Uprawa Brokułów
Brokuł
Brokuły są odpornymi warzywami, które rozwijają się najlepiej w chłodnych porach roku. W warunkach krajowych w ciągu roku możliwe jest uzyskanie dwóch plonów (wiosną i jesienią), szczególnie przy ciągłej poprawie szybkości dojrzewania i tolerancji wyższych temperatur, które to czynniki wydłużają życie brokułów na inne pory roku, z wyjątkiem najgorętszych. Brokuł należy do tej samej rodziny, co kapusta warzywna (Brassica oleracea), w której znajdują się także różne inne gatunki kapusty, brukselka, kalafior, jarmuż i kalarepa.Idealna róża brokuła będzie duża i będzie miała wiele bardzo szczelnie zamkniętych zielonych pąków. (KZ)
Gleba, uprawa i opieka
Brokuł wymaga chłodnej pogody, pełnego słońca, wody i żyznej ziemi. Brokuły należy sadzić w miejscach, gdzie będą nasłonecznione minimum 6 godzin dziennie i będą miały żyzną, dobrze zdrenowaną i wilgotną glebę, bogatą w materię organiczną. Mulczowanie pomoże w utrzymaniu odpowiedniej temperatury i wilgotności podłoża. Odczyn pH podłoża powinien wynosić 6,0-7,0 dla najlepszego rozwoju rośliny i ograniczenia chorób systemu korzeniowego. Aby upewnić się co do pH, najlepiej jest wykonać badanie gleby. W tym celu można kupić odpowiedni zestaw w sklepie ogrodniczym lub wykonać badanie w stacji chemiczno-rolniczej. W razie potrzeby należy zwapnować podłoże.
Dla dobrego rozwoju roślin należy zastosować różnorodne nawozy mineralne bogate w związki azotu lub przekompostowany obornik. Można także zastosować według wskazań na opakowaniu granulowany nawóz organiczny lub nawozy mineralne stopniowo uwalniające składniki odżywcze.W przypadku brokułów, ważną rzeczą jest zapewnienie żyznej gleby, a jest więcej niż jeden sposób na zrealizowanie tego celu.
Ogólnie mówiąc, brokuły powinny być sadzone w odległości ok. 45 cm od siebie. W przypadku sadzenia rzędowego, rzędy należy rozmieścić co 60 cm, bu zapewnić sobie wystarczająco dużo miejsca na swobodne przechodzenie wzdłuż upraw, ale w rzędzie można sadzić rośliny jedna obok drugiej dla zminimalizowania straty przestrzeni.
Brokuły lubią stałą wilgotność dla szybkiego wzrostu i wytwarzania dobrych róż. Organiczna warstwa kompostu, drobno rozdrobnione liście lub kora zapewnią właściwe warunki temperaturowe i wilgotnościowe oraz wyeliminują chwasty. W klimacie chłodniejszym – przeciwnie – może okazać się konieczne sadzenie wczesną wiosną z zastosowaniem czarnej plastikowej włókniny, co będzie sprzyjało większemu nagrzewaniu ziemi lub pozostawienie podłoża bez mulczowania – działanie promieni słonecznych spowoduje ogrzanie ziemi.
Brokuły wymagają regularnego podlewania dostarczającego od 2,5 do prawie 4 cm wody tygodniowo, jeżeli nie ma wystarczających opadów deszczu. Ilość wody można zmierzyć przy pomocy deszczomierza umieszczonego w ogrodzie. Jeżeli podłoże nie jest naturalnie zasobne w związki azotu wytwarzane w wyniku intensywnej działalności dżdżownic oraz regularnego dostarczania nawozów organicznych, bogatych w azot, należy zastosować ponowne nawożenie nawozami płynnymi, jak np. emulsja rybna , dzięki temu będzie stymulowany rozwój nowych liści oraz kontynuowane dokarmianie substancjami płynnymi do momentu, gdy główki brokuła będą gotowe do zbiorów.
Uprawa brokułów w tym ogrodzie wiosennym przygotowuje się do wytwarzania róż.
Rozwiązywanie problemów
Brokuły są wrażliwe na temperaturę. Jeżeli sadzonki są wystawione na działanie temperatury poniżej 5˚C przez 1-2 tygodnie, szkodliwe działanie chłodu powoduje zbyt wczesne tworzenie róży brokuła. Z drugiej strony, jeżeli roślina zostanie posadzona zbyt późno, a trafią się gorące dni, spowoduje to także zbyt wczesne kwitnienie, dlatego tak ważne jest przestrzeganie optymalnego terminu sadzenia. Optymalna temperatura sadzenia dla brokułów waha się pomiędzy 18 a 26˚C. Najlepszym sposobem na unikanie szkodników jest dbałość o zdrowie roślin porządek w ogrodzie. Do głównych owadów powodujących szkody omawianych roślin należą szkodniki kapusty, w tym śmietka kapuściana, a także mszyce i pchełki (chrząszcze z rodziny stonkowatych). Do chorób brokułów zalicza się zgorzel siewek kapustnych, czarną zgniliznę korzenia, kiłę kapuścianą. Więcej informacji na temat identyfikacji szkodników i aktualnych zaleceń ochronnych udziela Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Nie pozwól by twoje rośliny rozwinęły się do tego stopnia. Róże będą mączyste. Jeżeli małe pączki zaczynają pęcznieć lub widać żółte płatki kwiatów, zetnij różę, nie ważne jak jest mała.
Zbiory i magazynowanie
Od momentu rozpoczęcia formowania róż kwiatowych w środku rośliny należy kontrolować jej wzrost każdego dnia. Zbiory brokułów przypadają na czas, gdy małe pąki kwiatów są szczelnie zamknięte. Jeżeli pąki kwiatowe zaczynają pęcznieć lub płatki kwiatów żółkną, trzeba odciąć różę od łodygi rośliny (nieważne jak jest mała), ponieważ otwarte pąki mają mączystą strukturę. Po odcięciu głównej róży, należy pozostawić roślinę, aby mogły się rozwinąć pędy boczne w kątach liści. Nie warto się przejmować tym, że róże brokuła pochodzące z własnej uprawy są mniejsze niż te sprzedawane w sklepach warzywniczych. Brokuły kupowane w sklepach, rosły zazwyczaj w przyjaznym dla siebie klimacie, a ponadto są wypielęgnowane. W miejscach, gdzie wiosną szybko temperatury osiągają wyższe wartości, róże brokułów są często lepsze na jesieni niż na wiosnę. Można spróbować więc późniejszej uprawy, by rośliny mogły wytworzyć większe róże. Zaleca się wtedy sadzenie roślin późnym latem. Róże brokuła można przechowywać przez około tydzień w lodówce. Cieszcie się świeżymi różami brokułów i wypróbujcie przepisy na „Zdrową sałatkę brokułową” lub „Brokuły z nasionami sezamu”.
Róże brokułów są zbierane z innymi warzywami – sałatą i kapustą, w czasie chłodnych pór roku, jesienią lub wiosną.
F.A.Q
Czy brokuły mogą być sadzone zarówno wiosną jak i jesienią?
Generalnie tak, w zależności od odmiany, regionu i czasu sadzenia. Brokuły udają się najlepiej, gdy temperatura waha się 5-21˚C. Roślina potrzebuje dojrzeć w czasie chłodniejszej pory, dlatego w zasadzie jej uprawa udaje się, gdy sadzenie przypada na późne lato a zbiory są jesienią. Wiosną brokuły powinny być sadzone stosunkowo wcześnie, aby mogły dojrzeć jeszcze przed wystąpieniem wyższych temperatur. Temperatury -4˚C i niższe mogą uszkodzić lub całkowicie zmarnować uprawę.
W jaki sposób rozpoznać, że brokuły są gotowe do zbiorów?
Ogólnie mówiąc, zbiory brokułów rozpoczynają się wtedy, gdy poszczególne pąki róż rośliny są wielkości łepka od szpilki, ciemnozielone i ścisło zamknięte. Jeżeli zaczynają się ukazywać żółte płatki kwiatowe, róża brokuła utraciła najwyższą jakość. Po uprawie pewnych odmian przez kilka sezonów wegetacyjnych, można stwierdzić potencjalny rozwój róży poszczególnych odmian brokułów. Rozmiar róży zależy od lokalizacji uprawy, odmiany, pory roku i nawożenia. Większość brokułów z własnej uprawy osiąga róże o średnicy 8-15 cm.
Czy można uprawiać brokuły w pojemnikach?
Tak. W tym celu należy użyć pojemnika o objętości przynajmniej 18 litrów lub średnicy co najmniej 45 cm.
Czy po posadzeniu roślin, trzeba je przykryć?
Nie, to spowodowałoby utratę środkowej róży rośliny i plony nie spełniłyby oczekiwań. Jednakże roślina uzyskałaby małe pędy boczne.
Na górnej stronie liści roślin w mojej uprawie brokułów rozwijają się żółte kropki, a po spodniej ich stronie znajdują się omszone narośle. Co to oznacza?
Jest to jedna z pleśni, choroba wywołana przez grzyby. Niektóre odmiany brokułów są odporne na tą chorobę. W celu wyeliminowania problemu pomocne mogą być dolistne opryski fungicydami. Opryski należy rozpocząć z wystąpieniem pierwszych objawów i powtarzać według zaleceń na opakowaniu środka grzybobójczego.
