Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Uprawa Karczocha

2020-01-14
Uprawa Karczocha

Karczochy

Karczoch to warzywo uprawiane gatunekowo jako wieloletnia roślina należąca do rodziny astrowatych, posiadający jadalne pąki kwiatowe. Z dużymi, srebrzysto-zielonymi liściach i gubych łodygach zwieńczonych na pinecone jak pąki kwiatówe.Karczoch są idealnymi roślinami dodający silny element architektoniczny do nasadzeń ogrodowych roślinnych. Thomas Jefferson podobno odnalazł karczochy w Monticello sprowadzając je do domu w Virginia, już przed 1767 roku. Obecnie większość produkcji handlowej karczocha jest wzdłuż wybrzeża sekcji środkowej Kalifornii, gdzie pogoda im odpowiada idealnie. Rośliny karczocha najlepiej rozwijają się gdzie są osłonięte od zimnego powietrza . W takich warunkach wzrostu, plony są wieloletnie nawet do okresu 5 lat. Gdzie zimne mrożne noce mogą , spowodować , że rośliny czasami zaczną zimować , należy je wuwczas przycinać i owijać aby uchronić je od wiatru (strefy 7 do 9). W chłodniejszych regionach, trzeba traktować je jako jednoroczne uprawy karczochów wiosną. Najlepiejje w tedy sadzić w porach jesienią i wilgotnych, subtropikalnych, bezszronowych obszarach stref 10 i 11. (AS)

Gleba, uprawa i opieka

W strefach, gdzie karczochy są bylinami, wybierz rozważną stronę gdzie uprawiać plantacje. Rrośliny będą na miejscu przez okres do 5 lat. Daj możliwość roślinom do rozprzestrzeniania się , gdyż starsze rośliny mogą osiągnąć od 4 do 5 metrów wysokości i 3 do 4 stóp szerokości . Karczochy rozwijają się w pełnym słońcu. Muszą posiadać również żyzną dobrze odwodnioną glebę, na podłożu piaszczystym lub gliniastym . Przygotowanie gleby pracując w 5 calowymi odstępami od kompostu do rowu i 8 cm głębokości jak i również szeroki. Dwa powody karczochy są roślinami gdzie nie uda się ich uprawa suszą latem i zim. Dodanie kompostu ma na zadanie poprawienie zdolność gleby do zatrzymywania wody w lecie i spuszczenie jej w zimie.

Sadzonki roślin karczocha nie można sadzić 4 metry od siebie. W strefach 6 i chłodniejsze, można sadzić karczochy ściślej, od 2 do 3 metrów od siebie, bo mróz spowoduje , że roślina poziom dojrzałości do założonego rozmiaru.

Plantacje karczochów są ustanawiane i rozwijające się do poziomu nowego wzrostu, nawozić rośliny raz w miesiącu z płynnych nawozów takich jak Bonnie Herb & Vegetable ( pokarm roślinny ). Zachować glębę przez cały sezon wegetacyjny wilgotną . Można zastosować płyn wysokiej nawozu potasowego (często zwany nawóz potasowy) co 2 tygodnie w okresie aktywnego wzrostu, aby zachęcić pąki kwiatowe do formy.

Zachowaj chwasty z karczocha w łóżkach. Daj roślinom grubą ściółkę, zwłaszcza w północnych obszarach uprawnych. Chochoł z materiałów organicznych, takich jak sucha skoszona trawa, słoma, obornika , lub ich mieszaniny. Jak zaczną się tworzyć pąki, należy usunąć ściółkę i zastosować 4 calową grubą warstwę kompostu wokół każdej plantacji, rozciągającej się od podstawy rośliny na zewnątrz do 12 cali.

Rozwiązywanie problemów

Karczoch ma kilka problemów. Ślimaki mogą atakować młode liście, a zarazazem pleśń możne pokryć starsze liście. Usuń ślimaki za pomocą przynęty z bryły lub pułapkami. Jeśli tylko kilka liści są porażone zarazą pleśni usunąć je i zniszczyć. Podlewaj roślinę środkiegm grzybo bujczym .

Zbiory i magazynowanie

Pąki kwiatowe tworzą się na początku lata na szczycie wysokich łodyg , gdzie mogą wznieść się poza centrum plantacji. Każda łodyga tworzy kilka pąków kwiatowych, w górnym zarodku dojrzewają pierwsze. Pąki zbiorów póki są mocne i jędrne miejmy nadzieję, że co najmniej 3 cm średnicyniy nie zaczną się otwierać , ponieważ jeśli się otworzą tracą kruchość. Całkowicie otwarte pąki są niejadalne ale produkują uderzająco, dużo kwiatów lawendy. Przycinając je od 1- do 3-calowej części łodygi w każdym zarodku może to spowodować łatwiejszą obsługę kwiatów. Dolne pąki, które rozwijają siępóźniej nie będą rosły tak duże jak w najwyższym zarodku. Gdy zebrano wszystkie pąki na trzpieniu, odciąć łodygę na ziemię. Dla dużych plantacji ustalone jest, przycinać cały tył roślin o jedną trzecią w przypadku spadku plonów.Karczochy przechowywać w lodówce do 2 tygodni.

Duże pąki tej rośliny zaczynają się otwierać i powinny być zbierane wcześniej dla lepszego smaku i tkliwość. Jeśli pąki są pozostawione otwarte w zakładzie, nie mogą być spożywane, ale robią piękne wrażenie w ogrodzie.

Zastosowanie

Ponieważ wraz z wiekiem zwiękrzają się zbiory roślin, najlepiej próbować zimować roślin karczocha. Niektórzy ogrodnicy odnoszą sukces z zimujących roślin tak daleko jak na północ strefy 5 zastosowaniem technik opisanych poniżej dla strefy 6 i 7.Dla stref 8 i ciepłej: Po żniwach, pocięte rośliny wprowadzić do gruntu lub nieco poniżej poziomu gruntu od 3 do 4 cali organicznej ściółki np. słomy lub liści rozdrobnionych.Dla strefy 6 i 7: Plantacja zmalała do około 12 centymetrów. Zapraszam do korzystania z tego kompostu jako pierwszej warstwy ściółki. Dodaj warstwę ściółki (słoma jest świetna w tym momencie) nad i wokół kopca rozciągjąc nieprzemakalnych osłonę na kopcu, aby zakotwiczyć krawędzie.Na wiosnę, po zimie ziemia jest zmrożona usuń osłonkę zimową .Kiedy przy nowym wzroście zaczynamy ponownie nawozić rośliny Bonnie Herb & Vegetable i dodawać 1 -calową warstwę kompostu lub dobrze zgniłą warstwę obornika wokół plantacji.

karczocha
karczochy

F.A.Q

Jak robić karczochy w wodzie?

Karczochy potrzebują wody minimum raz na tydzień , ale to może się zmieniać . Jęśli gleba jest cieżka i trzyma wilgośc musimy robić to częściej . Dla gorących regionów należy podlewać częściej . Nie dopuszczaj karczochy do stania w wodzie , plantacja nie przetrwają . Zbyt mało wody doprowadzi do rezulatu tracenia paków .

Czy powinnienem usunąc pędy które pojawiły mi się u podstawy roślin karczocha?

Jeśli ogród jest w strefie od 4 do 6 dzie karczochy są traktowane jako uprwa jedno roczna , należy usunąć odrosty tak szybko jak to możliwe przycinając lub podcinając plantacje . W cieplejszych regionach gdzie karczochy są bylinami jeśli pozowlisz roślinom się rozwijać musisz mieć kilka przeszczepów , możesz je użyć do powiękrzenia karczochów . W tym przypadku należy usunąć tylko najsłabsze pędy . Jeśli nie chcesz przeszczepów , należy usunąć wszystkie pędy .

Skąd mam wiedzieć kiedy zebrać karchowy?

Jak tylko pąki kwiatowe zaczną się otwierać , należy sprawdzac plantację codziennie . Jeśli poczękasz zbyt długo pąki zaczną robić się włókniste i żylaste nie nadające się do sporzycia . Jeśli Twoje plony są idealnej kondycji oraz rozwijały się w idealnych dla nich warunkach pąki mogą być około 3 calowej śrdnicy , ale w środkowej częsci mogą dojrzewać wcześniej . Należy pamiętać aby codziennie sprawdzać czy nie wytastają pędy boczne i należy je przycinać . Zapamiętaj aby ciąć od 1 do 2 cali od trzpienia poniżej podstawy . Z uchwytami poków należy się delikatnie obchodzić ponieważ są one bardzo delkatne .

Czy mogę coś zrobić, aby poprawić moje zbiory karczochów?

Obszar, w Kalifornii, gdzie najlepiej rosną karczochy przeżywa te słynne mgły, które toczą się od oceanu. Można naśladować te warunki wzrostu na dwa sposoby. Po pierwsze, roślinie karczochy, gdzie będą otrzymywać trochę cienia po południu. Przyczynia się również do ukorzenia ścióki jak letnie temperatury .Dążyć do 4-cali grubą warstwą ściółki. Po drugie, instalacja dmuchaw zaprogramowany do tworzenia mgły wokół roślin w wcześnie rano. Karczochy w warunakch gorących, suchych, pąki dojrzewają tak szybko, że łatwo może stać nie nadmienie dojrzały i twardy.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel