Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Trzcinnik ostrokwiatowy

7 produkty

Trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis acutiflora) to wyjątkowo trwała bylina należąca do rodziny wiechlinowatych. Jest to dekoracyjny mieszaniec trzcinnika leśnego, czyli trawy leśnej i trzcinnika piaskowego. Ta ozdobna trawa ma wzniesiony i kępiasty pokrój i charakterystyczne, bardzo długie i cienkie liście. Latem roślina wytwarza mnóstwo wiechowatych kwiatostanów, które ostatecznie nabierają słomianego koloru i zdobią ogród przez całą jesień, a często także i zimę. W okresie kwitnienia trzcinnik ostrokwiatowy bardzo szybko rośnie. Jego wysokość może wynosić nawet 2 metry! 

Czytaj więcej

Trzcinnik ostrokwiatowy - uprawa: sadzenie, cięcie, rozmnażanie i rozstawa. Co ile sadzić tę trawę?

Wystarczy odrobina starań, by cieszyć się widokiem bardzo bujnie kwitnących trzcinników ostrokwiatowych, dodających uroku ogrodowi również w tym czasie, gdy zdecydowana większość roślin nie prezentuje się już zbyt atrakcyjnie. Jest to trawa ozdobna wykorzystywana niekiedy także do tworzenia zjawiskowych naturalnych żywopłotów, ponadto interesująco prezentuje się również w zestawieniu z nowoczesną architekturą, na przykład z biurowcami. Nie masz ogrodu? Nic nie szkodzi, bo trzcinnik ostrokwiatowy nadaje się na balkon! 

Trzcinnik ostrokwiatowy to trawa, która lubi stanowiska słoneczne i ciepłe, może też dobrze rosnąć w półcieniu. Preferuje gleby lekkie, żyzne i przepuszczalne, jednak na ogół nie marnieje tam, gdzie ziemia jest innego rodzaju. Warto zadbać o to, by jej podłoże stale było lekko wilgotne. Co ważne, trzcinnikowi ostrokwiatowemu raczej nie przeszkadza podmokły teren, można więc sadzić go koło oczek wodnych. Dobrze znosi także krótkotrwałe susze. Trzcinnik ostrokwiatowy jest mrozoodporny, ale jeśli hoduje się go w doniczce, późną jesienią warto zabezpieczyć go przed mrozem. 

Trawa trzcinnik ostrokwiatowy nadaje się do sadzenia od kwietnia do września. Przed jej sadzeniem należy dobrze odchwaścić teren. Jeżeli zdecydujesz się na uprawę trzcinnika ostrokwiatowego w donicy, pamiętaj o tym, że jej średnica powinna wynosić przynajmniej 40 centymetrów. Młode rośliny wymagają regularnego nawadniania. W pierwszym roku uprawy nie nawozimy trzcinnika ostrokwiatowego, za to w kolejnych latach na wiosnę warto go odżywiać naturalnym obornikiem lub specjalnym nawozem do traw ozdobnych

Zastanawiasz się, kiedy należy przycinać trzcinniki ostrokwiatowe? Roślina ta, tak jak już wspomniano wcześniej, jest cenioną ozdobą ogrodu także w okresie jesienno-zimowym, dlatego warto ją przyciąć dopiero wczesną wiosną. Cięcie wykonujemy tuż nad ziemią. Miej na uwadze również to, że nasiona trzcinnika są pokarmem dla ptaków. A jak rozmnażać tę roślinę? Aby trzcinnik kwiatowy ładnie się prezentował, po 3-4 latach od jego zasadzenia należy go ostrożnie wykopać i podzielić rozrośniętą kępę. Rozmnażania byliny dokonuje się wiosną lub jesienią. Rozstawa trzcinników ostrokwiatowych powinna wynosić, w zależności od odmiany, 50-100 centymetrów. Na metrze kwadratowym sadzi się zazwyczaj 3 sztuki. Sadzonki umieszcza się w ziemi na ogół w mniejszych albo większych grupach, ale dorosłe rośliny efektownie wyglądają również jako solitery.

Trzcinnik ostrokwiatowy - odmiany do donicy, na balkon i do gruntu

Zamierzasz hodować trzcinniki w donicach? Donice z tymi roślinami można ustawić na balkonie, tarasie lub w ogrodzie. W donicach wspaniale prezentują się przede wszystkim niskie odmiany trzcinnika ostrokwiatowego. W takim pojemniku z powodzeniem hoduje się trzcinnika ostrokwiatowego 'Avalanche'. Odmiana ta ma efektowny, strzelisty pokrój i wąskie, wiechowate kwiatostany, które pojawiają się bardzo wcześnie, bo już w maju - najpierw są purpurowe, a później przybierają słomkowy odcień. Jest to roślina wolno rosnąca i osiągająca maksymalnie 1 m wysokości. W uprawie doniczkowej trzcinnika ostrokwiatowego 'Avalanche' ważne jest to, aby dbać o stałą wilgotność gleby. Gdy ziemia będzie przesychać, trawa ta szybko uschnie.

Odmianą dość często wybieraną do hodowania na balkonie lub tarasie jest trzcinnik ostrokwiatowy 'Overdame'. Trawa jest łatwa w uprawie, ale wymaga tego, aby w pojemniku lub donicy zastosowano solidny drenaż. Kwitnie od czerwca na różowo-purpurowo, jednak z czasem, pod koniec lata, kwiatostany uzyskują słomkowy kolor. Ta roślina nie traci swojej dekoracyjności przez wiele miesięcy, więc może być ozdobą balkonu, gdy inne rośliny już zwiędną. Trzeba jednak dodać, że odmiana ta pięknie prezentuje się także w ogrodzie i jest polecana na skalniaki. 

A jakie trzcinniki ostrokwiatowe najlepiej czują się i prezentują posadzone bezpośrednio w gruncie? Przede wszystkim warto podkreślić, że ta hybryda świetnie odnajduje się w polskim klimacie, a więc sadząc w gruncie różne jej odmiany, nie trzeba martwić się tym, że w ogrodzie będą miały nieodpowiednie warunki. W ogrodach najlepiej posadzić zwłaszcza wysokie trzcinniki ostrokwiatowe, które są wspaniałym tłem dla niższych roślin, ale nie znaczy to, ze niższe odmiany nie wyglądają imponująco w ogrodzie czy na przykład przed biurowcem.

Cenioną odmianą jest trzcinnik ostrokwiatowy 'Karl Foerster', który może osiągać nawet 2 metry wysokości. Roślina w czerwcu kwitnie na fioletowo, lecz kwiatostany najpierw zmieniają się na kolor zielony, a na końcu stają się złociste. Warto wiedzieć, że niektórzy tę jedną z wyższych traw ozdobnych hodują w dużych i ciężkich pojemnikach. Można z niej stworzyć na przykład nietuzinkowy parawan, odgradzający balkon przed spojrzeniami przechodniów, ale miej na uwadze, że trzeba zarezerwować dla niego dużo miejsca. Jeśli roślina rośnie jednak w gruncie, staje się szczególnie malowniczym tłem dla jesiennej roślinności. Widuje się ją nie tylko w ogrodach, ale także w miejskich parkach. Jest to bylina mrozoodporna i nie traci swojej urody w okresie zimowym.

Jeśli zainteresował Cię trzcinnik ostrokwiatowy, to musisz wiedzieć, że jego cena jest niewysoka. W sklepie Sadowniczy.pl za trzcinnika ostrokwiatowego w postaci sadzonki zapłacisz kilkanaście złotych. Jeżeli szukasz bylin z charakterem, to trawy ozdobne są czymś dla Ciebie. Wśród roślin ogrodowych i balkonowych można jednak znaleźć również sporo innych botanicznych perełek, dzięki którym Twój ogród będzie jeszcze bardziej zachwycający!

pixel