Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Proso rózgowate

12 produkty

Proso rózgowate (Panicum virgatum) to bardzo efektowna trawa ozdobna, której pióropuszowe kwiatostany tworzą charakterystyczną mgiełkę. Należy ono do rodziny wiechlinowatych i ma wiele odmian różniących się ubarwieniem liści i kwiatów. Jest to roślina dorastająca do 2 metrów wysokości, o zwartym, pionowym pokroju, kwitnąca – w zależności od odmiany – od lipca do października. 

Czytaj więcej

Proso rózgowate - jakie stanowisko? Uprawa, wymagania, cięcie, wysokość i wysiew. Jak sadzić tę trawę?

Proso rózgowate jest dość często spotykaną ozdobą ogrodów, ale także i salonów, bo wspaniale prezentuje się również jako kwiat cięty. Roślinę zalicza się do mrozoodpornych, a jej kwiaty nie tracą dekoracyjności po zasuszeniu, dlatego może być wspaniałą ozdobą ogrodu w zimie. Przykryte śniegiem kwiatostany prosa rózgowatego prezentują się bardzo malowniczo!

Proso rózgowate najbardziej lubi stanowiska słoneczne i właśnie na takich obszarach najpiękniej rośnie. Nie ma specjalnych wymagań odnośnie gleby, ale idealne dla niego będzie podłoże dość żyzne i lekko przepuszczalne, z dodatkiem żwiru. Gleba powinna być stale nieco wilgotna. Roślina ta ma małe wymagania i wystarczy jej sporadyczne nawożenie, chociaż niektórzy w ogóle go nie stosują, jeśli ziemia jest żyzna. Starsze rośliny warto jednak odżywić nawozem do traw ozdobnych

Kiedy siać lub sadzić tę trawę? Jeśli chcesz, aby w Twoim ogrodzie rosło proso rózgowate, zdecyduj się na wysiew nasion, jednak trzeba pamiętać o tym, że wymagają one uprzedniej stratyfikacji. Odpowiednio przygotowane nasiona prosa rózgowatego siejemy wprost do gruntu, gdy miną już przymrozki, można też zdecydować się na rozsadnik. Rozstaw, który należy zachować, to 50-100 centymetrów. Samodzielne pozyskanie sadzonek tej trawy jest niełatwym zadaniem, ponieważ bryła korzeniowa jest bardzo zbita. 

Zastanawiasz się, kiedy dokonuje się cięcia prosa rózgowatego? Czynność tę wykonujemy na przełomie lutego i marca. Zeschnięte źdźbła ucinamy na wysokości około 10 centymetrów nad ziemią. Roślina może zdobić ogrody podczas najchłodniejszych miesięcy w roku, ale tam, gdzie są srogie zimy, późną jesienią warto podwiązać ją w snopek. Proso rózgowate jest odporne na szkodniki i choroby. Dobrze jest jednak wiedzieć jak chronić rośliny w naturalny sposób.

Proso rózgowate - odmiany, które upiększą Twój ogród

Jedną z najpopularniejszych odmian tej trawy jest proso rózgowate 'Warrior'. Cechą wyróżniającą jej kwiatostany jest purpurowy kolor. Na piękny purpurowy odcień jesienią wybarwiają się także liście odmiany 'Squaw'. Cechują ją różowe kwiatostany, które we wrześniu stają się brązowe. Jeśli chcesz ozdobić swój ogród trawą taką jak proso rózgowate z kwiatostanami o intensywnym czerwonym kolorze, spodobać Ci się może 'Rehbraun'. Kwiaty tej rośliny najpierw są czerwone, a pod koniec lata stają się białe. Czerwonawego zabarwienia w tym czasie nabierają z kolei liście rośliny. Bardzo interesująco prezentuje się także proso rózgowate 'Shenandoah'. Jego kwiatostany tworzą niesamowitą, ciemnoczerwoną mgiełkę. 

Szukasz wysokiej odmiany o delikatnych kwiatostanach, która będzie subtelnym tłem dla roślin o okazałych liściach? Zwróć uwagę na proso rózgowate 'Stafa'. Jeśli odpowiadają Ci trawy ozdobne z jasnymi kwiatostanami, miej na uwadze to, że bardzo efektowną odmianą jest proso rózgowate 'North Wind'. W czasie kwitnienia roślina ta może osiągnąć nawet 2 metry wysokości, a jej charakterystyczną cechą jest to, że tworzy luźne, kremowobiałe kwiatostany. Rozważ także zasadzenie w swoim ogrodzie prosa rózgowatego 'Heavy Metal'. Ta intrygująca odmiana ma beżowe kwiaty, które z czasem brązowieją.

Proso rózgowate jak szybko rośnie?

Zastanawiasz się, czy ta trawa po wysianiu szybko ozdobi Twój ogród? Nie musisz się martwić, że będziesz długo czekać na efekty swojej inwestycji. Proso rózgowate jest bowiem rośliną idealną dla niecierpliwych! Bylina rośnie naprawdę szybko i w krótkim czasie może osiągnąć imponujące rozmiary. Zważywszy na to, że bylina ta potrzebuje mało czasu, by stać się główną atrakcją ogrodu, trzeba przyznać, że proso rózgowate jest warte swojej ceny, która w sklepie Sadowniczy.pl jest naprawdę niewielka. 

pixel