Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Miskant, miskanty

32 produkty

Miskanty to trawy ozdobne, które naturalnie występują w Afryce i Azji Wschodniej. Porastają tam tereny o wysokiej wilgotności podłoża. Rośliny te mają od metra do nawet 3 m wysokości, liście – od tych, mających kilka mm do ok. 1 cm. Charakterystyczne dla miskantów jest obfite kwitnienie z kwiatostanami w kolorystyce od różu po srebro i biel. To bardzo dekoracyjne trawy, pięknie prezentują się w ogrodach, nadając mu spokojnego, romantycznego charakteru.

Czytaj więcej

Trawa miskant - jak sadzić? Odmiany dobre w donicy i w ogrodzie

Miskanty należy sadzić na słonecznych lub półcienistych, ciepłych stanowiskach, w żyznym i stale wilgotnym podłożu. Im więcej słońca otrzymuje roślina, tym obficiej kwitnie i ładniej się wybarwia. W ramach rodziny miskantów, na świecie istnieje od kilkunastu do ponad 20 gatunków, jednak tylko kilka z nich nadaje się do uprawy w ogrodach. Najpopularniejsza z nich to miskant chiński, a także miskant olbrzymi, cukrowy i niższy niż pozostałe gatunki - miskant czyśćcowaty.

Trawy miskanty najlepiej sadzić - tak, jak inne trawy ozdobne - na wiosnę. Młode sadzonki szybko przystosowują się do nowych warunków, będą także miały czas, aby rozrosnąć się pod ziemią, rozbudowując system korzeniowy. Na jesień miskanty odwdzięczą się pięknym wyglądem naszych ogrodów. Miskanty możemy sadzić w ogrodach, w okolicy oczek wodnych i stawów, pod płotami, ale z powodzeniem można także sadzić je w donicach na tarasie lub balkonie.

Do ogrodu świetnie sprawdzą się wysokie gatunki miskantów. Można wykorzystywać je nawet jako element żywopłotów. Niskie pięknie komponują się z jesiennymi astrami, rudbekiami i innymi trawami ozdobnymi i ozdobić nimi rabaty ogrodów kwiatowych lub posadzić do donic i pojemników, by zdobyły nasz taras czy balkon. Trawy miskant najbardziej okazale prezentują się jesienią, jednak nawet zimą będą wspaniałą ozdobą - suchy szkielet trawy ozdobnej będzie pięknie kontrastował z ośnieżonym, uśpionym ogrodem.

Miskant olbrzymi - uprawa, przycinanie. Jak szybko rośnie?

Miskan olbrzymi to gatunek mieszańcowy z rodziny wiechlinowatych. Powstał w wyniku pomieszania miskantu chińskiego i miskantu cukrowego. Ten kępiasty gatunek trawy miskant dorasta nawet do 4 m wysokości. Lekko opada, co dodatkowo dodaje mu uroku i tworzy fontannowy przekrój rośliny. Ma szerokie liście, które na jesień zmieniają swój kolor. Aby trawa mogła odpowiednio obficie się rozrosnąć i dobrze prezentować się w naszym ogrodzie, potrzebuje dużo przestrzeni. Co ciekawe, miskant olbrzymi, jeśli w ogóle kwitnie, to bardzo ubogo. Jest gatunkiem wytrzymałym na mróz.

Trawy te nie należą do najbardziej wymagających. Przed posadzeniem ich do ziemi należy przygotować dla nich podłoże, odżywiając je kompostem i rozluźniając, jeśli jest zbyt ciężkie i gliniaste. Miskanty podlewamy w początkowym okresie po wsadzeniu sadzonki do ziemi, aż do czasu kiedy porządnie się ukorzenią. Po tym czasie nawadniamy je tylko w okresach suszy. Rośliny te można nawozić nawozami wieloskładnikowymi i organicznymi, jak kompost. Należy to jednak robić rozważnie, bo zbyt dużo nawozu może im zaszkodzić.

Jak gęsto sadzić miskanta olbrzymiego? Miskant olbrzymi na żywopłot - przycinanie

Miskant olbrzymi, ze względu na swój rozmiar - wysokość do 4 metrów - może być wykorzystywany, jako żywopłot. Wysoka trawa ozdobna szybko i skutecznie odgrodzi wyznaczone przestrzenie. Sadzenie miskanta olbrzymiego powinno poprzedzić odchwaszczenie stanowiska, w którym trawa ma rosnąć. Roślinę sadzimy grupowo - 1 sadzonka na 1m kwadratowy.

Sadzonki miskantów najlepiej sadzić na dużych powierzchniach, wtedy też najładniej się prezentują. Najwięcej przestrzeni potrzebuje miskant olbrzymi, który dorasta do nawet 4 m wysokości i rośnie w okazałych kępach, ale jeśli zależy nam, by pokryć możliwie jak największą powierzchnię, powinniśmy postawić na miskanta cukrowego, który jest gatunkiem bardzo ekspansywnym.

Co ciekawe, miskant olbrzymi jest rośliną energetyczną. Wykorzystuje się ją do produkcji biopaliw, spalając bezpośrednio lub przerabiając na brykiet czy pelet. Wszystko dzięki efektywnemy przekształcania promieniowania słonecznego i wody na biomasę. Uprawy miskantu olbrzymiego uzyskują duży jej plon, dzięki czemu uzyskuje produktywność nawet do 30t/ha s.m. od czwartego roku uprawy.

Miskant chiński - uprawa i przycinanie. Jak szybko rośnie ta trawa?

Miskant chiński to gatunek, który jest zdecydowanie najpopularniejszym przedstawicielem miskantów w polskich ogrodach. Jest też uważany za jedną z najładniejszych odmian trawy ozdobnej. Stanowi świetną alternatywę dla trudnej w uprawie i wymagającej trawy pampasowej, ma także podobne zastosowanie.

Miskant chiński najlepiej rośnie na ciepłych, słonecznych stanowiskach, w żyznej, stale lekko wilgotnej ziemi. Lubi podłoże o kwaśnym lub obojętnym odczynie pH i - jak każda trawa ozdobna - wymaga przycinania. Zabieg przeprowadzamy wiosną, po okresie przymrozków, na początku kwietnia. Liście rośliny przycinamy na wysokości ok. 5 cm.

Ten gatunek miskatów rośnie szybko i już w pierwszym sezonie, latem może mieć ok. 1,5 m wysokości. Miskant chiński ma wiele pięknych odmian, które różnią się od siebie wysokością, szerokością liści, rodzajem kwiatostanów czy wybarwieniem na jesień. Najciekawsze odmiany miskanta chińskiego to 'Gracillimus', 'Morning Light', 'Red Chief', 'Zebrinus', 'Malepartus', 'Nippon', 'Flamingo', 'Purpurascens' i 'Ferner Osten'.

Co roku wczesną wiosną miskanty powinny zostać ścięte ok. 10 cm nad ziemią. Te trawy można rozmnożyć przez podział okazałych kęp. Zabieg należy wykonać wczesną wiosną. Trawy Miskant w większości nie wymagają okrywania na zimę, choć niektóre odmiany miskanta chińskiego warto zabezpieczyć w okresie zimowym, zwłaszcza jeśli jest to ich pierwszy sezon.

 

pixel