Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Z czym łączyć trawy ozdobne?

2022-04-09
Z czym łączyć trawy ozdobne?

Trawy ozdobne to niezwykle urodziwe i łatwe w uprawie rośliny. Co raz częściej możemy spotkać trawy ozdobne w ogrodach, ale także w uprawie pojemnikowej w aranżacjach tarasowych czy balkonowych. I nie ma się czemu dziwić, gdyż trawy ozdobne są praktycznie bezobsługowe i jednocześnie bardzo wdzięczne. Nadają rabacie czy balkonowej aranżacji zwiewności, lekkości i naturalności. Dodatkowo przyjemny szum traw pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie: koi i uspokaja.  Występują w różnych wariantach kolorystycznych i nadadzą sie do każdego zakątka. Dzięki tej mnogości gatunków możemy łączyć je z niemal każdą rośliną. I tu rozwiewamy najczęściej zadawane pytania: czy rabata z trawami i hortensjami będzie do siebie pasować, jaka jest nowoczesna rabata z trawami, czy trawy w ogrodzie aranżacje są trudne, co sadzić obok traw.

Rodzaje traw ozdobnych najczęściej spotykanych w ogrodzie

Trawy ozdobne niskie

Trawy ozdobne wysokie

Rabata z trawami i hortensjami

Obficie kwitnące hortensje to niezwykła ozdoba ogrodu, aż do późnej jesieni. Najczęściej w kompozycji z trawami ozdobnymi sadzone są hortensje bukietowe. Wykorzystując wysokie trawy zawsze sadzimy je kaskadowo, czyli od najniższej do najwyższej. Czyli pierwsze są hortensje bukietowe np. Limelight, a za nimi przewieszają się np. miskanty w odmianie Gracillimus. Przed hortensjami możemy posadzić rozchodnik ogrodowy np. Matrona, a jeszcze przed nią bergenię sercowatą Rotblum. Mamy mnóstwo kombinacji. Możemy także zamiast rozchodników posadzić okrągłą thuję Danicę i ostnicę, a efekt będzie jeszcze lepszy. Dodatkowo takie zestawienia pięknie wyglądają również jesienią. Dzięki mnogości gatunków traw ozdobnych możemy łączyć je z niemal każdą rośliną, dlatego też trawy ozdobne aranżacje nie są trudne.

Trawy ozdobne niskie i wysokie
Rabata z trawami i hortensjami

Nowoczesna rabata z trawami na półcień

Często dostajemy zapytania o miejsca w ogrodzie z nieco ograniczonym słoneczkiem. Co zatem na stanowisko półcieniste? Możemy śmiało stworzyć rabatę kaskadową, której najniższym piętrem były by wrzosy, kostrzewy sine i miotlaste. Następne piętro to mogłyby być azalie, rozplenice japońskie i kosodrzewiny, jeszcze wyżej były by: wilczomlecz, hortensja drzewiasta i hakonechloa, a finalnie berberysy thunberga

Zimowa szata traw ozdobnych
Jesienna szata traw ozdobnych

Co sadzić obok traw

Ogrodową klasyką są rabaty traw ozdobnych z różami rabatowymi i wielkokwiatowymi, bylinami czy kulistymi iglakami. Najchętniej wybierane są długo kwitnące letnie szałwie omszone, lawendy wąskolistne, kocimiętki, perowskie. Dużą popularnością cieszą się także byliny kwitnące do jesieni np. rudbekie, dzielżany, jeżówki purpurowe. Trawy ozdobne również świetnie komponować się będą z krzewami takimi jak budlejeklony palmowe i berberysy. Nie możemy również zapomnieć o wspaniałym towarzystwie dla ozdobnych traw, mianowicie o kosodrzewinach, miniaturowych świerkach czy kulistych thujach.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
pixel