Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rozplenica Piórkówka

21 produkty

Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides), nazywana również piórkówką, jest gatunkiem wieloletniej ozdobnej trawy gęstokępkowej z rodziny wielichowatych. Roślina ta ma cienkie i wyprostowane źdźbła oraz bardzo wąskie, zaostrzone liście. Tworzy duże kłosy w różnych kolorach, które z czasem się zmieniają. Same kłosy mogą osiągać długość 30 centymetrów, natomiast cała roślina dorasta na ogół do wysokości 1 m, jeśli tylko jest hodowana w odpowiednich warunkach.

Czytaj więcej

Trawa rozplenica japońska - uprawa, wysokość, zimowanie i rozmnażanie. Kiedy kwitnie rozplenica japońska, kiedy i jak gęsto ją sadzić, kiedy przycinać tę trawę?

Znana ze swojej urody trawa rozplenica (piórkówka) lubi lekkie i żyzne gleby z dodatkiem piasku lub żwiru. Sucha ziemia nie służy tej roślinie i przyczynia się do jej słabego wzrostu oraz braku kwitnienia. Ważne jest, aby regularnie podlewać ją w czasie suszy. Bylina ta preferuje stanowiska słoneczne oraz półcieniste, osłonięte przed wiatrem i ciepłe. Rozplenica zwana piórkówką potrzebuje nawożenia, na przykład kompostem albo obornikiem, ale należy zasilać ją dość oszczędnie. Można też zdecydować się na nawóz do traw ozdobnych.

Rozplenica japońska  to trawa, której nie szkodzą umiarkowane mrozy, jednak po okresie kwitnienia, który przypada od sierpnia do października, piórkówkę wiąże się na dole i na górze, by ochronić karpę. Interesuje Cię to, kiedy rozplenica japońska powinna mieć wykonane cięcie lub przycinanie? Obumarłe liście rośliny należy ściąć dopiero w marcu. W tym czasie wykonuje się także cięcie pędów rozplenicy japońskiej. Pędy tniemy na wysokości o około 25 centymetrów od ziemi.

Chcesz wiedzieć, kiedy sadzić tę roślinę? Rozplenica japońska w formie sadzonki może zostać umieszczona w gruncie w kwietnia (jeśli jest ciepły i nie ma przymrozków) lub później, aż do września. W zależności od odmiany, rozstawa powinna wynosić 50-100 centymetrów. Jeśli odstęp między roślinami będzie za mały, nie zakwitną. A może wolisz wyhodować rozplenicę japońską z nasiona? Wysiej je w maju lub czerwcu. Ta bylina może być rozmnażana przez podział kępy, którego dokonuje się późną wiosną, gdy nowe źdźbła mają kilka centymetrów wysokości. 

Dlaczego rozplenica japońska żółknie - co na to poradzić?

Niestety zdarza się, że rozplenica żółknie. Jeśli zaobserwujemy taki proces jesienią, to nie ma powodów do obaw, bo jest to naturalne. Jeżeli żółknięcie rośliny ma miejsce wiosną lub latem, można już doszukiwać się błędów w uprawie. Wtedy przyczyną jest najczęściej niewystarczająca ilość wody w glebie. Roślinę możesz uratować, pilnując jej regularnego i dość obfitego nawadniania.

Warto wiedzieć, że trawy te są bardzo rzadko atakowane przez szkodniki. Zdarza się jednak, że pojawiają się na nich mszyce, co również objawia się tym, że źdźbła żółkną. Ochroń swoje rośliny przed chorobami i szkodnikami stosując naturalne metody.

Rozplenica japońska w ogrodzie - odmiany i kompozycje w sam raz do Twojego ogrodu

Szukasz szczególnie wysokiej odmiany? Rozplenica japońska 'Japonicum' osiąga nawet 1,5 metra wysokości! Wyróżniają ją także ciemnobrązowe kłosy. Równie wysoka jest piórkówka japońska 'Red Head'. Trudno nie zachwycić się jej puszystymi, purpurowymi kwiatostanami! Jaśniejsze, różowe kwiaty ma również bardzo efektowna Rozplenica japońska 'Foxtrot'.

Do szczególnie atrakcyjnych piórkówek o ponadprzeciętnym wzroście należy ponadto rozplenica obca 'Rubrum', która ma długie, purpurowo-brunatne kwiatostany i źdźbła. W czasie kwitnienia dorasta ona do 120 cm wzrostu. Bardzo efektowna jest rozplenica japońska rubrum, znana także jako piórkówka purpurowa.

Do niższych odmian należy rozplenica japońska 'Weserbergland'. Ma ona dość subtelnie wyglądające kwiatostany w jasnozłotym kolorze. Warto też zwrócić uwagę na piórkówkę japońską 'Viridescens' wyróżniającą się ciemnofioletowymi kwiatostanami. Intrygujące zabarwienie kwiatów to cecha, która jest charakterystyczna dla rozplenicy japońskiej 'Hameln'. Najpierw są one biało-zielone, później różowawe, a na koniec przybierają szarobrunatny odcień. Uroku nie można odmówić także trawie ozdobnej znanej pod nazwą rozplenica japońska 'Little Bunny'. Dorasta ona maksymalnie do wysokości 45 cm i ma kremowobiałe kwiatostany.

Rozplenice japońskie tworzą wspaniałe kompozycje z funkiami, żurawkami, jukami ogrodowymi, a także z kocimiętkami i jeżówkami. Ich smukłość i delikatność efektownie kontrastuje z roślinami o dużych, szerokich liściach, ale ładnie wyglądają także w sąsiedztwie malowniczych kwiatów. Nie ma wątpliwości co do tego, że rozplenice japońskie upiększą Twój ogród. Te rośliny to inspiracja dla tych, którzy kochają niebanalne kompozycje z roślin.

pixel