Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak pielęgnować rośliny cebulowe, które kwitną latem i jesienią?

2022-06-01
Jak pielęgnować rośliny cebulowe, które kwitną latem i jesienią?

Jeśli chcesz, aby rośliny cebulowe ozdabiały Twój ogródek, pamiętaj o tym, że większość z nich nie może zostać w gruncie na zimę. W takim razie jak o nie dbać i co zrobić, gdy nadejdą chłodne dni? Zaleca się, aby wykopać je z gruntu (bardzo delikatnie) i przenieść w cieplejsze miejsce. To tylko skrót zaleceń – jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Rośliny cebulowe kwitnące latem i jesienią – jak o nie dbać?

Rośliny cebulowe kwitnące latem i jesienią takie jak, chociażby dalia, lila, czy begonia są piękną ozdobą ogródka. Jednak decydując się na ich zakup, pamiętaj o jednej ważnej kwestii – większość z nich nie zimuje w gruncie. Dlatego powinieneś wykopać cebulki kwiatowe i przenieść je w cieplejsze miejsce. Wyjątkiem od tej reguły jest zimowit jesienny i krokusy jesienne.

W przypadku zimowita jesiennego jest wręcz odwrotnie – dobrze, jeśli zostanie w jednym miejscu przez kilka lat (wtedy najlepiej się rozwija). Pamiętaj, aby je oznaczyć, co zmniejszy ryzyko przypadkowego wykopania bulwy w czasie spoczynku. A co w sytuacji, gdy zimowity jesienne się zagęszczą i trzeba je wykopać? Zrób to pod koniec czerwca i pamiętaj, aby od razu oddzielić bulwy i posadzić je w nowym miejscu (ewentualnie przechowuj je w chłodnym i suchym miejscu do połowy sierpnia).

A co z krokusami jesiennymi? Sadzi się je w sierpniu, a okres kwitnienia przypada na wrzesień-październik. Na zimę należy zostawić je w gruncie – możesz wykopać je w czerwcu, ale nie jest to konieczne. Jeśli je zostawisz, zakwitną ponownie na jesieni.

Wracając do pozostałych roślin cebulowych kwitnących jesienią i latem, pojawia się pytanie o to, co zrobić z nimi na zimę? Należy delikatnie wykopać je z ziemi. To nie wszystko, pamiętaj również o tym, że:

 • zanim umieścisz je w odpowiednim miejscu, należy usunąć resztki ziemi, liści itp.;
 • w pomieszczeniu, gdzie będą przechowywane, powinna panować temperatura 5-8℃;
 • cebulki należy umieścić w drewnianych skrzynkach (wyłożonych gazetami) lub w torebkach z papieru (zrób w nich niewielkie otwory);
 • warto raz na jakiś czas sprawdzić stan cebulek i usunąć te, które są dotknięte chorobą, zgniły lub wyschły.

Dobrą praktyką jest również opisywanie torebek, czy skrzynek, w których znajdują się cebulki poszczególnych roślin.

Najpopularniejsze rośliny cebulowe kwitnące latem i jesienią

Jakie rośliny cebulowe cieszą się największą popularnością?

 • Lilie – majestatyczna roślina, która zachwyca nie tylko pięknym kolorem, ale i zapachem. Widokiem kwiatów możesz cieszyć się od początku lipca, do końca sierpnia, czyli praktycznie przez całe wakacje.
 • Dalie – ich ojczyzną jest słoneczna Ameryka Środkowa i widać to po tym, jak się prezentują. Dalie ożywiają ogródek i choć nie mają charakterystycznego zapachu, to ich wygląd to w pełni rekompensuje! Kwitną od połowy lipca, aż do września.
 • Begonie – sadzi się ją w ogrodach, choć równie dobrze może być piękną ozdobą balkonu lub tarasu. Charakterystyczne dla niej są kwiaty, które pojawiają się w całej, górnej części pędu. Ich widokiem możesz cieszyć się od końca wiosny, aż do późnej jesieni.
 • Pacioreczniki – na końcu jego pędów tworzą się efektowne kwiaty w różnych kolorach. Są ozdobą ogródka od połowy lata do pierwszych przymrozków.
 • Mieczyki – charakterystyczne dla niego są kłosowate kwiatostany liczące od 12 do 24 kwiatów. Występują w różnych kolorach – od białego, przez pomarańczowy i czerwony po fioletowy i różowy (choć zdarzają się i dwukolorowe). Okres kwitnienia przypada na okres letni (lipiec-sierpień).

To tylko kilka przykładów roślin, które wyglądają (a niekiedy również pachną) zachwycająco. Pamiętaj jednak, że aby odwdzięczyły się pięknymi kwiatami, wymagają szczególnej troski w czasie zimniejszych miesięcy.

Kiedy sadzić rośliny cebulowe?

Wiesz, że większość roślin cebulowych kwitnących latem i jesienią nie może pozostać w gruncie, gdy nadejdą chłodne dni. A co, gdy okres jesienno-zimowy dobiegnie końca? Kiedy sadzić rośliny cebulowe?

Zależy to od tego, na które z nich się zdecydujesz. Niektóre możesz posadzić wcześniej, a inne będą musiały nieco dłużej poleżeć w skrzynkach lub papierowych torebkach. Poniżej kilka przykładów:

 • marzec-kwiecień: lilia;
 • kwiecień-maj: mieczyk, paciorecznik;
 • maj: begonia, dalia.

Pamiętaj również o tym, aby odpowiednio przygotować ziemię. Usuń z niej chwasty, przekop i wyrównaj glebę.

Lilia, dalia, begonia i inne rośliny kwitnące latem i jesienią są niepowtarzalną ozdobą ogródka. Cieszą oczy i sprawiają, że z przyjemnością spędzasz ciepłe letnie dni na łonie natury. Jednak pamiętaj, że aby zachwycać się ich widokiem powinieneś mieć na uwadze, że cebulki kwiatowe wymagają szczególnego traktowania w okresie zimowym. Większość z nich nie może zostać w gruncie. Dlatego pamiętaj, aby wykopać je w porę i przenieść w cieplejsze miejsce.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

pixel