Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Cebulki lilii - uprawa, wymagania i pielęgnacja

2020-02-19
Cebulki lilii - uprawa, wymagania i pielęgnacja

Lilia - wymagania, uprawa i pielęgnacja

Lilie jeszcze do niedawna zdawałoby się że zapomniane, powracają w chwale do naszych ogrodów. A to wszystko dzięki hodowcom, którzy uzyskują wciąż nowe, coraz piękniejsze i coraz ciekawsze odmiany lilii. Ponadto są one powszechnie dostępne, a uprawa ich nie jest trudna. Jako, że wszystkie z nich są niesamowicie piękne, na tyle że bardzo trudno zdecydować się i wybrać tę jedną - warto tworzyć kolekcje z przeróżnych odmian lilii oraz komponować je na rabatach z innymi roślinami.

Jak sadzimy lilie ogrodowe?

Cebulki lilii sadzimy na stanowisku dobrze nasłonecznionym, ciepłym, aczkolwiek w lekkim cieniu również sobie poradzą. Podłoże dla lilii powinno być żyzne, przewiewne i przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne. Ważne jest również, aby stanowisko bogate było w próchnicę. Cebulki lilii wrażliwe są na nadmiar wilgoci w ziemi, dlatego też, jeżeli mamy zbyt ciężką glebę, to warto lilie posadzić na nieco podwyższonych rabatach. Cebulę lilii sadzimy na głębokości mniej więcej trzech wysokości cebulki, przeważnie jest głębokość między 10 a 15 cm.

Kiedy sadzimy lilie ogrodowe?

Lilie ogrodowe możemy w ogrodzie posadzić w dwóch terminach: wiosną, kiedy sadzimy cebulki od drugiej połowy kwietnia do końca maja, albo jesienią, przypada to wówczas na czas od września aż do końca października.

lilia azjatycka
lilie

Jak pielęgnujemy lilie ogrodowe?

Najważniejsze w przypadku uprawy lilii jest regularne podlewanie oraz nawożenie. Gleba powinna być lekko wilgotna cały czas, jest to szczególnie ważne latem, kiedy rośliny rozpoczynają swoje kwitnienie. Dlatego warto pomóc roślinom i ściółkować glebę. Ściółka ma to do siebie że pomaga utrzymać właściwą wilgotność gleby, a także zapobiega wyrastaniu niechcianych chwastów. Dodatkowo ściółka chroni cebulę przed wahaniami temperatury. Za ściółkę może nam posłużyć torf ogrodniczy lub drobna kora.

Uprawiając lilie w jednym miejscu warto po dwóch-trzech latach wykopać je i posadzić w nowym miejscu. Jeżeli będą rosły dłużej w tym samym stanowisko to zaczną marnieć. Wtedy też, cebulki lilii wykopujemy początkiem września i sadzimy w nowym miejscu. Lilie zasilamy nawozem wieloskładnikowym, tak aby rośliny zachwycały jeszcze późniejszym kwitnieniem. Pierwszy raz przypada przed kwitnieniem, zazwyczaj jest to początek czerwca, następnie rośliny nawozimy w czasie ich kwitnienia oraz na koniec tuż po jego zakończeniu. Najwięcej przypada to na koniec lipca lub sierpnia w zależności od odmiany.

Późną jesienią trzeba wszystkie lilie pozostawione w gruncie starannie okryć, to znaczy że po pierwszych przymrozkach rozkładamy Na rabatach lub grządkach z liliami warstwę trocin, kory, liści albo stroiszu. Wiosną, gdy ziemia odpowiednio się już nagrzeje, zdejmujemy część okrycia, a po 7 dniach usuwamy resztę.

cebulki lilii
cebulki kwiatowe lilii
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel