Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drzewka owocowe - Morela Aprigold

2020-01-14
Drzewka owocowe - Morela Aprigold

Morela Aprigold - mini drzewko owocowe i ozdobne

Morela Aprigold to karłowa odmiana drzewka owocowego, szczepiona na wysokości około 40 cm, dorastająca maksymalnie do 1,5 m wysokości. Podobną szerokość osiąga również jej korona. Doskonale sprawdzi się na balkonie czy tarasie, gdyż z powodzeniem można ją uprawiać w donicy. Będzie również pełniła walory dekoracyjne, zwłaszcza wiosną, kiedy kwitnie i jest obsypana pięknymi kwiatami. Dzięki jej niewielkiemu wzrostowi, zbiór owoców jest niebywale łatwy i szybki. Nie wymaga również przycinania czy formowania, rośnie w zwartej formie przez cały czas. Usuwać należy tylko stare, połamane gałązki. Samo drzewko jest wytrzymałe na mróz do -30 stopni, niestety wiosną kwiaty są narażone na przymrozki, dlatego zaleca się ją sadzić w miejscach ciepłych i osłoniętych od wiatrów, lub - jeżeli jest uprawiana w donicy - można schować ją na zimę do piwnicy/garażu. Gleba jaką preferuje powinna mieć odczyn lekko kwaśny lub zbliżony do obojętnego. Nie jest wymagająca co do wilgotności podłoża, toleruje suszę, jednak preferowane jest utrzymywanie umiarkowanej wilgotności. Wymaga jednak nawożenia wczesną wiosną, przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego. Najlepsze do tego będą zrównoważone nawozy organiczne i wieloskładnikowe.

Morela Aprigold - małe drzewko, duże owoce

Morela Aprigold jest silnie skarlonym drzewkiem, nie oznacza to jednak, że rodzi karłowe owoce. Są one zazwyczaj średnich rozmiarów. Mają pomarańczową, omszoną skórkę pod którą znajduję się miąższ o miodowym posmaku, z delikatną nutką goryczki. Doskonale nadają się do bezpośredniego spożycia, prosto z drzewa lub na domowe przetwory i desery. Dojrzałość zbiorczą osiągają w lipcu. Morela nie wymaga Morela karłowa Aprigoldzapylaczy w sąsiedztwie, gdyż jest samopylna.

Morela Aprigold - sadzenie

Jeżeli chcemy zasadzić morelę Aprigold w gruncie, należy wykopać dołek większy niż system korzeniowy, aby korzenie miały swobodę. Dołek powinien być też głębszy o kilka centymetrów od tego, w jakim drzewko rosło w szkółce. Jego dno należy wypełnić żyzną ziemią i kompostem. Następnie, po posadzeniu trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu (zwłaszcza podczas suszy!), gdyż młode sadzonki wymagają większej wilgotności niż starsze drzewa. Jeżeli chcemy posadzić kilka mini drzewek obok siebie, wystarczy, że zachowamy 1 m odstępu.

morela aprigold
minimorela Aprigold
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel