Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kosmatka

4 produkty

Trawy ozdobne wciąż skupiają na sobie uwagę wielu osób. Ich ponadprzeciętna umiejętność do tworzenia pięknych rabat jest nieoceniona, a zauważalny jest także stosunkowo niski koszt ich zakupu. Kosmatka to jedna z takich traw, która na pewno zwróci Państwa uwagę. A co koniecznie warto o niej wiedzieć jeszcze przed zakupem?

Czytaj więcej

Kosmatka - sadzenie, odmiany, pielęgnacja i wymagania

Kosmatki zalicza się do grupy traw ozdobnych, które naturalnie porastają strefę klimatu chłodnego obu półkul i często spotykane są również na terenie górskim. Wywodzą się z rodziny sitowatych, a w polskiej nomenklaturze możemy odnaleźć nawet 10 gatunków pięknej kosmatki, w tym kosmatkę polną, kosmatkę gajową, kosmatkę leśną i wiele innych. W tym szczególną uwagę warto zwrócić chociażby, czy to na kosmatkę olbrzymią, czy owłosioną, które najczęściej odnajdujemy w naszych, rodzimych ogrodach.

Warto podkreślić, że jednym z okazalszych rodzajów trawy kosmatki olbrzymiej, będzie 'Aurea', która prezentuje się bardzo dekoracyjnie i lubi towarzystwo innych roślin. Kosmatka olbrzymia 'Aurea' posiada szerokie źdźbła, które tworzą subtelne kępy w kolorze zielonożółtym rozjaśniając miejsca obsadzenia. Niemal każdy wprawiony ogrodnik zna też kosmatkę owłosioną, osiągającą około 15 cm wysokości i posiadającą liczne, brązowe kwiaty. Nie mniejszą popularność zdobywa jednak także kosmatka śnieżna dorastająca do 30 cm ze śnieżnobiałymi kwiatami zebranymi w okazałe wiechy.

To co na pewno zainteresuje zwolenników ogrodnictwa to fakt, że kosmatki uprawowo nie mają zbyt dużych wymagań. Wręcz przeciwnie, bo do pełnego wzrostu wystarczy im dobrze przygotowane półcieniste stanowisko, ale i w zacienieniu nie powinny mieć większego kłopotu ze wzrostem.

Dobrze jednak, by podłoże przygotowane dla kosmatki wyróżniało się dość dużą żyznością i wilgotnością. To, co najbardziej lubi kosmatka to dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne w postaci, czy to odchwaszczania, czy podcinania. Po każdej zimie warto także pozbyć się z niej uschniętych liści, obrywając je lub podcinając dość obficie. Ten zabieg sprawi, że nowe, zielone pędy pojawią się szybciej i w większej liczbie.

Uwaga, kosmatka lubi także czesanie. Dlatego warto, co jakiś czas przejechać po jej źdźbłach grzebieniem, a wówczas nie tylko zaprezentuje się lepiej, ale zostanie pobudzona do wzrostu.

Co jeszcze można zrobić dla kosmatki, by czuła się w naszym ogrodzie jak najlepiej? W okresach suszy warto zadbać o dodatkowe podlewanie kosmatki, a co jakiś czas można ją również podsypać dobrym kompostem. Nie ma natomiast przeciwwskazań do tego, by kosmatka przezimowała w naszym ogrodzie, ponieważ z reguły wykazuje mrozoodporność.

Kiedy sadzić kosmatkę? Najlepiej tak, jak w przypadku większości traw - wiosną, by miała szansę na zaklimatyzowanie się w glebie. Wykopujemy dość duży dołek, najlepiej dwukrotnie większy od bryły korzeniowej, zasypujemy ziemią i podlewamy. Kosmatkę można i warto wykorzystać podczas tworzenia okazałych skalników, nasadzeń wzdłuż ścieżki, czy trawników lub jako element dekoracyjny oczka wodnego. Świetnie komponują się z innymi ozdobnymi trawami, tworząc barwną rabatę w dowolnym miejscu ogrodu.

Kosmatka owłosiona - stanowisko najlepsze do ekspozycji

Trawa ozdobna kosmatka owłosiona tworzy bardzo okazałe i zgrabnie prezentujące się gęste i dość szerokie kępki. Cechą charakterystyczną są tu zimozielone liście o ostro zakończonych wierzchołkach. Zwykle dorasta do około 15 cm wysokości i świetnie sprawdzi się np. jako element dekoracyjny skalniaków. To jednak nie wszystkie możliwości tego gatunku. Kosmatkę warto także umieścić w donicy. Pięknie w niej przezimuje. Sprawdź, jak posadzić taką roślinę krok po kroku.

Dobrze jest umieścić też kosmatkę owłosioną w miejsce lekko lub całkowicie zacienione, a także wilgotne i żyzne. Nie powinna sprawić żadnych kłopotów w uprawie tym bardziej, że wykazuje właściwości mrozoodporne. Jeśli zainteresowała Cię kosmatka owłosiona, ale szukasz także innych, mniejszych traw ozdobnych to paleta dostępnych możliwości jest spora. Sprawdź te ciekawe kosmatki. Jedną z najbardziej znanych kosmatek owłosionych jest odmiana kosmatki 'Igel'. Zobacz koniecznie jak się prezentuje!

Czekasz na inne ciekawe odmiany kosmatki do ogrodu? U nas masz je pod ręką:

Kosmatka śnieżna - rozstawa i uprawa

Jedną z ciekawszych odmian tej trawy będzie także kosmatka śnieżna, która dorasta do 30 lub 40 cm wysokości. Jej największą ozdobą są białe, puchate kwiatostany, które kwitną od czerwca do lipca. Kosmatka śnieżna preferuje glebę wilgotną, gliniastą i próchniczą, a jako gatunek sprawdzi się na pewno do wysadzania wśród krzewów iglastych lub przy skalnych ogrodach. Warto zarezerwować dla niej nieco cienia. Sadzić osobno, a może w grupie? Kosmatkę śnieżną warto nasadzać po 3 do 10 sztuk razem, wówczas efekt obsadzeń będzie najciekawszy. W tej kategorii polecamy zerknąć na kosmatkę 'Yeti', która zadowoli gusta niejednego ogrodnika!

pixel