Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Trawy ozdobne do ogrodu, na balkon i taras

173 produkty

Trawy ozdobne wyróżniają się w każdym ogrodzie. Ich lekkość i zwiewność efektownie kontrastuje z formami masywniejszych bylin, krzewów i drzew, a dekoracyjne wiechy wyróżniają się wyjątkową urodą i mogą występować w wielu wariantach kolorystycznych. Wystarczy delikatny podmuch wiatru, by trawy ozdobne zaczęły się subtelnie kołysać i szumieć, co działa uspakajająco na obserwatora i dostarcza mu szczególnych wrażeń estetycznych. Dzięki tym roślinom nadasz swojemu ogrodowi wyjątkowy, nowoczesny i wyszukany charakter, nie bez powodu więc stały się one ostatnio bardzo modne!

Czytaj więcej

Rodzaje traw ozdobnych

Do grupy traw ozdobnych należą nie tylko rośliny zaliczane do rodziny traw, czyli wiechlinowatych, lecz także niektóre turzycowate, sitowate i rześciowate. Warto wiedzieć, że wszystkie jednak zaliczają się do rzędu wiechlinowców, będących roślinami jednoliściennymi. Zanim zaczniesz wybierać trawy do swojego ogrodu, sprawdzając właściwości różnych gatunków i odmian, weź pod uwagę to, że wyróżnia się kilka rodzajów traw ozdobnych. Pamiętaj też o tym, że większość z nich to rośliny wieloletnie.

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że wśród traw ozdobnych istnieją gatunki wodne i wilgociolubne. Jeśli w Twoim ogrodzie znajduje się zbiornik wodny albo ziemia w nim jest niemal stale podmokła, to koniecznie pomyśl o właśnie takich roślinach. Wśród turzyc (Carex), do których należy aż ok. 1700 gatunków roślin, zdecydowana większość preferuje wilgotne stanowiska, a nawet może rosnąć w wodzie. W płytkiej wodzie sadzi się między innymi turzycę palmową, żółtą lub brzegową. Jeśli interesują Cię nietypowe trawy ozdobne, które wymagają mokrego podłoża i dobrze rosną na brzegu oczka wodnego, to w sam raz dla Ciebie będzie gwiazdowa trawa, której ozdobą są oryginalne białe kwiaty w kształcie gwiazdy. 

Wśród turzyc znajdziesz trawy ozdobne do cienia, takie jak np. turzyca rzadkowłosa lub japońska 'Morrowa', co jest cenną informacją, zważywszy na to, że większość traw najlepiej rośnie w słońcu. Co istotne, istnieją też turzyce dobrze znoszących suche stanowiska. Chcesz kupić trawy ozdobne na gleby piaszczyste i jałowe? Rozważ zakup sadzonek kostrzewy popielatej lub pstrej, miskanta cukrowego bądź kłosówki miękkiej

Choć najbardziej dekoracyjne są wysokie trawy z dużymi, pięknie wybarwionymi pióropuszami, takimi jak na przykład u traw pampasowych i miskantów, to jednak dość popularne są również trawy rozłogowe. Są to zazwyczaj rośliny okrywowe, rozrastające się na boki i tworzące trawiaste dywany, które stanowią wspaniałe tło dla bylin czy krzewów. Można z nich stworzyć kontrolowane, uporządkowane kompozycje, da się też dzięki nim uzyskać wrażenie artystycznego nieładu. Do traw rozłogowych należą między innymi: turzyca włosista, sztywna, oszimska, Morrowa, a także wydmuchrzyca piaskowa

Trawy dzielimy także na wysokie, średnie i niskie. Ich wzrost może wynosić zaledwie około 20 cm, ale może też być znacznie okazały. W przypadku niektórych traw ozdobnych ta wysokość może dochodzić nawet do 5 metrów! Miskant olbrzymi w naturalnych warunkach osiąga 6 m wysokości, jednak w naszym klimacie jest zazwyczaj o połowę niższy. Podobnie rosną także niektóre bambusy, które również można hodować w Polsce. Do wysokich traw ozdobnych należą również trawa pampasowa oraz miskant chiński. Można jednak zamówić wyjątkowo niską odmianę tej rośliny ? miskant chiński 'Strictus Dwarf' rzadko kiedy osiąga więcej niż 1 m wysokości.

Trawy w ogrodzie i na balkonie

Trawy ozdobne można sadzić na różnych glebach i na nasłonecznionych lub zacienionych stanowiskach. Jeśli chcesz hodować je w ogrodzie, to możesz wybierać spośród mnóstwa gatunków i odmian, ale jeżeli nie masz do wykorzystania takiej przestrzeni, to pamiętaj, że wiele tych roślin nadaje się do uprawy na balkonach i tarasach. Ozdobne trawy do ogrodu to między innymi gatunki i odmiany zadarniające, takie jak kostrzewa nitkowata i pstra, hakonechloa smukła czy niektóre turzyce. Wiele osób z powodzeniem hoduje także trawy na skalniaki. Do tej drugiej grupy należy hakonechloa smukła, która jest bardzo efektowną trawą bambusową, a także zimozielona turzyca zwisła i subtelna betelua smukła

