Cebulki tulipana - jak uprawiać i pielęgnować tulipany w ogrodzie?
Tulipan - nazywany zwiastunem wiosny
Bez wątpienia tulipany należą do najpopularniejszych roślin cebulowych kwitnących wiosną. jako pierwszych możemy się spodziewać się tulipanów botanicznych. Następne w ogrodzie rozpoczynają kwitnienie pojedyncze i pełne wczesne, a na koniec kwietnia możemy spodziewać się mieszańców Darwina i tych z grupy Triumph. W maju podziwiać możemy tulipany liliokształtne i te z grupy Crispa. W połowie maja natomiast możemy spodziewać się kwitnienia tulipanów papuzich i peoniowych oraz Rembranta. Pod koniec maja wdzięczyć się będą tulipany Virdflora. Chcąc uprawiać tulipany - jak widać możemy się nimi przez cały okres wiosenny.
Tulipany - jak je uprawiamy?
Tulipany są roślinami cebulowymi, które są dość odporne na niekorzystne warunki, jak i nie są trudne w uprawie. Stanowisko winno być słoneczne, aczkolwiek większość odmian znosi lekkie zacienienie. Podłoże najlepiej, jeśli będzie zasobna w próchnicę, umiarkowanie wilgotna i spulchniona. Odczyn gleby powinien być zbliżony do obojętnego. Lepiej będą czuły się na stanowiskach suchszych niżeli stale zawilgoconych. Dlatego tez gliniaste podłoże warto najpierw przygotować, to znaczy wymieszać z drobną korą, piaskiem tak, aby ją nieco rozluźnić.
Tulipany uprawiane na rabatach, w jednym miejscu mogą rosnąć przez 3-4 lata. Będąc dłużej w jednym miejscu, cebulki zaczną drobnieć i zanikać, a i kwiaty będą dużo mniejsze. Chcąc zrobić przeprowadzkę tulipanom na inne miejsce, trzeba wykopać je, kiedy liście zaczną żółknąć i zasychać. Mniej-więcej jest to przełom czerwca i lipca. Cebulki suszymy w ciepłym, suchym i przewiewnym miejscu. Ponownie cebulki do ziemi trafiają od września do października.
Mając przygotowane stanowisko, sadzimy cebulki tulipanów na głębokość 10-15cm. W pierwszym roku tulipany mogą rosnąć na przeciętnych i słabszych glebach, gdyż mają zmagazynowane składniki pokarmowe w swych cebulkach., lecz w następnych latach, aby ich kwitnienie było dalej efektywne trzeba będzie nawozić je kompostem lub zrównoważonym nawozem mineralnym. Ważne jest także spulchnianie gleby.
Jak pielęgnujemy tulipany?
Kolejnym ważnym aspektem jest okres po przekwitnięciu. Pomimo, że po przekwitnięciu tulipany nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, to niestety trzeba to przeboleć i nie ścinać roślin - wtedy właśnie będą się rozmnażały.
Właśnie te liście przyczyniają się, poprzez liczne procesy do powstawania nowych cebulek. Warto odczekać około 8 tygodni po kwitnieniu zanim sięgniemy po sekator. Warto zatem w swoim zakresie rozmnażać tulipany.
Późną jesienią warto rabaty z roślinami cebulowymi wysypać zaschniętymi liśćmi, a na to położyć gałęzie np. stroiszu.