Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2016-08-11

Pięciornik - TOP 5 najpiękniejszych krzewów liściastych

Ostatnią rośliną w naszym rankingu ?Najpiękniej kwitnących roślin na przełomie czerwca i lipca? jest pięciornik krzewiasty. I nie ma on ostatniego miejsca, jakby się wydawało. Jest on ostatni na naszej liście, gdyż kwitnie najdłużej ze wszystkich dotąd wymienionych roślin.

Pięciornik krzewiasty jest bardzo popularną rośliną i występuje niemal na całej półkuli północnej. Ma w zależności od odmiany od 50 do 100cm wysokości i charakteryzuje się bardzo obfitym i długim kwitnieniem: od maja do września, nawet do października.

O samej roślinie

Pięciornik jest krzewem pochodzącym z rodziny różowatych Rosaceae. Liście złożone są z pięciu listków są drobne, całobrzegie, o lancetowatym kształcie, od spodu pokryte srebrzystymi włoskami. Pędy w kolorze brązowo czerwonym, proste. Pokrój rośliny jest ładnie zaokrąglony, zwarty dzięki czemu rośliny bardzo często wykorzystywane są na niskie, formowane żywopłoty. Drobne kwiaty, o średnicy ok. 3 cm, wyrastają pojedynczo lub po kilka na końcach pędów. Znanych jest ponad 30 odmian pięciornika krzewiastego kwitnących przeważnie w różnych odcieniach żółci, ale również na biało, różowo i pomarańczowo i czerwono.

Stanowisko i uprawa

Pięciorniki krzewiaste preferują stanowiska słoneczne i półcieniste (odmiany pomarańczowe, czerwone i różowe mają na stanowisku półcienistym soczystsze barwy kwiatów). Gleba winna być lekka, piaszczysto-gliniasta i przepuszczalna o odczynie obojętnym bądź lekko kwaśnym.

Aby nasze pięciorniki miały ładny i gęsty pokrój należy je regularnie przycinać. Pierwsze cięcie wykonujemy zaraz wiosną, pięciorniki kwitną na pędach tegorocznych, roślina ślicznie się rozkrzewi. Kolejny raz przycinamy na przełomie lipca i sierpnia ? pobudzi to roślinę do wytwarzania nowych pędów z kwiatami, co przyczyni się do kwitnienia aż do późnej jesieni. Ponadto przycinając przekwitłych kwiatostanów wpłynie na obfitsze kwitnienie.

Roślina z przeznaczeniem

Ta długowieczna roślina jest całkowicie odporna na mróz, niestraszny im długotrwały upał i susza, zasolenie gleby czy też zanieczyszczenia powietrza

Rzadko imają się ich choroby czy szkodniki. Generalnie są łatwe w uprawie i mają małe wymagania? I kwitną długo? Cudownie kwitną od maja aż do końca jesieni.

Krzewy te możemy posadzić na rabatach czy ogrodach skalnych. Możemy także pięciornika wykorzystać jako kolorowe obrzeżenie naszych rabat czy nawet zrobić z niego żywopłot.. Możemy go także uprawiać na balkonie czy tarasie w doniczce. Pięciorniki krzewiaste ze względu na swój luźny, rozłożysty pokrój pasują szczególnie do ogrodów naturalistycznych i tych w stylu rustykalnym. Dobrze sprawdzają się także w ogrodach typu angielskiego. Dzięki swej odporności na niesprzyjające warunki często roślina ta sadzona jest na skwerach miejskich

Ciekawostka

Pięciornik posadzony w rozstawie 80x80 cm, zaczyna zakrywać powierzchnię już w drugim roku po posadzeniu, a że rośnie bardzo szybko bo ponad 30cm rocznie, dzięki czemu utrudnia wyrastanie chwastom. Młoda roślina zakwita szybko, już w tym samym roku od wsadzenia możemy cieszyć się z jej uroczych kwiatów.

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel