylko na siebie.

Najgroźniejsze choroby narcyzów

 

● zgnilizna cebu– uszkodzenia powstające na cebulach doprowadzają do spustoszenia gospodarki liściowej oraz kwiatowej. Na roślinie pojawiają się przebarwienia, zostaje zahamowany wzrost, roślina po pewnym czasie umiera.

● szara pleśń– identyczne objawy jak u zgnilizny, w ciężkich przypadkach roślina umiera.

Musimy pamiętać również o chorobach wirusowych. Najbardziej pospolitą jest mozaika narcyzowa, której symptomy to pojawiające się na liściach przebarwienia.Najlepszą walką z chorobami jest zaprawianie cebulek zaprawą grzybobójczą oraz usuwanie uszkodzonych cebul.

Popularne szkodniki narcyzów

● Udnica cebulówka

● Pobzyg cebularz

Pobzyga to grube, 2-centymetrowe o walcowatym kształcie larwy. Wyjadając wnętrze cebulki, doprowadza do niepojawienia się liści lub liście są małe i żółkną. Zaatakowane cebule należy wykopać i zniszczyć.

Podczas wykopywania cebul możemy zauważyć, że cebule są miękkie i posiadają oznaki gnicia. Jeżeli po przekrojeniu takiej cebulki zauważymy drobne larwy to znak, że mamy do czynienia z udnicą cebulówką. Cebulki narcyzów możemy zabezpieczyć przed udnicą poprzez zastosowanie środków: Basudin 25 EC, Diazinon EC lub Diazol 250 EC. W miejscach sadzenia cebulek możemy również rozprowadzić granulat przeciw insektom o tych samych nazwach i wymieszać go z warstwą podłoża. Zajęte wcześniej cebule niestety trzeba zutylizować.

pobzyg cebularz
udnica cebulówka
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel