Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Trawy ozdobne w donicach i na balkon

2022-04-08
Trawy ozdobne w donicach i na balkon

Coraz częściej na balkonach czy tarasach możemy ujrzeć rośliny inne niżeli surfinie czy pelargonie. Coraz chętniej pojawiają się tam trawy ozdobne, które nadają tarasowej czy balkonowej aranżacji naturalności, lekkości czy zwiewności. Prócz tego, że kompozycje z trawami ozdobnymi wyglądają cudnie, to dodatkowo ich szum działa kojąco i uspakajająco na nasze samopoczucie. Trawy ozdobne różnią się od siebie odcieniami zieleni, błękitu, głębokiej czerwieni czy słonecznej żółci. Mogą mieć także cętkowanie i paskowanie na liściach. Dzięki właśnie tej różnorodności ich form i kolorów są bardzo uniwersalne i atrakcyjne pod względem zastosowania. Na tarasach i balkonach jak wiemy są nieco inne warunki niżli w ogrodzie. Przeważnie jest wietrznie, a latem zdarza się upał - dla traw ozdobnych to nic strasznego. Najczęściej nasi Klienci pytają nas: jakie kompozycje z traw ozdobnych na balkon, jakie trawy na balkon całoroczne, kiedy sadzić trawy ozdobne na balkonie, jakie trawy do donic na taras? Dziś o tym opowiemy.

Jakie trawy ozdobne do donic na taras?

Do najlepszych i najpopularniejszych gatunków odmian traw ozdobnych do posadzenia w donicach należą np.:

  • Imperata cylindryczna - wdzięczna trawa dorastająca do 40-50cm wysokości. Imperata cylindryczna tworzy łany wyprostowanych jasnozielonych liści, które wraz z sezonem nabierają karminowej barwy. I te właśnie czerwone, fioletowe mieniące się końcówki jej liści są jej znakiem rozpoznawczym. Jest to jedna z głównych traw ozdobnych w ogrodach i balkonach.
  • Rozplenica japońska - inaczej nazywana piórkówką, to gatunek traw dorastających przeważnie w zależności od odmiany od 40cm do 100cm. Rozplenice japońskie tworzą zwarte kępy z długimi przewieszającymi się liśćmi. Cechą wyróżniającą są charakterystyczne duże, puchate kłosy, które górują nad rośliną.
Imperata cylindryczna
Rozplenica słoniowa Vertigo
  • Kostrzewa sina - bywa nazywana także kostrzewą popielatą albo niebieską trawą. Są one niziutkie, bardzo ozdobne i łatwe w uprawie. Tworzą one okrągłe, regularne kępki, dorastając do 20-30cm wysokości. Cechą charakterystyczną kostrzewy są cienkie, sinoniebieskie lub niebieskoszare liście. Czołowe trawy ozdobne niskie.
  • Miskant chiński - okazałe trawy, które zaliczane są jako trawy ozdobne wysokieMiskanty wyróżniają się zwartymi kępami i przewieszającymi się szorstkimi, liśćmi. Późnym latem wyrastają sztywne, wzniesione i mocne pędy, które zwieńczone są kłosowatym, gęstym kwiatostanem.
Kostrzewa sadzonki
Miskant chiński sadzonki

Jakie trawy ozdobne na balkon całoroczne?

Trawy ozdobne zimozielone są niezwykle urokliwe i atrakcyjne przez cały rok, również zimą. Są one odporne na niesprzyjające warunki i mrozoodporne. Różnią sie miedzy sobą kolorem liści oraz pokrojem. Do godnych polecenia odmian traw ozdobnych zimozielonych należą np:

  • Turzyce - trawy ozdobne zaliczane do niskich lub średnio wysokich. Najniższe mogą mieć 30-70cm wysokości, a najwyższe około 150cm wysokości. Ale to co przemawia za turzycami to zimozieloność, gęsty pokrój i kolorowe liście.
  • Kostrzewy - niskie trawki zimozielone, które wyróżnia kulisty, regularny pokrój. Kostrzewy są wdzięczne i niewymagające.
Turzyca odmiany sadzonki
Kostrzewa sadzonki odmiany

To są tylko przykładowe odmiany i gatunki. Trawy ozdobne można uprawiać każde. Warto wspomnieć także o:

Kiedy sadzić trawy ozdobne na balkonie?

Trawy ozdobne, które w szkółce są uprawiane w doniczkach możemy sadzić w kompozycjach od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni - bez ryzyka nieprzyjęcia. Gdy w sprzedaży są kłącza traw to sadzimy je wiosną i jesienią. 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

Hakonechloa smukła

Hakonechloa smukła

27,62 zł brutto
Kłosówka miękka Jackdaws Cream

Kłosówka miękka Jackdaws Cream

Cena regularna: 23,70 zł brutto11,85 zł brutto
Liriope szafirkowata

Liriope szafirkowata

24,86 zł brutto
pixel