W jaki sposób postępować ze szkodnikami znajdującymi się na różach brokułów?
To są prawdopodobnie szkodniki kapustnych, które można wyeliminować stosując pestycydy zawierające bakterie - Bacillus thuringiensis (Bt). Środek z bakteriami musi zostać zjedzony przez szkodniki i jest aktywowany w ich wnętrzu. Szkodniki giną powoli, co oznacza, że miną 2-3 dni zanim zostaną wyeliminowane.
Brokuły z mojej uprawy wytworzyły małe żółte kwiaty niedługo po tym jak zostały posadzone, a róże były malutkie. Co jest tego powodem?
Winowajcą jest gorąca aura. Roślina będzie wydawała nasiona. Brokuły kwitną szybko przy temperaturach powyżej 26˚C. Należy się upewnić, że sadzenie odbyło się we właściwym terminie. Zaleca się wycinać róże brokułów zanim rozwiną się kwiaty, nieważne jak małe są.
Co powoduje, że róże brokułów stają się odbarwione i nieznacznie pokryte śluzem?
Kilka uwarunkowań naturalnych, jak np. wysoka temperatura w czasie tworzenia róż brokułów, powoduje odbarwianie się róż. Zjawisko to było zaobserwowane na przykładzie odmian mieszańcowych. Sadzenie we właściwym czasie i zapewnienie właściwej pielęgnacji pozwala uniknąć problemu.
Na kilku roślinach w mojej uprawie, łodyga roślin ma dziurę, w której gromadzi się woda, co powoduje ich gnicie po zbiorach róż. Co można zrobić?
Dziury w łodygach nie można teraz zlikwidować. Zjawisko jest spowodowane niedoborem boru i może być wyeliminowane poprzez aplikację boru do gleby w przyszłym roku.
Czy to jest normalne, że wtórne różyczki brokuła są mniejsze, czy potrzebne jest nawożenie>
Środkowa róża brokułów jest zawsze największa, Wtórne różyczki są wielkości ok. 40 mm. Podsypywanie nawozami pomoże zwiększyć wydajność roślin i rozmiar różyczek. Pomimo tego, że są małe, są tak samo smaczne jak duża środkowa róża.
Kilka roślin z mojej uprawy brokułów nie wytworzyło róż, chociaż wyglądają na zdrowe. Co jest nie tak?
Jeżeli stożek wzrostu brokuła jest uszkodzony, roślina może nie wytworzyć róży. Może to być powodem uszkodzenia sadzonki podczas transportu, sadzenia lub przez owady w ogrodzie.
Wysiałam nasiona brokułów i kalafiorów i rośliny mają się świetnie. Mieliśmy ostatnio upalne dni, dlatego rośliny nie mają zbyt dobrze rozwiniętych jadalnych róż, jednakże ich liście są masywne. Stąd moje pytanie, czy mogę oberwać niektóre z nich bez wyrządzania szkody roślinom?
Gratulacje z powodu uprawy brokułów i kalafiorów. Musisz mieszkać na Północy skoro sadzisz te rośliny w czerwcu. Czy chcesz usunąć liście, ze względu na brak miejsca w ogrodzie? Zazwyczaj odradzamy niekonieczne ogałacanie roślin, ponieważ sprzyja to rozwojowi chorób i szkodników. Może pozostawisz liście na roślinach, pomogą one chronić tworzące się róże.
Czy czerwona kora i torf są odpowiednie do mulczowania brokułów? Jakie inne roślny można wykorzystać?
Chociaż torf jest czasami wykorzystywany do ulepszania gleby, nie jest odpowiedni do mulczowania, ponieważ może odciągać wilgoć z ziemi. Nie jestem pewna, co rozumiesz przez czerwoną korę, ale myślę, że będziesz zainteresowana przeczytaniem naszego artykułu o organicznym mulczowaniu, który podpowie Ci kilka dobrych sposobów na mulczowanie w ogrodzie warzywnym. Udanej uprawy!
Posadziłam ponownie brokuły w sierpniu. Liście są bardzo zdrowe, tak bardzo, że obrywałam kilka dolnych liści i dodawała je do sałatek. Teraz, gdy róże się formują martwię się, że wyrządziłam jakąś szkodę dla dalszego rozwoju róż. Czy usuwanie przeze mnie części liści mogło w jakiś sposób zaszkodzić rozwojowi róż?
Gratulacje! Większość ludzi nie ma pojęcia o walorach smakowych i odżywczych liści brokułów. Jeżeli nie pozostawiłaś nagiej łodygi, wszystko powinno być w porządku. Upewnij się, że pozostawiasz w wyższych partiach łodygi wystarczającą ilość liści, które będą produkować energię oraz będą odżywiać roślinę w czasie jej rozwoju.