Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Liriope szafirkowata

1 produkty

Liriope szafirkowata (Liriope muscari) to bylina z rodziny szparagowatych, pochodząca ze wschodniej Azji, która swoim wyglądem przypomina trawę, choć nią nie jest. Wszystko przez wąskie, ciemnozielone, lancetowate liście tworzące kępy. Upodabnia to bylinę do kępy trawy. Latem do liści dołączają kwiaty – gęste, przypominające szafirki. Tworzą one grubsze kłosy. Roślina kwitnienie rozpoczyna na początku lata i kwitnie aż do pierwszych przymrozków, późną jesienią. W zależności od odmiany kwiaty mogą mieć różne kolory. Najbardziej charakterystyczne są jednak te w odcieniach różu i fioletu.

Czytaj więcej

Liriope muscari (szafrikowata) - uprawa, pielęgnacja wymagania

Bylina dorasta do ok. 45 cm wysokości, jest częściowo mrozoodporna, ale wymaga okrywania w okresie zimowym. Najlepiej obsypać ją torfem, trocinami lub liśćmi. Mimo zastosowania okrycia lub nawet przeniesienia rośliny w cieplejsze miejsce, liście liriope mogą zrobić się ciemnobrązowe. Nie jest to jednak duży problem - na wiosnę należy je przyciąć, a roślina rozkrzewi się i rozrośnie.

Liriope muscari uprawiamy na półcienistych, a nawet cienistych stanowiskach, w żyznym, próchnicznym, przepuszczalnym i wilgotnym podłożu, najlepiej o kwaśnym odczynie pH. To bylina odporna na choroby i szkodniki, dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza i z powodzeniem może być sadzona w miejskich parkach, przy ruchliwych drogach.

Jest to bylina bardzo ekspansywna, szybko się rozrasta. Jeśli chcemy ograniczyć ekspansję liriope, należy ją regularnie dzielić na mniejsze sadzonki. Liriope szafirkową należy też pielęgnować przez usuwanie uschniętych liści i przekwitłych kwiatów. Dzięki temu będzie mogła rosnąć bez przeszkód. Po przekwitnięciu rośliny, w miejsce smukłych, gęstych, kłosowatych kwiatostanów pojawiają się ciemne, kuliste nasiona. Bylina rozrasta się poprzez tworzenie i rozrost podziemnych rozłogów. Liriope można rozmnażać wczesną wiosną przez podział dorosłych okazów.

Liriope szafirkowata - kiedy kwitnie i kiedy sadzić?

Liriope szafirkowata rozpoczyna kwitnienie na początku lata i zachowuje kwiaty aż do pierwszych mrozów. Jej kwiaty są kłosowate, gęste, na jednej łodydze może być nawet kilkadziesiąt kwiatów. Wyglądem przypominają szafirki, stąd nazwa tej odmiany. Roślinę sadzi się w ogrodach japońskich, leśnych, minimalistycznych i na obszarach zacienionych. Posadzona na dużym terenie potrafi szybko go okryć. Będzie doskonałym wypełnieniem pustych przestrzeni między drzewami czy pod wysokimi krzewami. Świetnie sprawdzi się w towarzystwie paproci i zawilców.

bylinę można rozmnożyć przez podział kępy wczesną wiosną, a także poprzez pobranie z głównej rośliny rozetek liściowych. W sprzedaży znajdziemy także ukorzenione liriope szafirkowatej pod postacią sadzonki. Do gruntu z doniczek należy je wysadzać w okresie od końca maja do września.

Przed posadzeniem rośliny, stanowisko trzeba wcześniej odpowiednio przygotować - odchwaścić i nawieźć nawozem organicznym. Sadzonkę najpierw przygotowujemy - namaczamy bryłę korzeniową przez około pół godziny, skracamy korzenie do 2/3 długości, odcinamy suche liście i pędy. Przygotowaną sadzonkę wsadzamy do otworu głębokiego na ok. 30-40 cm, a następnie zasypujemy w dołku świeżą ziemią.

Liriope można także sadzić z nasion. Jest to znacznie trudniejsze zadanie. Nasiona można pozyskać z posadzonych wcześniej roślin. Po przekwitnięciu kwiatów, w ich miejsce pojawią się ciemne kulki - to nasiona liriope szafirkowatej. Można je zebrać i spróbować wysiać, jednak trudno kiełkują, a rośliny z nasion często wyglądają inaczej niż roślina mateczna.

Liriope - odmiany idealne do Twojego ogród

Liriope szafirkowata posiada kilka bardzo atrakcyjnych odmian, które różnią się od siebie m.in. barwą kwiatostanów. Najpiękniejsze liriope muscari to odmiana 'Big Blue' - liriope z gęstymi, fioletowymi kwiatami, a także kolekcjonerskie i niezwykle rzadkie: 'Okina' z wiosennymi liśćmi pozbawionymi chlorofilu (są białe) i dzwonkowatych, ciemnoróżowych kwiatostanach oraz 'Money Maker; z językowatymi liśćmi, kuleczkowatymi kwiatostanami w kolorze fioletoworóżowym, która dorasta do 60 cm.

Inne znane odmiany tej liriope to 'Variegata' z fioletowymi kwiatami i zielonymi liśćmi z białymi obrzeżami, 'Monroe White' z białymi kwiatami i 'Gold-banded' o ozdobnych liściach w żółte pasy wzdłuż brzegów i jasnofioletowych kwiatostanach, a także 'Ingwersten' z kwiatami w kolorze różowofioletowym. Ciemnopurpurowymi kwiatami zachwyci liriope szafirkowata 'Royal Purple'. W Polsce uprawiane są także dwa inne gatunki liriope - liriope trawolistna (liriope gramnifolia) oraz liriope kłosowata (liriope spicata).

Czy liriope szafirkowata jest zimozielona?

To roślina o podłużnych, zielonych liściach, pochodzi z rodziny szparagowatych. Jak trawa, Liriope szafirkowata tworzy gęste kępy. Choć wyglądem przypomina trawę, nie jest nią. Niezależnie od odmiany, jaką posadzimy w naszym ogrodzie, na tarasie czy balkonie, liriope przez cały rok będzie cieszyła nas swoim wyglądem. Liście liriope są zimozielone, dlatego roślina może być ozdobą ogrodu niezależnie od pory roku. Najwięcej uroku ma jednak w okresie kwitnienia, kiedy obok liści pojawiają się łodygi z kwiatostanami.

pixel