Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ostnica Stipa

3 produkty

Stipa, znana szerzej jako Ostnica lub Koński Ogon, to popularna trawa ozdobna, która wyróżnia się włosowatymi, subtelnymi liśćmi. Jej smukłe źdźbła osiągają różne wysokości w zależności od odmiany, ale z reguły dorastają do około 60cm, prezentując się wyjątkowo lekko i zwiewnie. Charakterystycznym elementem Stipy są delikatne, srebrzyste lub złociste kwiatostany przypominające piórka, które delikatnie falują na wietrze. Te puchate struktury, złożone z cienkich nitek, nadają roślinie niepowtarzalny wygląd. Stipa to roślina wytrzymała i łatwa w pielęgnacji, preferująca stanowiska słoneczne i gleby przepuszczalne. Jej uroczy wygląd sprawia, że jest chętnie sadzona w ogrodach zarówno tych w stylu nowoczesnym, jak i bardziej tradycyjnym. Jest niezastąpionym elementem aranżacji. świetnie sprawdzi się w kompozycjach doniczkowych, jak i na rabatach w ogrodzie, w połączeniu z innymi trawami ozdobnymi lub roślinami kwitnącymi. 

Czytaj więcej

Ostnica Stipa- charakterystyka gatunku, odmiany.

Stipa, popularnie znana jako Ostnica lub Końskie ogony, jest grupą traw ozdobnych o wyjątkowej delikatności i wdzięku. Ich subtelne, przewieszone źdźbła są wspólną cechą gatunku. Poszczególne odmiany różnią się między sobą jednak wielkością docelową i kwiatostanami. Każda z nich ma też coś wyjątkowego do zaproponowania na ogrodowych rabatach: 

  1.  Ostnica bródkowa Stipa barbata: Charakteryzuje się długimi źdźbłami osiągającymi około 60-90 cm wysokości. Na ich końcach pojawiają się efektowne, lekko spadające kwiatostany w odcieniach złota lub srebra. Ta odmiana dodaje elegancji każdemu ogrodowi.

  2. Ostnica mocna Stipa tenuifolia: To jedna z najdrobniejszych odmian, osiągająca około 30-50 cm wysokości. Jej cienkie źdźbła są niemal nitkowate, a kwiatostany luźne i zwiewne. 

  3. Ostnica mocna Stipa tenuissima: jej popularną przedstawicielką jest odmiana Pony Tails. Urzeka  ażurowymi źdźbłami, które osiągają 60-120 cm wysokości. Najlepiej wygląda sadzona w dużych grupach, tworzy puszyste kępy. Kwiatostany unoszą się na wietrze, dając wrażenie falowania. 

  4. Ostnica olbrzymia Stipa gigantea: To imponująca odmiana, która w trakcie kwitnienia może osiągać nawet 200 cm wysokości. Jej charakterystycznym elementem są wysokie, miotełkowate kwiatostany osadzone na cienkich łodygach. 

  5. Ostnica Jana Stipa joannis: Rzadsza odmiana o łagodnym wyglądzie, osiągająca od 50 do 100 cm wysokości. Posiada długie, wąskie liście. Kwiatostany pojawią się wcześnie, (połowa czerwca), są drobne i subtelne, spiralnie skręcone. Tworzy bardziej pospolity efekt w porównaniu do innych odmian.

Ostnica- jak dbać o tę roślinę? Uprawa i wymagania. Czy Stipa mocno się rozrasta? Jak rozmnażać tę trawę? 

Ostnica to roślina łatwa w uprawie i pielęgnacji. Najlepiej rośnie na stanowisku suchym i słonecznym. Trawa ta jest stosunkowo odporna na suszę, ale regularne podlewanie w okresach suchych jest wskazane, szczególnie w trakcie pierwszego roku po posadzeniu. Dobrze radzi sobie na glebach słabych i piaszczystych, tworząc zwarte kępy, co nadaje ogrodowi porządek i elegancję. Nie tworzy podziemnych rozłogów, przez co można mieć ją pod kontrolą na rabatach. Ostnicę rozmnaża się przez podział kęp na wiosnę. 

Czy Stipa jest wieloletnia? Pielęgnacja w okresie zimy. 

Większość odmian ostnicy zimuje w gruncie, czyli są to rośliny wieloletnie. W okresie zimy należy jednak podjąć pewne kroki, aby pomóc im przetrwać chłodne miesiące. Przede wszystkim nie wolno przycinać Ostnicy jesienią zbyt nisko. Wysokie źdźbła i liście zapewnią jej ochronę przed niskimi temperaturami. Dodatkowo warto chronić korzenie usypując wokół nich koczyk lub położyć warstwę stroiszu. W okresie zimowym należy uniknąć nadmiernego podlewania. Nadmiar wilgoci i zastoje wodne prowadzą do gnicia korzeni. 

Czy Stipę należy przycinać? 

Chociaż przycinanie w przypadku tego gatunku nie jest konieczne, to roślina zazwyczaj nie wygląda zbyt atrakcyjnie po zimie, w związku z czym warto ją wyczesać lub mocno przyciąć. Najlepiej zabieg ten wykonać wczesną wiosną, zwykle w marcu lub kwietniu. Należy usunąć wtedy martwe liście, co pobudzi roślinę do nowego wzrostu.  Można też skrócić kwiatostany do połowy ich wysokości. Cięcie jesienne natomiast pozwoli kontrolować nadmierny rozsiew nasion. Stipa ma tendencję do silnego rozprzestrzeniania się po całym ogrodzie przez samosiew. Warto pamiętać, ze cięcie sprzyja dodatkowo regeneracji rośliny, a co za tym idzie zdrowemu rozwojowi i obfitemu kwitnieniu. 

Ostnica cieniutka- kompozycje doniczkowe i rabatowe. Z czym łączyć trawy ozdobne? 

Stipa to niezwykła trawa ozdobna, która będzie świetnie wyglądać w wielu aranżacjach ogrodowych. Jej delikatna struktura i subtelność dają nieskończone możliwości zastosowania. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że można sadzić ją pojedynczo, ale najbardziej imponujący efekt robi w dużej grupie, dając wrażenie falowania nawet przy najmniejszym podmuchu wiatru. Można wykorzystać ją na rabatach bylinowych, w towarzystwie roślin kwitnących latem, np. razem z jeżówkami, szałwią, lawendą czy werbeną patagońską. Do Stipy pasują też liatra kłosowa, krwawnica, pysznogłowka czy rozchodniki. Wszystkie powyższe kombinacje świetnie sprawdzą się też uprawie doniczkowej. Jeśli wolisz połączenia trawiaste, to można pokusić się o posadzenie w pobliżu seslerii jesiennej, hakonechloy lub kostrzewy. Dodatkowo, przegląd najbardziej popularnych traw ozdobnych znajdziecie tutaj. 

pixel