Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Turzyca

38 produkty

Turzyce należy zaliczać do rodziny ciborowatych, lecz swoim wyglądem bardzo mocno utożsamiają się z tradycyjnymi trawami ozdobnymi. To dlatego tak często, choć mylnie umieszcza się ją w kategorii traw ozdobnych. Ich dużym walorem jest częste kwitnienie oraz spora mnogość dostępnych gatunków występujących także dziko w różnych regionach kraju.

Czytaj więcej

Po wielu sezonach popularności traw ozdobnych wciąż jesteśmy głodni tworzenia nowych i oryginalnych kompozycji z ich udziałem. Nie ma zatem niczego dziwnego w tym, że i turzyca, choć trawą stricte nie jest, lecz ją przypomina, tak bardzo mocno skradła nasze serca. Wielu działkowiczów, to właśnie w niej upatruje szansę na wykonanie przepięknej rabaty, czy też ścieżki prowadzącej w najodleglejsze strefy ogrodu.

Trawy ozdobne zjednują sobie naszą miłość do roślin, a przez to, że bardzo często bywają roślinami niewymagającymi specjalnego traktowania, są niejako obowiązkowym elementem każdej kompozycji roślinnej. Jak w tym uznaniu odnajdują się i sprawdzają różne odmiany turzycy? Warto wiedzieć o tej roślinie nieco więcej, a o poszczególnych gatunkach pamiętać nie tylko od święta, ale również podczas tworzenia tymczasowych nasadzeń. Mamy pewność, że wielu ogrodników pokocha tę roślinę za wyjątkową prezencję i niebywały urok.

Czy turzyca jest trawą? I dlaczego tak często się ją do niej porównuje?

Turzyca (Carex) - uprawa, pielęgnacja i zimowanie. Kiedy ją sadzić i przesadzać? Jaka gleba będzie odpowiednia? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Turzyca jednak w odróżnieniu do standardowej trawy kwitnie szybciej niż ona, a jej kwiaty są rozdzielnopłciowe. U turzyc liście wyrastają także w trzech prostnicach, stąd ich łodygi na przekroju mają kształt trójkąta i są wypełnione. U standardowych traw źdźbła są natomiast puste.

Najczęściej turzyce spotkać można w regionach wilgotnych, nieopodal zbiorników wodnych, ale nie ma co do tej zasady reguły, bo w naszych ogrodach świetnie poradzi sobie także w innych, także odleglejszych strefach.

Czy wiesz, że w Polsce można odnaleźć nawet 1800 gatunków najróżniejszych turzyc?

Choć liczba występujących gatunków trawy turzycy jest ogromna to można spokojnie stwierdzić, że jest to roślina, która poradzi sobie w różnych warunkach. Nie należy mieć większych obaw przed posadzeniem jej zarówno na terenie słonecznym, jak i półcienistym. Także w cieniu powinna rosnąć dość dobrze.

Turzycę można wysiewać do gruntu, ale dobrze poradzi sobie także w pojemnikach, wzbogacając nasze donice postawione na tarasie, czy balkonie. Ze względu na tak dużą dowolność w wysadzaniu turzyc, spokojnie można je traktować jako ciekawy element zdobniczy rabat kwiatowych, obrzeży, skalniaków.

Trawa turzyca ma dużą zdolność do wpasowania się w nasze rodzime warunki klimatyczne. Dzięki temu, nie należy obawiać się w jej przypadku mrozu. Może spokojnie pozostać w ogrodzie na zimę, nie ma też konieczności specjalnego okrywania rośliny. Standardowa kora sosnowa wystarczy, by korzenie turzycy były bezpieczne.

Uwaga! Turzyca uwielbia podlewanie, które powinno stać się niezbędnym elementem zabiegów pielęgnacyjnych także w okresie zimy!

Turzyce w ogrodzie i w donicy - odmiany, które pokochasz

Choć atutem turzyc jest naprawdę spora liczba występujących gatunków to jednymi z najczęściej nadmienianych wciąż pozostają turzyca pospolita, a także turzyca piaskowa.

Odmianę pospolitą bez problemu odnajdziemy na licznych torfowiskach, terenach bagiennych i na brzegach zbiorników wodnych różnego typu. W tej wersji, jest rośliną o sporych rozmiarach, bo potrafi dorastać do nawet 70 cm wysokości. Charakterystycznym elementem turzycy pospolitej są natomiast sinozielone liście i ciemnopurpurowe kłosy, występujące w okresie kwitnienia, czyli od maja, do czerwca.

Turzyca piaskowa to gatunek występujący na wydmach i okolicach nadmorskich. Posiada zielone liście i żółte kwiaty pięknie dekorujące roślinę od maja, aż do października. Jeśli często wybierasz się nad polskie morze to na pewno będziesz mieć okazję do podziwiania turzycy piaskowej w jej naturalnym wydaniu.

Jeszcze innym gatunkiem turzycy znanej w naszym kraju będzie odmiana błotna, idealna do wysiewu na podmokłych terenach. Ma dość ciekawe, jasnobrązowe liście i ciemnobrązowe kwiatostany. To oryginalny gatunek, który warto zastosować w formie przerywnika do zwartej kompozycji dekoracyjnej ogrodu.

I wreszcie ostatnim z polecanych gatunków będzie turzyca zwisła, dorastająca do około 100 cm wysokości i charakteryzująca się długimi ciemnozielonymi liśćmi.

Wszystkie wymienione powyżej gatunki turzyc odnajdziemy zarówno w ogrodach, jak i w warunkach naturalnych. W Polsce coraz popularniejsze stają się jednak także gatunki zagraniczne, wywodzące się z najodleglejszych zakątków świata. Należą do nich:

Turzyca Buchanana (Carex buchananii), wywodząca się z Nowej Zelandii i nosząca drugą nazwę 'Red Rooster'. Tworzy niebywale okazałą kompozycję z liśćmi o brunatno-czerwonym zabarwieniu. Jej okres kwitnienia przypada przede wszystkim na lipiec i sierpień.

Turzyca włosista 'Frosted Curls' - kolejny wyjątkowy gatunek, który zawędrował do naszego kraju z egzotycznej, Nowej Zelandii. Wielu znawców tej rośliny zwraca szczególną uwagę na jej długie i smukłe liście w kolorze bladozielonym, świetnie sprawdzające się zarówno na rabatach, jak i ogródkach skalnych.

Turzyca japońska 'Variegata' - niezwykły zimozielony gatunek, który do Polski przywędrował prosto z Japonii. Ciekawym elementem charakterystycznym są jej liście o jaśniejszym środku.

Turzyca Morrowa - jest to jeszcze jeden gatunek turzycy, która wywodzi się z Japonii. Roślina dorasta do 40 cm wysokości i uwielbia tereny podmokłe. Liście wyróżniają się pstrokatym ubarwieniem.

Inne popularne gatunki turzyc to: turzyca palmowa, turzyca muskegońska, turzyca oszimska, turzyca rzędowa, turzyca 'Prairie Fire', turzyca zajęcza, turzyca biała, turzyca żółta, czy turzyca nowozelandzka.

To musisz wiedzieć! Szkółki oferują zarówno gatunki i odmiany bylinowe, o trwałym, zimozielonym ulistnieniu oraz o liściach sezonowych. Sprawdź koniecznie, po jaką sadzonkę sięgasz! Tutaj masz także inne ciekawe okazy, które polecamy:

Czy turzyce się przycina?

W zakresie wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych przy turzycy należy zaliczyć podcinanie liści, a także pędów. Jakiekolwiek przycinanie turzycy zaplanujemy wykonujemy je zawsze i niezmiennie wiosną. Tego zabiegu nie należy się bać, ponieważ turzyce uwielbiają krótkie cięcie (nawet na około 15 cm od podłoża).

Mocne przycięcie odświeży roślinę i ułatwi jej późniejszy, bujny wzrost. Pamiętaj o nim zawsze wiosną, najlepiej po intensywnych przymrozkach.

Kiedy ciąć turzycę? Najpopularniejszą datą w kalendarzu będzie koniec marca!

Turzyca - jak zwalczyć, gdy wymknie się spod kontroli

Trawa turzyca ma bardzo mocny i potężny system korzeniowy, który rośnie i rozrasta się niezwykle intensywnie. Dlatego warto umieścić ją w tym miejscu ogrodu, w którym mamy szansę utrzymać ją pod kontrolą. Na pewno warto zrezygnować z niej, sadząc nieopodal trawnika. Turzyca może bowiem bardzo szybko wypełnić znaczne połacie trawnika, a wówczas nie tylko popsuje jego wygląd, ale przede wszystkim wymusi zastosowanie środków ochrony roślin.

Gdy turzyca pojawi się w ogrodzie w niespodziewanej ilości można usuwać ją ręcznie lub za pomocą herbicydu.

Szukasz więcej inspiracji ogrodniczych? Zajrzyj do tego materiału.

pixel