Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Uprawa Miechunki

2020-01-14
Uprawa Miechunki

Miechunka

Miechunka pomidorowa jest dziwnie wyglądającą kuzynką ukochanych pomidorów. Gatunek rodzimy w środkowej Ameryce, dziko rosnący znajdowany również w uprawach kukurydzy i fasoli, wraz z nimi jest spożywany lub sprzedawany na miejscowych targowiskach. Podobnie jak w przypadku innych obficie plonujących roślin, miejscowa kuchnia zaczęła polegać na charakterystycznych cechach miechunki. Aby przygotować wiele przysmaków kuchni meksykańskiej, potrzebne są owoce miechunki pomidorowej z własnego ogrodu. Nazwa i wymagania uprawowe pomidorów i miechunki pomidorowej są podobne, ale cechy wspólne naprawdę kończą się na tym. Wygląd owocu miechunki pomidorowej, z jego papierową osłoną, jest całkiem inny. Rzeczywiście, miechunka pomidorowa jest także znana jako miechunka skórzasta, z powodu suchej okrywy otaczającej owoc. Owoc miechunki pomidorowej, czasami nazywanej miechunką skórzastą, rozwija się w środku skórzastej okrywy. Kiedy dojrzeje wypełni okrywę. (KZ)

Gleba, uprawa i opieka

Miechunka pomidorowa rośnie w ogrodzie latem, podobnie jak jej krewni: pomidory, bakłażany i papryka. W rzeczywistości, liście wyglądem przypominają ulistnienie bakłażanów, ale jej owoce są jak żadne inne.

Będą niezbędne 2 lub więcej roślin miechunki pomidorowej, aby kwiaty mogły być zapylone, a owoce zawiązane. Szacuje się, że każda roślina wyda plon w wysokości ok. 0,45 kg owoców w trakcie sezonu wegetacyjnego. Jednakże w większości przepisów kulinarnych używa się ok. 0,2 kg, aby przyrządzić sos, dlatego należy zaplanować sadzenie 2-3 roślin, aby mieć wystarczająco owoców do zjedzenia w tym samym czasie. Można posadzić więcej, jeśli bardzo się je lubi.

Rośliny należy sadzić w ogrodzie na wiosnę, kiedy minie niebezpieczeństwo wystąpienia mrozu, a ziemi rozmarznie. Trzeba wybrać słoneczne miejsce i użyźnić glebę kompostem. Rośliny sadzi się na taką głębokość jak w przypadku pomidorów, przysypując prawie 2/3 rośliny. Rośliny powinny być sadzone od siebie o ok. 60 cm, przy trejażach lub klatkach, w celu podtrzymania roślin w czasie wzrostu. Rośliny powinny być pielęgnowane w taki sposób jak pomidory, a ziemia powinna być równomiernie wilgotna. Mulczowanie zapewni utrzymanie wilgotności i obumieranie chwastów.

Rośliny miechunki pomidorowej wymagają zapylenia krzyżowego, dlatego trzeba posadzić minimum 2 rośliny. Pszczoły i inne zapylacze będą przyciągane do roślin przez żółte kwiaty.

Rozwiązywanie problemów

Jeżeli rośliny będą mogły rozrastać się po powierzchni ziemi, łodygi będą się ukorzeniać i rośliny zaczną wymagać więcej przestrzeni. Należy zastosować trejaż lub klatkę dla pomidorów. Ponadto, podniesienie roślin z podłoża zwiększy cyrkulację powietrza i zapobiegnie problemom z występowaniem grzybów na liściach w czasie okresów zwiększonej wilgotności.

Z powodu skórzastej osłony, ptaki rzadko dostają się do owoców. Pomimo, że ptaki mają tendencję do czekania do momentu, aż owoc jest delikatny i słodki, owoce miechunki takie nie są. Problemem może być wygryzanie dziur w liściach przez pchełki, ale rośliny są zazwyczaj wystarczająco żywotne i szkody te mają charakter jedynie kosmetyczny.