Warto pomyśleć o trawach ozdobnych na rabaty i obwódki. W tej roli świetnie sprawdzą się między innymi: rozplenice japońskie i turzyca sztywna 'Aurea', kostrzewa popielata o sinawym, nietypowym kolorze i 'Gautiera' czy proso rózgowate 'Squaw', którego liście późnym latem wybarwiają się na czerwono. Jeśli chcesz hodować wysokie gatunki, to dobrze przemyśl to, gdzie je posadzić, aby nie zasłaniały innych dekoracyjnych roślin, które lubią słońce. Dzięki nim Twój ogród może wyglądać nieco egzotycznie. Podpowiadamy też, że szczególnie okazałe trawy ozdobne znakomicie odnajdują się w roli soliterów! Należy tu wymienić wyróżniającą się niezwykle pięknymi kwiatostanami trawę pampasową 'Cortaderia Rose', a także miskanta chińskiego.

Do uprawy w pojemnikach najlepiej wybrać trawy, które są niskie lub średnie i niezbyt mocno się rozrastają. Chcesz hodować trawy ozdobne w donicach na tarasie albo balkonie? Jeśli masz możliwość przeniesienia roślin na czas zimy do jasnego i chłodnego pomieszczenia, możesz skusić się na egzotyczne gatunki, które nie są mrozoodporne. Co ważne, nawet trawy odporne na mróz, trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed zimą, owijając donice folią bąbelkową lub innym materiałem izolacyjnym i ustawiając na styropianie albo drewnianych podkładkach.

Podłoże oraz stanowisko dla traw ozdobnych uprawianych w donicach powinno być dopasowane do potrzeb gatunku i odmiany. Trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu traw ozdobnych w donicach, ponieważ mogą mieć tendencję do usychania. Wśród traw odpowiednich na balkon należy wymienić rozplenicę japońską 'Fireworks' z czerwono-bordowymi liśćmi, kostrzewę siną, która jest dość łatwa w uprawie, trzcinnika ostrokwiatowego i trawę pampasową ? bardzo atrakcyjną, ale też wrażliwą na niskie temperatury. Interesuje Cię trawa ozdobna do domu? Niektóre trawy, np. trawy pampasowe, można uciąć i wstawić do wazonu. Taka dekoracja zrobi wrażenie na Twoich gościach!

Kiedy i jak gęsto sadzić trawy ozdobne?

Dużo zależy od tego, czy roślina jest mrozoodporna, ale zazwyczaj trawy ozdobne sadzi się pod koniec lata albo na początku jesieni. Przed zimą trzeba jednak okryć ją, aby nie zmarzła. Dobrze będzie u nasady trawy usypać kopczyk z kory sosnowej albo torfu, można też wykorzystać liście drzew. Nie rób tego jednak zbyt wcześnie, alby roślina nie zgniła. W przypadku ciepłolubnych traw ozdobnych, zdecyduj się na wiosenne sadzenie. Trawy ozdobne w postaci sadzonki umieszczamy w dołkach wykopanych w rozluźnionej i na ogół żyznej ziemi. Pamiętaj, że niektóre z nich preferują glebę piaszczystą lub gliniastą. Jeśli chodzi o wysiew nasion traw, to powinien przypadać on na okres od połowy kwietnia do czerwca lub od sierpnia do października.

Aby trawy ozdobne zdrowo rosły i pięknie kwitły, trzeba sadzić je w odpowiednich rozstępach. Ogólna zasada jest taka, żeby odstęp traw ozdobnych od siebie lub od innych roślin wynosił tyle, ile ma wynosić ich wysokość. Jeśli roślina nie rozrasta się szeroko, odstęp może być mniejszy. Jeśli chcesz osiągnąć jak najlepsze rezultaty hodowli, wybierz okazy z zaufanej szkółki traw ozdobnych Sadowniczy.pl

Trawy ozdobne w ogrodzie - aranżacje. Z czym łączyć trawy ozdobne?

Trawy ozdobne zazwyczaj najładniej prezentują się pod koniec lata i wczesną jesienią, więc warto koło nich sadzić kwiaty, które kwitną właśnie w tym czasie. Wśród bylin późno kwitnących, znajdują się dzielżany, złocienie, kłosowce, astry, rudbekie, kocimiętki, lawenda wąskolistna i szałwia omszona. Trawy ozdobne odnajdą się także w towarzystwie hortensji bukietowych oraz róż rabatowych i wielkokwiatowych. Jeśli wybierzesz trawy na skalniaki, pomyśl o zasadzeniu koło nich rozchodnika, gęsiówki, starca lub smagliczki. Zachwycająco wyglądają trawy ozdobne w aranżacjach z roślinami o ozdobnych liściach, takich jak juki, żurawki i funkie. Nie można tu pominąć także drzew iglastych i liściastych. Zdecyduj się na kuliste tuje, kosodrzewiny, miniaturowe świerki lub klony palmowe.

pixel