Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Cebulki hiacyntów - uprawa, pielęgnacja i wymagania

2020-02-19
Cebulki hiacyntów - uprawa, pielęgnacja i wymagania

Hiacynt - Wielkanocny gość

Jak zaprosić nieco wiosny do naszego domu? Wystarczy wstawić pięknie pachnące hiacynty, które poprawią nastrój każdemu z nas.

Hiacynt jest bardzo popularną rośliną cebulową, która uprawiana jest przez nas na rabatach, ale także w pojemnikach na balkonach i tarasach. Hiacynty także bardzo często pędzimy w domach, w doniczce, przeważnie jako wielkanocne ozdoby.

Hiacynt jaki jest?

Hiacynty charakteryzują jego dzwonkowe Kwiaty które zebrane są w grona i mogą włączyć się przeróżnymi barwami: czerwoną, różową, łososiową, żółtą, pomarańczową, fioletową, białą lub niebieską. Dodatkową cechą charakterystyczną hiacynta jest jego upawający i słodki zapach. Kwiaty hiacyntów możemy podziwiać od dwóch do trzech tygodni.

Jak uprawiamy hiacynty?

Stanowisko dla hiacyntów winno być słoneczne i ciepłe lub lekko tylko ocienione. Ważne, aby osłonięte było ono od wiatru. Hiacynty posadzone w cieniu wyciągają swoje kwiatostany, które tracą swój zwarty i gęsty pokrój, a kwiatostany sa przerzedzone. Podłoże im będzie żyźniejsze tym lepiej dla roślin. Dobrze jeśli będzie ono również próchniczne, przepuszczalne o odczynie obojętnym. Cebule hiacyntów sadzimy na głębokości 10-20cm, w zależności od wielkości cebuli, natomiast odstęp między nimi winien być około 15-25cm. Podłoże, w które sadzimy hiacyntu powinno być odchwaszczone i spulchnione, może być również wzbogacone kompostem. Pamiętajmy o nawożeniu, jak tylko rośliny zaczną rosnąć warto zasilić cebulki kwiatowe nawozem wieloskładnikowym. Podczas suchej wiosny, musimy także pamiętać o podlewaniu rabaty z hiacyntami.

Jak pielęgnujemy hiacynty?

Prócz nawożenia i podlewania, ważnym aspektem uprawy hiacyntów jest pozostawienie ich po przekwitnięciu. Ścięcie liście czy też wydobycie cebul hiacyntów odbywa się dopiero kiedy roślinom zaczynają schnąć liście. W jednym miejscu hiacynt może rosnąć 3-4 lata, po tym czasie warto przesadzić je w inne miejsce.

hiacynty
cebulki hiacyntów
hiacynt biały
hiacynt niebieski
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Hiacynt wschodni Jan Bos karminowy

Hiacynt wschodni Jan Bos karminowy

19,00 zł / 5 szt. brutto
Hiacynt wschodni Blue Star niebieski

Hiacynt wschodni Blue Star niebieski

21,50 zł / 5 szt. brutto
Hiacynt wschodni Yellow Queen

Hiacynt wschodni Yellow Queen

17,00 zł / 5 szt. brutto
Hiacynt wschodni Apricot Passion

Hiacynt wschodni Apricot Passion

18,85 zł / 5 szt. brutto
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel