Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Trzęślica

15 produkty

Trzęślica (Molinia) to rodzaj bylin z rodziny wiechlinowatych, uprawianych w wielu krajach, nie tylko europejskich, jak i porastające środowisko w naturalnych warunkach. Najpopularniejszymi gatunkami występującymi w Polsce są trzęślica modra i trzęślica trzcinowata. Dużą uwagę rośliny zyskują dzięki ciekawemu pokrojowi. Zwykle jest on bowiem dość zwarty, nieco wyprostowany, a gdy kwitnie także przypominający fontannę.

Czytaj więcej

Oryginalne gatunki traw stały się niemal obowiązkowym elementem naszych ogrodów, tuż obok innych ciekawych egzemplarzy. I nie ma w tym niczego, co mogłoby zaskoczyć ogrodników, amatorów lub zawodowych szkółkarzy. Trawy prezentują się bowiem pięknie w różnorodnych kompozycjach: tych nowoczesnych, jak i o nieco klasycznym zacięciu.

Posadzone w skupiskach lub na wyeksponowanych skalnikach, dodają ogrodowi zielonego, rozkwitającego akcentu, który niebywale podkreśla wszystkie najważniejsze strefy na niemal każdej działce. Trzęślice wtapiają się w ten trend bardzo dobrze, a dzięki ich oryginalnej formie, ogród nabiera zupełnie nowego wyrazu. To te gatunki traw, które zasługują na szczególną uwagę. Liście trzęślicy są natomiast dość długie, łukowate i przebarwiające się na kolor zielony oraz szarozielony. Okres kwitnienie trawy trzęślicy przypada latem, mniej więcej od kwietnia aż do września. Kwiatostany trzęślicy zwracają na siebie uwagę przybierając formę nieco pogrubioną i wiechowatą.

Trawa trzęślica modra - wymagania, wysokość i cięcie

Trzęślica modra Molinia dostępna jest w niemal całej Europie, a także w Azji, czy Ameryce Północnej. Swoją już ogromną popularność zawdzięcza nie tylko temu, że łatwo się ją uprawia, ale również okazałej prezencji. Ta trawa jest po prostu bardzo ozdobna, a przez to tworzy naprawdę okazałe skupiska roślin w ogrodzie.

Swoją nazwę zawdzięcza natomiast cudownie rozkwitającym kwiatostanom, ubarwiającym się na fioletowo.

Trzęślica modra lubi stanowiska średnio lub mało żyzne, to dobra informacja dla wszystkich tych właścicieli ogrodów, u których gleba jest po prostu słabej jakości. Jeśli zatem zdecydujemy się na jej zakup nie musimy martwić się ani o dodatkowe nawożenie, ani też o szczególne przygotowanie podłoża pod jej uprawę.

Dobrze będzie też czuła się na stanowiskach wilgotnych, ale nie jest to konieczność do tego, by trawa poradziła sobie ze wzrostem. Wiele osób sadzi trawy modre tuż przy oczku wodnym, ale nie ma przeciwwskazań do posadzenia ich również w suchej strefie ogrodu. To zatem dobry wybór także na stanowiska podmokłe.

Jeśli część ogrodu jest zacieniona to również nie będzie przeciwwskazań do posadzenia tej trawy. Można śmiało powiedzieć, że radzi sobie dobrze w każdych warunkach.

I wreszcie fakt, który zadowoli każdego ogrodnika. Trzęślica bardzo rzadko choruje, a jej mrozoodporność umożliwia posadzenie jej w całorocznych kompozycjach.

Trzęślicę trzcinowatą odróżnimy od modrej po uzyskiwanej przez nią wysokości. Trzcinowata dorasta do nawet 2-2,5 metra wysokości i tworzy okazałe kępy, które składają się z szarozielonych liści, przebarwionych na kolor żółtopomarańczowy. Lubi stanowiska dość słoneczne, a przede wszystkim żyzne i przepuszczalne. Dobrze toleruje ponadto także delikatnie wilgotną glebę.

Trzęślica modra (Molinia) - odmiany w sam raz do Twojego ogrodu

Zastanawiasz się, jaką trzęślicę wybrać do swojego ogrodu? Warto skusić się chociażby na odmianę trzęślicy modrej 'Variegata', sprawdzającą się jako okazały szpaler lub roślinę tworzącą obwódkę skalnika. Dorasta do mniej więcej 60 cm wysokości i tworzy duże, bardzo okazałe kępy zielonych i przewieszających się liści.

Inną ciekawą odmianą będzie trzęślica 'Heidebraut', która osiąga około 1-2 metrów wysokości i tworzy kępy o niebiesko-zielonych liściach. Najpiękniejsza jest jesienią, gdy przebarwia się na kolor żółty.

Uwagę wielbicieli traw trześnicy powinna zwrócić także odmiana 'Dauerstrahl' tworząca wzniesione, sztywne, żółte pędy kwiatostanowe i czerwonawe kwiatostany.

Wielu ogrodników zwraca ponadto szczególną uwagę także na takie odmiany, jak 'Winterfreude', bądź 'Edith Dudszus', a także trzęślicę trzcinowatą 'Transparent', czy trzęślica trzcinowatą 'Windspiel'.

Na sadowniczy znajdziesz wszystkie najpiękniejsze gatunki traw, sprawdź koniecznie cenę trzęślicy modrej, czy też trzcinowatej.

pixel