Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Amatorska uprawa pomidora

2020-01-14
Amatorska uprawa pomidora

Dojrzewające w słońcu pomidory dostarczają w każdym kęsie smaku lata. Tylko kilka zdrowych roślin wyprodukuje wiadra owoców. Pomidory rosną w cieple; powinny być sadzone późną wiosną i wczesnym latem z wyjątkiem strefy mrozoodporności 10, gdzie są jesienną i zimową uprawą. Odmian pomidorów jest naprawdę wiele, ale to dobry pomysł, żeby posadzić kilka egzemplarzy każdej z odmian i długości sezonu. Odmiany odporne na choroby to zawsze dobry wybór, ponieważ ze wszystkich warzyw pomidory mają tendencję do zapadania na większość chorób. Koneserzy pomidorów uprawiają różnorodne typy roślin o różnych barwach i smakach. To wszystko to dziedzictwo pomidorów. (GGK)

Pomidory - gleba, uprawa, pielęgnacja

Pomidorom należy poświęcić główne, słoneczne miejsce, gdyż będą one rosły tworząc wysoką osłonę utkaną z zielonego ulistnienia, z dojrzewającymi w połowie lub pod koniec lata owocami. Pomidory potrzebują minimum 8 godzin słońca, aby owoce osiągnęły najlepszy smak, a także w przypadku rozłożystych roślin będą konieczne paliki, trejaż lub klatki dla pomidorów, które zapobiegną rozkładaniu się roślin na ziemi. Na sposób podparcia roślin należy zdecydować się przed ich posadzeniem. Podporę należy zamontować bezpośrednio po posadzeniu:

• Silnie rosnące, pnące, odmiany sadzić 90 cm od siebie

• Rośliny o zwartym pokroju mogą być sadzone gęściej, co 60 cm

• Pojedynczą roślinę pomidora posadzić w pojemniku o szerokości 45 cm

Do uprawy szybko dojrzewających odmian można wykorzystać specjalne wydłużające sezon wegetacyjny techniki, aby osiągnąć wczesną uprawę, ale należy z tym zaczekać aż ostatni mróz minie. Pomidory przyswajają najlepiej składniki odżywcze, gdy pH gleby wynosi od 6,2 do 6,8, i wymagają stałego dostarczania makro- i mikroelementów. Aby zapewnić makroelementy, należy dodać do gleby nawóz zrównoważony, stopniowo uwalniający składniki pokarmowe lub nawóz organiczny, w momencie przygotowania dołów pod sadzenie roślin, z uwzględnieniem wskazówek zawartych na etykiecie nawozu. W tym samym czasie, należy zmieszać z glebą 8-15 cm-ową warstwą kompostu. Kompost zapewni mikroskładniki i pomoże utrzymać wilgotność i składniki pokarmowe dopóki rośliny będą tego potrzebowały.

Aby uprawiać naprawdę silne rośliny pomidorów zaleca się głębokie sadzenie, tak aby 2/3 łodygi sadzonkiy było przykryte ziemią. Tak, to jest przeciwne do wszystkiego, co kiedyś usłyszałeś! Możesz posadzić pomidory głębiej. Jeśli sadzenie jest głębsze, rośliny wytwarzają korzenie na całej przykrytej ziemią łodydze, więc roślina jest silniejsza i ma większe możliwości pobrania wody w czasie suszy. Wypróbuj tego sposobu (ale nie w przypadku innych warzyw – tylko pomidorów), pamiętając jednocześnie o wybraniu wysokiej jakości nasion - u nas kupisz m.in. nasiona pomidorów karłowychnasiona pomidorów malinowych czy nasiona pomidorów koktajlowych.

Ziemię należy przykryć 5-10 cm warstwą mulczu, aby zniszczyć chwasty i utrzymać glebę równomiernie wilgotną. Słoma i rozdrobnione liście to doskonała ściółka w przypadku pomidorów. Jeśli mieszkasz w rejonie, dla którego typowe są letnie susze, użyj automatycznego nawadniania lub innych technik zapobiegających skutkom suszy w celu utrzymania wilgotności gleby – jest to klucz do zapobiegania pękaniu owoców i gniciu końcówek kwiatów. Zastosuj łatwiejsze nawadnianie w postaci automatycznego nawadniania wokół roślin i przykryj ściółką.

