Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kostrzewa

10 produkty

Jeśli szukasz dekoracyjnej odmiany traw ogrodowych, która pięknie podkreśli i przyozdobi niemal dowolną strefę działki lub ogrodu to koniecznie postaw na kostrzewę siną. To jedyna w swoim rodzaju odmiana, odbarwiająca się na niebiesko i dzięki temu skupiająca wokół siebie sporo uwagi. Kostrzewę siną można spotkać na niemal każdym kroku, a jej popularność wzrasta w nawiązaniu do aranżacji miejskich, egzotycznych, czy wiejskich. Czy i kiedy warto się nią zainteresować oraz o czym pamiętać w zakresie pielęgnacji?

Czytaj więcej

Kostrzewa sina - uprawa, zimowanie, kiedy siać, co ile, kiedy i jak sadzić tę roślinę? Jaka ziemia będzie odpowiadać tej trawie?

Naturalnie trawę kostrzewę siną spotyka się na południu Europy. Najwdzięczniej prezentuje się na północy Włoch, a także w południowo-wschodniej Francji. Uwielbia miejsca słoneczne i dość kamieniste, a dzięki swojemu oryginalnemu ubarwieniu, prezentuje się na nich nadzwyczaj ciekawie.

W Polsce stosujemy ją jako różnorodną dekorację ogrodu, ale świetnie nadaje się także do uprawy w pojemnikach. Zdobi tym samym wiele rabat kwiatowych, ścieżek wokół trawnika, ale również tarasy, czy nieduże balkony.

Sadzona dość gęsto może stworzyć bardzo efektowny, niebieski dywan, ale nie tylko ten kolor towarzyszy kostrzewie. Ze względu na mnogość dostępnych odmian kostrzewa może tworzyć także fantazyjne rabaty w kolorze czerwonym, zielonym lub żółtawym.

Największym atutem trawy kostrzewy sinej jest jej mrozoodporność. Można ją posadzić w dowolnym miejscu, bez obaw o działanie niskich temperatur. Przy posadzeniu dużej liczby sadzonek możemy spodziewać się nie tylko szybkiego efektu wzrostu, ale przede wszystkim okazałego dywanu z pięknie porastającej trawy. Pamiętaj jednak, by zadbać o systematyczne usuwanie chwastów z ogrodu, wówczas ta dekoracyjna trawa będzie się prezentować najpiękniej. Tu znajdziesz odpowiednie środki ochrony roślin: https://www.sadowniczy.pl/pol_m_SRODKI-OCHRONY-ROSLIN_Srodki-chwastobojcze-8105.html

Uprawa kostrzewy sinej, podobnie zresztą, jak innych traw dekoracyjnych nie jest specjalnie skomplikowana. Trawa dobrze czuje się, jak już wspomnieliśmy na stanowiskach słonecznych i dość suchych. Warto dodatkowo zadbać o to, by umieścić ją w przepuszczalnym i dość lekkim podłożu najlepiej o odczynie obojętnym, bądź zasadowym. Nie ma właściwie żadnej konieczności, by ją dodatkowo nawozić.

Rozmnażanie kostrzewy sinej najlepiej przeprowadzić poprzez podział kęp. Wystarczy dość dobrze ukorzenione i rozrośnięte kępy, kostrzewy 2-3 letniej podzielić nożem lub innym ostrym narzędziem. Następnie należy posadzić podzieloną trawę w dowolne miejsce.

Z reguły trawa kostrzewa sina dorasta do mniej więcej 20-30 cm wysokości. Tworzy dość okrągłe, ale nieduże kępki trawy, a kwitnie latem, od maja do lipca. Poszczególne odmiany kostrzewy różnią się od siebie, a najczęściej wybieranymi odmianami będą:

Kostrzewa sina Intense Blue - trawa kostrzewa popielata dorastająca do mniej więcej 30 cm i wybarwiona na stalową zieleń. Całkowicie mrozoodporna i dobrze radząca sobie na stanowisku suchym i dość nasłonecznionym.

Kostrzewa sina Bergsilber - trawa o srebrno-niebieskim zabarwieniu i osiągająca 20 cm wysokości. Jej pora kwitnienia przypada na okres od czerwca do sierpnia. Najczęściej można ją spotkać w ogrodach zaaranżowanych w stylu japońskim.

Kostrzewa popielata Blauglut - trawa o ciemnoniebieskich liściach.  Dość niska bo wyrastająca na około 15 cm. Odporna na suszę i silne wiatry, a co za tym idzie, idealna do ogrodów skalnych lub do dekorowania terenów miejskich.

Kostrzewa sina Golden Toupee - trawa osiągająca mniej więcej 15-20 cm, tworząca żółto-zielone kępki i kremowe kwiatostany. Dość odporna na mróz, chętna do wzrostu na murkach skalnych, czy w ogrodach żwirowych.

Kostrzewa trzcinowa - trawa która tworzy wielokwiatowe kłoski i kwitnie w czerwcu. Odporna na trudne warunki pogodowe, a wykorzystywana najchętniej w miejscach zdegradowanych przez przemysł oraz na trawnikach, które wymagają renowacji.

Kostrzewa owcza Festuca ovina - pospolity gatunek trawy wieloletniej, preferujący suche stanowiska i jałowe w składniki pokarmowe. Powszechnie występuje na suchych łąkach, przydrożach, skarpach, nasypach, nieużytkach, piaszczystych placach i leśnych polanach.

Kostrzewa miotlasta - z krótkimi liśćmi sztywnymi i ciemnozielonymi. Tworzy kępy na około 20 cm, a lubi stanowiska cieniste i półcieniste. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, lubi podłoże dość przepuszczalne i lekkie.

Kostrzewa ametystowa - trawa osiągająca 20 cm i zabarwiona na niebiesko-zielono, lubi stanowiska słoneczne i przepuszczalną glebę.

Kostrzewa Walberla - zimozielona trawa ozdobna o wąskich, długich, delikatnych liściach. Wybarwia się na soczystą zieleń, ale w okresie kwitnienia nabiera także czerwonej barwy. Można śmiało stwierdzić, że będzie dekoracją ogrodu przez niemal cały rok.

Tutaj znajdziesz także inne, ciekawe odmiany, dostępne, od ręki:

https://www.sadowniczy.pl/product-pol-161442-Kostrzewa-walezyjska-Buddy-Blue.html

https://www.sadowniczy.pl/product-pol-161744-Kostrzewa-popielata-sina-Eisvogel.html

https://www.sadowniczy.pl/product-pol-36201-Kostrzewa-popielato-biala-Festuca-valesiaca-Glaucantha.htm

Jak pielęgnować i jak przycinać kostrzewę siną? Kiedy przycinać tę trawę?

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych na kostrzewie należy zaliczyć usunięcie zeschniętych liści i podgniłych źdźbeł. Kostrzewę siną można także podciąć wiosną na wysokość mniej więcej 10 cm. Jeśli jednak takie cięcie nie przyniesie upragnionych efektów to bez obaw można kostrzewę przyciąć jeszcze krócej, tuż przy ziemi. Podcięcie kostrzewi sinej sprawi, że roślina będzie lepiej rosła i nabierze optymalnego kształtu.

Kostrzewa sina - z czym sadzić tę roślinę? Kompozycje i aranżacje wprost do Twojego ogrodu

Kostrzewę siną bardzo łatwo rozpoznasz po niebieskim zabarwieniu, ale to może się zmieniać w zależności od wybranego egzemplarza. Spodoba Ci się za wyjątkową łatwość w uprawie. Przyjmie się praktycznie w każdym ogrodzie, byle było w nim choć trochę słońca i nieco suchego stanowiska. Na pewno powinni zainteresować się tą trawą wszyscy Ci właściciele, których ogród jest wypełniony skalniakami lub okazałymi skarpami.

Uwaga: nie wiesz, jak zaaranżować strefę w ogrodzie, w której planujesz posadzić kostrzewę siną? Obsadź miejsce nieopodal, funkiami lub żurawką, bądź lawendą lub rozchodnikami. Zapewniamy, że efekt będzie bardzo korzystny.

Aby zachować odpowiedni rozstaw pomiędzy poszczególnymi sadzonkami, warto zachować zasadę - 30 cm odległości od siebie. Przy takim systemie nasadzeń trawa będzie miała możliwość swobodnego wzrostu przez lata.

Życica czy kostrzewa - co wybrać do ogrodu?

Szukasz odpowiedniej mieszanki do wykonania trawnika? Z reguły przyjmuje się zasadę, aby do trawników specjalnych, czyli np. sportowych lub często użytkowanych stosować mieszankę z życicą i trwałej i wąskiej blaszce liściowej. Natomiast dla suchych warunków glebowych poleca się dodatek nasion kostrzewy np. trzcinowej.

Stosując się do tej zasady stworzysz trawnik dedykowany warunkom panującym w Twoim ogrodzie. Tworząc trawnik pamiętaj o zastosowaniu środków na szkodniki. Znajdziesz je tutaj: https://www.sadowniczy.pl/pol_m_SRODKI-OCHRONY-ROSLIN_Srodki-na-szkodniki-9252.html

pixel