Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Trawy pampasowe

4 produkty

Trawa pampasowa pochodzi z Ameryki Południowej i jest jedną z najpiękniejszych odmian trawy ozdobnej. Wspaniałe, wielkie, puszyste kwiatostany w przeróżnych kolorach – od bieli i pastelowego różu przez intensywne, żywe kolory. Trawa pampasowa stanowi piękną dekorację każdego zakątka, w którym rośnie. Ma jednak szczególne wymagania, więc jej uprawa nie jest taka prosta. Największym jednak wyzwaniem jest jej zimowanie i sprawienie, by po mrozach znów była piękna.

Czytaj więcej

Trawa pampasowa: uprawa, sadzenie, przycinanie. Kiedy sadzić i kiedy przycinać trawy pampasowe?

To bylina, która rośnie w kępach i dorasta nawet do 2 metrów wysokości, a z pędami kwiatów nawet do 3 metrów. Jej długie, wąskie, sztywne, zielone liście łukowo opadają ku ziemi, tworząc kaskady. Warto pamiętać, że ulistnienie trawy pampasowej ma drobne, ostre ząbki wzdłuż brzegów, a te mogą podrażnić skórę przy kontakcie.

Trawa pampasowa kwitnie jesienią, stając się najpiękniejszym i najbardziej efektownym elementem ogrodu. Co ważne, jest to roślina dwupienna. To oznacza, że ma egzemplarze żeńskie i męskie. Te pierwsze mają większe, bardziej okazałe kwiatostany.

Rośliny te preferują ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru stanowiska. Świetnie sprawdzą się rabaty pod ścianą budynku, osłonięte wysokim ogrodzeniem. Trawa pampasowa lubi lekko kwaśną, bogatą w składniki odżywcze, żyzną i próchniczą glebę. Wiosną i latem ziemia powinna być stale wilgotna, a w okresie jesienno-zimowym powinno pozostawać nieco bardziej suche. Jeśli zbyt obficie podlejemy roślinę, może ona zacząć gnić przy pierwszych przymrozkach. Trawę pampasową należy nawozić na wiosnę i z początkiem lata. Doskonale nadają się dla niej nawozy mineralne, a w około sierpnia-września także nawozy o zmniejszonej ilości azotu i zwiększonej potasu.

Sadzonki trawy pampasowej sadzimy późnią wiosną, kiedy jest już ciepło. Roślina na początku, po wsadzeniu, jest bardzo wrażliwa na chłód. Do wzrostu potrzebuje ciepła, dlatego należy ją sadzić dopiero po majowych przymrozkach. Na wiosnę, zanim trawa wypuści nowe przyrosty (aby uniknąć ich uszkodzenia), należy ją przyciąć.

Trawa pampasowa - jak szybko rośnie i kiedy odbija po zimie?

Trawa pampasowa to roślina, która - jeśli ma odpowiednie warunki do wzrostu - rośnie dość szybko. Już w trakcie jednego sezonu może osiągnąć swoją maksymalną wysokość, czyli ok. 2-3 metrów. Jej duże, puchate kwiaty są tak atrakcyjne, że można je pozostawić, by trawa pampasowa zdobiła ogród także zimą. Należy jednak pamiętać, że jest ona wrażliwa na mróz, dlatego trzeba zabezpieczyć ją - okryć kopcem liści, toru lub trocin, zanim przyjdą pierwsze mrozy. Duże spadki temperatury mogą całkowicie zniszczyć roślinę.

Aby odpowiednio zabezpieczyć trawę pampasową przed zimą, już późną jesienią należy obwiązać jej liście sznurkiem. Najlepiej przykryć ją od góry, aby nie zamoczył jej nadmiernie deszcz lub opady śniegu. Również rozmnażanie tej trawy ozdobnej jest niezwykle trudne. Można to zrobić przez podział, jednak jest to dość zawodna metoda. Jeśli chcemy mieć pewność, że cokolwiek wyrośnie z naszej trawy, najlepiej kupić ją w sklepie ogrodniczym i upewnić się u sprzedawcy, że kupujemy duże sadzonki żeńskie trawy pampasowej, które odpłacą nam obfitszymi i ładniejszymi kwiatami.

Trawa pampasowa odbija po zimie na przełomie marca i kwietnia, choć dokładny okres wzrostu zależy od wielu czynników. Przede wszystkim odmiany trawy, ale również warunków pogodowych czy stanu rośliny.

Trawa pampasowa - kwitnienie, kiedy wypuszcza kwiaty?

Trawa pampasowa kwitnie już w pierwszym sezonie po jej posadzeniu w ogrodzie czy pojemniku. Ma piękne, bujne kwiaty, choć to jej żeńska wersja zachwyca tymi bardziej obfitymi i piękniejszymi kwiatostanami. Roślina zawita wczesną jesienią, najczęściej na przełomie września i października. Kiedy kwitnie, trawa pampasowa może mieć nawet 3 metry wysokości. Wspaniałe, ozdobne kwiaty towarzyszą nam w ogrodzie przez całą zimę.

Wszystkie okazy mają piękne i oryginalne kolory. Niektóre z nich zachwycają niemal śnieżną bielą, inne w świetle słonecznym mienią się ze słomkowego na złoty. Inne mają pastelowe odcienie różu, a inne bardzo intensywne odcienie tego koloru. Różne odmiany warto sadzić niedaleko siebie, aby na jesień utworzyły piękną, kolorową kompozycję w naszych ogrodach. Nie bez powodu to właśnie trawa pampasowa jest uważana za królową i tę najpiękniejszą wśród wszystkich traw ozdobnych.

Trawa pampasowa w ogrodzie i na balkonie - aranżacje na różne sposoby

Trawę pampasową można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i na balkonach czy tarasach. W ogrodzie warto pamiętać, by trawa pampasowa miała podwyższoną rabatę. Jej duże wymagania sprawiają, że wyższe stanowisko jest dla niej korzystniejsze. Dzięki temu nadmiar wody może swobodnie odpływać, a korzenie nie będą gniły. Należy jednak pamiętać, że przy podwyższonych rabatach należy obficiej podlewać trawę latem i późną wiosną.

Jeśli chcemy ozdobić wysokimi, kolorowymi roślinami balkon, trawę pampasową można hodować w donicy. Do skrzyni lub donicy wsypujemy przepuszczalną ziemią, a jej górną warstwę mieszamy ze żwirem i grubym piaskiem. Należy też dodać kompostu do głębszej warstwy podłoża. Na zimę należy ściąć trawę do wysokości ok. 40 cm i zabezpieczyć ją suchymi liśćmi. Można także przenieść trawę w donicy w inne miejsce, ale zabezpieczona we wnętrzu nie może zimować w temperaturze wyższej niż 10 st. C.

Ze względu na bardzo szeroką gamę odmian trawy, najlepiej sadzić je mieszając kolory. Do dyspozycji jest ich całkiem sporo - Cortaderia różowa, 'Rosea', Cortaderia Rose Pluim, klasyczna biała trawa pampasowa, 'Splendid Star', Cortaderia słomkowa, 'Silver Fountain', 'Albolineata', White Feather i połyskująca różowa trawa pampasowa Pink Feather. Osoby, które będą sadziły trawę pampasową po raz pierwszy powinny pomyśleć o odmianie 'Pumila' - jest najbardziej odporna na mrozy i warunki atmosferyczne i świetnie sprawdzi się także w donicach. Ciekawe są też odmiany o nieco niestandardowych kolorach, jak trawa pampasowa niebieska.

Trawę pampasową najlepiej sadzić w kępach obejmujących konkretną odmianę - wtedy łatwiej o nie dbać. W donicach można je stawiać obok siebie, aby w okresie kwitnienia tworzyły jeden wielki, puszysty, różnokolorowy bukiet. W ogrodach można posadzić je w różnych miejscach, otoczone innymi roślinami, zielonymi bylinami lub innymi trawami. Kwitnąca trawa pampasowa doskonale ożywi przestrzeń i nada jej charakteru.

pixel