Kiedy przychodzą letnie temperatury, niektóre pomidory mają problem z zawiązaniem owoców. Trzeba być cierpliwym, małe zielone pomidory będą widywane na roślinach znów jak noce zaczną być chłodniejsze. Tymczasem, natychmiast należy zbierać dojrzałe pomidory, aby uwolnić rośliny od ich ciężaru. Jeśli mieszkasz w rejonie, gdzie letnie temperatury wynoszą zazwyczaj ok. 30°C+, wybieraj odmiany pomidorów odporne na wysokie temperatury, uprawiane ze względu na ich zdolność do zawiązywania owoców w wysokich temperaturach.

Późnym latem, rośliny które rozpoczęły owocowanie wcześnie w sezonie wegetacyjnym, będą pokazywały oznaki wyczerpania. Możesz uratować te smutne rośliny pomidora. Potrwa to kilka minut, aby pobudzić je do rozwoju, poprzez usunięcie z nich zwiędłych liści i gałązek. Następnie należy podać płynny nawóz i środki przeciwko chorobom liści lub szkodnikom, jeżeli są konieczne.

Automatyczne nawadnianie zapewnia dobre podlanie roślin, bez marnowania wody.

Jeżeli posadzisz roślinę głębiej i na dobrej glebie, rozwinie ona duży, głęboki system korzeniowy, co czyni roślinę silniejszą i bardziej odporną na suszę.

Pomidory - szkodniki i choroby

Wilgotna pogoda stwarza idealne warunki do rozwoju chorób grzybowych, jak wczesna zaraza pomidora, która powoduje ciemne plamy na dolnych liściach. Zaraza ziemniaka na pomidorze jest chorobą silniej niszczącą, która zabija rośliny szybko; jedynym sposobem jej przeciwdziałania jest oprysk liści odpowiednim fungicydem oraz utrzymanie ogrodu w porządku, bez pozostałości pomidorów i ziemniaków. Spośród wszystkich roślin pomidory są najbardziej problemowe, ale rozwinięto wiele mieszańców, które są odporne na najgorsze i najbardziej rozpowszechnione choroby. Sprawdź opis wybranej przez siebie odmiany, aby dowiedzieć się na jakie choroby jest ona odporna. Często choroby mają tendencję do występowania w jednym regionie kraju i praktycznie nie występują w innym, dlatego ważne jest dopasowanie odmiany do regionu. W połowie lata, duże, zielone gąsienice gatunku Manduca quinquemaculata jedzą ulistnienie pomidorów i czasami uszkadzają owoce. Jedna lub dwie gąsienice tego gatunku są w stanie pozbawić roślinę ulistnienia.

Kwiaty pomidorów potrafią być temperamentne. Jeśli jest zbyt chłodno (poniżej 12°C) lub zbyt gorąco (powyżej 32°C) kwiaty większości odmian zaprzestaną zawiązywanie owoców dopóki temperatura nie powróci do warunków, które one lubią.

Pomidory - zbiory i magazynowanie

Kiedy pomidory zaczynają dojrzewać, ich kolor zmienia się od średnio-zielonego do jaśniejszego odcienia, ze słabo różowymi lub żółtymi paskami. Te zwiastuny lub dojrzałe zielone pomidory, mogą być krojone do sosów salsa, konserwowane lub smażone na chrupiącą przystawkę. Zapach pomidorów staje się bardziej złożony kiedy pomidory dojrzeją, dlatego to dobry pomysł, żeby zaczekać. Dokładne oznaki dojrzałości są różne w zależności od odmiany, ale generalnie, idealnie dojrzałe pomidory pokazują głęboki kolor, a jednocześnie wydają się jędrne przy delikatnym ściśnięciu. Zerwane pomidory należy przechowywać w pomieszczeniu z temperaturą pokojową lub w zacienionym miejscu na zewnątrz. Nigdy nie przetrzymuj w lodówce pomidorów, gdyż temperatura poniżej 12°C powoduje, że cudowny zapach związków załamie się. Obfite zbiory mogą być zamrażane, zamykane w puszkach lub suszone jako zapasy.

tomato
pomidory

F.A.Q

Wasza wskazówka odnośnie sadzenia mówi, aby sadzić pomidory głęboko – 2/3 rośliny pod ziemią. Czy to naprawdę jest dobra praktyka?

Tak, zalecamy taką metodę, ponieważ im głębiej umieści się roślinę w ziemi, tym lepszy rozwinie się system korzeniowy. Łodyga pomidora przysypana ziemią wytworzy korzenie. Ale nie jest to adekwatne do wszystkich warzyw, tylko do pomidorów i miechunki pomidorowej.

Wskazówka mówi – pełne słońce, ale czy przy temperaturach osiągających ponad 37°C to nie będzie problem dla tej rośliny?

Zalecamy zacienienie pomidorów popołudniami w okresie letnim. Potrzebują trochę wytchnienia.

Co to znaczy, że „dojrzałość jest osiągana w ciągu … dni”?

Dojrzałość to liczba dni od posadzenia do zbioru owoców. Zależy trochę od pogody, ale określenie „dni do dojrzałości” jest dobre do określenia co będzie gotowe na początku, w połowie i na koniec sezonu.

Jaki rozmiar klatki dla pomidorów powinienem użyć w swojej uprawie?

Twoje pomidory będą normalnie potrzebowały trejażu, palika lub klatki dla pomidorów o wysokości 150 cm. Kup największą klatkę jak to możliwe lub zrób swoją własną z drutu do zbrojenia betonu. Pnące pędy silnie rosnących pnących pomidorów potrafią osiągać ponad 150 cm długości, ale warto pozwolić im wspinać się na szczyt i chylić się ku dołowi, jeżeli to ci nie przeszkadza. W przeciwnym razie będziesz zbierał owoce z drabiny.

Kiedy roślina mówi pełne słońce, co to dokładnie znaczy?

Pełne słońce oznacza żadnego cieniu w ciągu dnia, ale w wielu przypadkach, w okresie letnim to jest za dużo. W gorącym klimacie, zioła i niektóre warzywa cenią sobie nieduży cień od połowy do późnego popołudnia.

Czy to dobry pomysł, aby zawsze palikować pomidory?

Tak. Palikowanie pomidorów pomaga zwiększyć wydajność, zapobiega gniciu i chorobom.

Czy mogę posadzić jedną roślinę pomidora w 18-litrowym wiadrze na moim patio? Jak duży powinien być pojemnik dla pomidora?

Tak, 18-litrowy pojemnik to minimalny rozmiar dla rośliny pomidora. Pojemnik powinien mieć minimum 45 cm szerokości u góry, najlepiej 60 cm w przypadku pomidorów silnie rosnących. Pojemnik musi mieć drenaż.

Czy istnieją rośliny pomidora odporne na nicienie?

Tak, wiele odmian jest odpornych na nicienie. Aby znaleźć te odmiany, sprawdź to w opisie odmiany.

Czy powinnam przycinać niższe gałązki moich roślin pomidora? Jak wysoko nad ziemią powinny znajdować się dolne gałązki?

Przycinanie nie jest konieczne, nie jest niezbędne, ale niektórzy ludzie robią to, gdyż gleba może ukrywać choroby roznoszone przez rozpryskiwanie na liściach; 30-45 cm od ziemi powinno wystarczyć.

Czy to prawda, że uszczykiwanie kwiatów na roślinie pomidora pomaga jej produkować więcej owoców?

To nie pomoże produkcji, ale wpłynie na powiększenie rozmiarów pozostałych owoców na łodydze.

Właśnie posadziłam pomidory i odkryłam, że jest jeszcze za wcześnie. Czy powinnam je czymś okryć, aby je ochronić w ciągu nocy?

Twoja uprawa powinna się udać jeżeli okryjesz ją w celu ochrony przed mrozem lub chłodem, silnym wiatrem. Nie pozwól, aby ulistnienie dotykało osłony, chyba że jest to materiał, który nie przepuszcza łatwo zimna, tak jak np. osłona pleciona z poliestru nakładana na cały rząd, karton, koc. Unikaj puszek metalowych lub plastiku, chyba, że nie dotykają roślin.

Co to są te zielone brodawkowate guzy znajdujące się na głównej łodydze rośliny pomidora?