Zbiory i magazynowanie

Owoce miechunki pomidorowej są gotowe do zbioru, gdy skórzasta osłonka brązowieje, ale pozostaje świeża, nie wysuszona. Można wyczuć rosnący w niej owoc. Pozostawione dalej na roślinie, owoce będą stopniowo powodować pękanie skórzastej osłony, będą nabierały barwy żółtej lub fioletowej w zależności od uwarunkowań genetycznych. Jednakże takie owoce nie są tak dobre do gotowania, ponieważ utraciły jędrny miąższ i cierpki smak zielonej miechunki pomidorowej. Prawie zawsze są używane zielone miechunki, w przeciwieństwie do pomidorów. Owoc miechunki pomidorowej jest mniej soczysty i bardziej aromatyczny niż jego popularny kuzyn.

Owoce miechunki pomidorowej należy przechowywać w ich osłonach przez 2-3 tygodnie, opakowane w papierową torbę, w pojemniku na warzywa w lodówce. Owoce miechunki mogą być mrożone, uprzednio trzeba oderwać osłonę, opłukać i wysuszyć owoce, a następnie włożyć je w całości do torebek do mrożenia. Podwójne opakowanie jest dobrym pomysłem, aby zapobiec zmianom koloru i struktury owoców.

Jasnozielony kolor wskazuje na to, że owoc jest dojrzały. Owoc po stronie lewej jest przejrzały i żółknie, ponieważ był pozostawiony na roślinie zbyt długo.

Zastosowanie

Chociaż dla jednych osób może się to wydawać nieznajome, owoce miechunki pomidorowej są regularnie spożywane przez amatorów potraw meksykańskich. W dziedzictwie Meksyku i Gwatemali bywają nazywane „miltomate”. W obu kulturach, te zielone owoce są podstawowym składnikiem sosów salsa verde, gdzie są zmieszane z papryką i innymi owocami i warzywami sezonowymi. Chociaż literacko owoc miechunki pomidorowej oznacza „pomidorek”, nie można uzyskać tego samego rezultatu stosując zielone pomidory. Naprawdę owoce miechunki są niezbędne, aby zapewnić tym potrawom autentyczny aromat. Nie można przygotować sosu salsa verde bez nich!

miechunka
miechunka pomidorowa

F.A.Q

Posadziłem 3 rośliny miechunki pomidorowej wczesną wiosną. Są ogromne, zdrowe i pełne kwiatów i pszczół. Ale nie ma jeszcze owoców. Czy to jest możliwe, żebym miał 3 męskie/żeńskie egzemplarze?

Nie, miechunka pomidorowa ma zarówno męskie jak I żeńskie kwiaty na tej samej roślinie. Można je zapylić ręcznie, jeśli uważasz, że to jest potrzebne, używając własnych palców lub pędzelka do malowania i dotykając każdego kwiatu. Twoje problemy z owocami są prawdopodobnie spowodowane wysokimi temperaturami w czasie kwitnienia. Owocowanie trwa do wystąpienia mrozu, dlatego powinieneś nadal dbać o rośliny, kiedy się ochłodzi. Udanej uprawy!

Witam, chciałabym się dowiedzieć czy wiecie dlaczego owoce mojej miodunki pomidorowej nie powiększają się? Mam 5 roślin i wszystkie z nich są pokryte owocami, ale w środku są one malutkie. Wierzchnia skórzasta okrywa jest duża, ale owoce w środku małe. Przygotowałam porcję salsy i była dobra, ale chciałabym wiedzieć, czy macie jakieś wskazówki, abym mogła użyć mniej owoców, a więcej rzeczy? Dziękuję

Witaj, Miałam podobne doświadczenie z moją uprawą tego lata. Wysokie temperatury w czasie kwitnienia mogą skutkować ubogim wydawaniem owoców. Poczekaj ze zbiorem do momentu, gdy owoce będą tak duże jak skórzasta osłona lub podrosną na tyle, że osłona pęknie. Jak już czytałaś, owoce miechunki pomidorowej zbierane wcześniej są jasnozielone i cierpkie, później zbierane są żółtozielone i słodsze i mają ok. 5 cm średnicy. Mam nadzieję, że twoje rośliny wrócą do stanu normalnego, gdy warunki pogodowe się uregulują. Daj nam znać jak rosną rośliny.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel