Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie cebulki kwiatowe warto posadzić jesienią?

2022-09-30
Jakie cebulki kwiatowe warto posadzić jesienią?

Jedno z najważniejszych pytań, jakie zadają sobie miłośnicy ogrodnictwa, zwłaszcza Ci początkujący brzmi: jakie cebulki sadzimy jesienią? Jeśli też szukasz odpowiedzi na to pytanie, sprawdź nasz wpis i zaplanuj wszystkie prace związane z sadzeniem cebulek kwiatowych jesienią.

Cebulki kwiatowe sadzone jesienią - te rośliny warto teraz posadzić!

Sadzenie kwiatów kojarzy Ci się z wiosną? Początkujących ogrodników często zaskakuje fakt, że kiedy temperatury powietrza spadają, nadchodzi idealny moment na zasadzenie cebul kwiatowych szerokiej grupy roślin. Wśród nich znajdują się gatunki, które zakwitną wczesną wiosną, ale też takie, których kwiaty zobaczymy jeszcze przed nadejściem zimy. Żeby jednak sadzenie cebulek kwiatowych na jesień przebiegło bezbłędnie i dało najlepsze rezultaty, warto się do tego procesu odpowiednio przygotować. Ważne będzie nie tylko wybranie właściwych odmian roślin, ale też zdobycie wiedzy na temat tego, jakie konkretnie rośliny sadzić i zimować.

Jakie cebulki kwiatowe wybrać do sadzenia jesienią? Do najpopularniejszych zdecydowanie należą tulipany, krokusy, irysy, hiacynty, jaskry oraz narcyzy, ale warto wziąć pod uwagę również czosnki ozdobne, szachownice cesarskie, cebulice, piwonie czy przebiśniegi. Ciekawym przykładem rośliny z cebulkami kwiatowymi do sadzenia jesienią jest szafran i zimowit jesienny, które zaczną kwitnąć jeszcze tej samej jesieni!

Uwaga: każda roślina wymaga innego terminu sadzenia cebulek kwiatowych jesienią. Zanim zabierzesz się za całą procedurę, sprawdź koniecznie w kalendarzu ogrodniczym, czy cebulki lepiej zasadzić we wrześniu, czy w październiku. Niektóre cebulki kwiatowe do sadzenia na jesień należy umieścić w ziemi już w sierpniu – wrzesień czy październik będą zbyt późnym terminem.

Jak sadzić kwiaty cebulowe jesienią?

Jak traktować cebulki kwiatowe do sadzenia jesienią? Jak już wiesz, przede wszystkim należy uwzględnić odpowiedni termin sadzenia. Za wcześnie posadzone cebulki mogą się zacząć rozwijać jeszcze przed zimą, z kolei zbyt późno posadzone – nie zdążą odpowiednio się ukorzenić.

Glebę, w której mamy zasadzić cebulki, należy odpowiednio przygotować: odchwaścić (najlepiej ręcznie), rozluźnić i spulchnić poprzez przekopanie, a jej żyzność poprawić poprzez aplikację kompostu czy odkwaszonego torfu ogrodniczego. Można też użyć dostępnych w naszym sklepie ogrodniczym online preparatów BIO do roślin z najlepszej jakości składnikami.

Istotny dla cebulek kwiatowych sadzonych jesienią będzie też odczyn gleby – powinien być obojętny. Jeśli nie jest, być może potrzebne będzie zastosowanie kwaśnego torfu czy nawozu zakwaszającego lub przeciwnie – wapnowanie gleby.

Otwory w glebie należy wykonać wąską łopatką lub drewnianym kołkiem o ostrym zakończeniu, w przypadku drobnych cebulek kwiatowych. Jesienią warto sadzić rośliny w specjalnych koszyczkach, które chronią przed gryzoniami i pozwalają łatwiej odkopać roślinę.

Co jeszcze wziąć pod uwagę? Światło. Niektóre cebulki kwiatowe do sadzenia jesienią kochają pełne słońce (krokusy, szachownica cesarska, hiacynty), inne zdecydowanie wolą stanowiska zacienione (czosnek niedźwiedzi, przebiśnieg). Konkretne upodobania roślin, na które się zdecydujesz, koniecznie sprawdź przed przygotowaniem stanowiska do zasadzenia.

Jak głęboko sadzić cebulki kwiatowe jesienią?

Głębokość sadzenia cebulek kwiatowych jesienią należy obligatoryjnie dostosować do ich rozmiarów. Zazwyczaj sadzi się na głębokość 2 lub 3 razy większą od wysokości danej cebuli. Na glebach lekkich cebulki kwiatowe można sadzić nieco głębiej, ale na glebach gliniastych cebule należy ulokować nieco wyżej. Jeśli gleba jest ciężka, można też rozluźnić ją poprzez dodanie do niej piasku, torfu lub rozdrobnionej kory. Zalecane głębokości sadzenia można sprawdzić w specjalnych tabelkach w kalendarzu ogrodniczym.

Zimowanie cebulek kwiatowych sadzonych jesienią

Cebulki kwiatowe sadzone jesienią wymagają przechłodzenia, żeby zakwitły wiosną tak, jak sobie tego życzymy. Są jednak takie gatunki, które należy odpowiednio wyściółkować przed nadejściem mrozów. To nie tylko ochrona przed niskimi temperaturami zimą, ale też pomoc w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności gleby. Dodatkowo ściółka taka pomoże ograniczyć nadmierne nagrzewanie się ziemi wczesną wiosną i zbyt wczesne wybijanie roślin. Za ściółkę posłużyć może warstwa torfu, kora czy gałązki drzew iglastych (tak zwany stroisz). Rozkładać ją należy dopiero po pojawieniu się pierwszych przymrozków (czyli w okolicy listopada).

Jakie cebulki kwiatowe do sadzenia jesienią nadają się najlepiej? Jak się przygotować do prac ogrodniczych, kiedy temperatury spadają? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieliśmy w naszym artykule. Dzięki wskazówkom, jakie dla Ciebie zebraliśmy, nie tylko bezbłędnie przeprowadzisz wszystkie zadania związane z sadzeniem roślin, ale też będziesz cieszyć się ich pięknym wyglądem.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

Cebulica dwulistna Blue

Cebulica dwulistna Blue

11,70 zł / 10 szt. brutto
Jaskier azjatycki Aviv Picotee Rose

Jaskier azjatycki Aviv Picotee Rose

16,00 zł / 10 szt. brutto
Cebulica Peruwiańska

Cebulica Peruwiańska

96,10 zł / 10 szt. brutto
pixel