Małe guzy, które opisujesz to zawiązki korzeni. Te guzy mogą się rozwinąć na głównej łodydze rośliny pomidora i są czymś całkowicie normalnym. Kiedy roślina obumiera lub łodyga jest przykryta, guzy mogą rozwinąć się w korzenie. To jest naturalna cecha charakterystyczna rośliny. Guzy stają się najbardziej widoczne w czasie wilgotnej pogody, jeśli normalne korzenie rośliny zostaną uszkodzone lub jeśli roślina została potraktowana określonymi typami herbicydów. W przeciwnym razie, jeśli roślina wygląda na zdrową, uprawa rośliny powiedzie się.

Co powoduje, że pomidory czernieją u podstawy?

Nazywa się to czarną zgnilizną owoców pomidora. Uważa się, że choroba jest spowodowana brakiem wapnia i stresem suszy. Sposobem podania wapnia jest wapnowanie gleby. To pomoże przyszłym roślinom. Aby pomóc obecnie rosnącym roślinom należy kupić roztwór wapienny, który należy rozpylić nad roślinami.

Jak duże przycinanie powinnam wykonać na moich roślinach pomidora i kiedy?

Nie zalecamy żadnego strzyżenia i podcinania. Zapewnij roślinom obfite nawodnienie, nawożenie i nasłonecznienie, a wtedy wydadzą obfity plon.

Czy muszę sadzić roślinę pomidora każdego roku, czy odrasta ona w odpowiednim czasie?

Pomidory to rośliny jednoroczne, które są zabijane przez mróz. Wymagają corocznego sadzenia.

Moje pomidory nie mają się dobrze, co jest żle? Owoce pękają. Jakieś propozycje?

Pękanie skórek pomidorów jest oznaką niewłaściwego podlewania. Może wynikać z dawkowania wody lub z nieregularności podlewania, jeżeli uprawa znajduje się w pojemnikach, które masz pod kontrolą, lub całkowicie poza twoją kontrolą, jeśli rośliny rosną w gruncie i spodł obfity deszcz. Po prostu postaraj się utrzymać poziom wody i zaplanuj rozkład podlewania, aby uniknąć problemu w przyszłości.

Mieszkam w wilgotnym mikroklimacie i zawsze miałam problem z mączlikiem szklarniowym. Jaki jest dobry sposób uchronienia przed nim mojej uprawy pomidora?

Mączlik szklarniowy jest pospolitym problemem w wilgotnym mikroklimacie. Na nieszczęście, im silniej są tępione przy zastosowanie oprysku środkiem owadobójczym, tym większa odporność jest wytwarzana i późniejsze mączliki szklarniowe nie są kontrolowane. Najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić jest pielęgnacja zapobiegawcza poprzez utrzymanie ogrodu w porządku, przez usuwanie wszystkich resztek i roślin, których zbiory się zakończyły oraz usuwaniu porażonych roślin po odkryciu oznak choroby. To jest pogłębione spojrzenie na zalecenia przemysłowe z Uniwersytetu of Florida Cooperative Extension, powinno dać wskazówki zarówno domowym ogrodnikom jak i rolnikom zajmującym się uprawą na skalę przemysłową. Mam nadzieję, że wskazówki będą pomocne.

Mieszkam na terenie, gdzie mamy tyle deszczu, że jestem pewna, że to zaszkodziło mojej uprawie pomidora. Obecnie planuję następne sadzenie. Jeżeli pomidory są posadzone przy trejażu, czy jest jakiś sposób na okresie ich, kiedy wiem, że ma nadejść olbrzymi deszcz? Może powinnam uprawiać pomidory, które nie są pnące, tak, aby mogły być łatwo okryte? Nie jestem pewna co powinnam posadzić w tej sytuacji. Dziękuję za jakąkolwiek pomoc.

Posłuchaj jeszcze trochę o swoich roślinach na początek. Czy możesz opisać jak one wyglądają i dlaczego mówisz, że zostały uszkodzone? Chciałabym się rozeznać na początku, dlaczego spodziewasz się, że duża ilość deszczu uszkodzi twoje pnące rośliny pomidora zanim zalecimy ci dobrą strategię, która spowoduje, że uprawa się uda. Czy to było uszkodzenie pnących łodyg czy ulistnienia (połamanie łodygi przez wiatr, deszcz i in.) lub czy rośliny pomidora zostały opanowane przez chorobę wynikającą z dużej wilgotności? Powiedz nam trochę więcej, co się stało, a my będziemy szczęśliwi, aby wyjaśnić wszystko od podstaw.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel