Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Uprawa Rzepy

2020-01-14
Uprawa Rzepy

Rzepa

Rzepa uprawiana ze względu na zieleninę jest rośliną o wyjątkowo łatwej uprawie, szczególnie jesienią. Kiedy noce stają się dłuższe i chłodniejsze, rzepa jest bardziej krucha i słodsza. Najlepsze jest to, że po każdym zbiorze wyrasta porcja nowych delikatnych liści, a roślina pozostaje produktywna co najmniej do wystąpienia pierwszych mrozów, czasami dłużej. Rzepa uprawiana ze względu na zieleninę rośnie także wiosną, ale trzeba ją posadzić wcześnie. Wydłużające się dni zmuszają rośliny rzepy do wytwarzania kwiatów i nasion zamiast nowych liści. Także kilka dni gorących, pełnych słońca, mogą powodować, że zielenina ma ostry, gorzki smak w regionach, gdzie wiosną szybko robi się gorąco. Nasze doniczki z rzepą są gęsto obsiane specjalnie dla pozyskania liści, jednakże, gdy przestrzeń pomiędzy roślinami jest większa, rośliny wytworzą również zgrubiałe korzenie. Rzepa uprawiana ze względu na zieleninę nie jest szczególnie wymagającą rośliną, ale jej wydajność w postaci odrastających po ścięciu liści daje możliwość wielokrotnych zbiorów. (GGK)

Gleba, uprawa i opieka

Rzepa uprawiana ze względu na zieleninę jest łatwa w uprawie na każdej dobrze zdrenowanej glebie. Sadzonki rzepy powinny być wysadzane w większości rejonów 2-4 tygodnie przed wystąpieniem ostatniego mrozu na wiosnę i w okresie od późnego sierpnia do października w przypadku roślin jesiennych.

Podobnie jak kapusta, jarmuż i inne warzywa liściaste, rzepa uprawiana ze względu na zieleninę potrzebuje szybkiego wzrostu, aby wytworzyć ładne, delikatne liście. Rośliny nie są zbyt wybredne w stosunku do gleby i rosną dobrze na podłożu o pH wynoszącym od 5,5 do 6,8 i mają się dobrze nawet na biednych, piaszczystych ziemiach. Idealnie, podłoże powinno być wzbogacone kompostem lub nawozami przed wysadzeniem sadzonek, i mimo że ziemia jest szczególnie uboga, rzepa uprawiana ze względu na zieleninę nie zawiedzie cię.

Sadzonki rzepy należy sadzić w odległości 15-20 cm od siebie, nie można rozrzedzać lub oddzielać sadzonek, jeżeli jest ich kilka w pojemniku. Rzepie uprawianej ze względu na zieleninę nie przeszkadza uprawa w małych kępach.

Rzepa uprawiana ze względu na zieleninę wymaga równomiernego nawodnienia w większym stopniu niż żyznej ziemi, dlatego trzeba podlewać rośliny w czasie typowej suchej jesiennej pogody. Należy usuwać chwasty, które się pojawią na grządce. Można zrosić rośliny płynnym nawozem, co spowoduje większy wzrost podczas zbiorów.

Rozwiązywanie problemów

Naturalnym procesem dla starszych liści rzepy jest ich żółknięcie i więdnięcie. Usuwanie starszych liści każdego tygodnia powoduje, że rośliny wytwarzają więcej liści.

Należy obserwować liście w poszukiwaniu sporadycznych mszyc lub roztoczy, których występowanie można ograniczać przy użyciu owadobójczego mydła w sprayu. Małe chrząszcze kwiatowe lub inne żujące owady będą czasami powodowały szkodliwe dziury w liściach, ale mszyce i roztocza potrafią zrujnować zbiory.

Zbiory i magazynowanie

Idealny termin na jedzenie zieleniny rzepy przypada na czas, gdy nocne temperatury wynoszą 4°C i poniżej, co powoduje, że liście są pełne słodyczy. Liście, które rosną w gorących warunkach pogodowych mogą mieć ostry i gorzki smak, szczególnie dla ludzi, którzy nie gustują w ostrych smakach. Zielenina rzepy jest trochę delikatniejsza od kapusty. Liście można zbierać pojedynczo lub można użyć ostrego noża by odciąć całą wiązkę od rośliny. Rośliny, które są przycięte na wysokości 5 cm powyżej górnej części korzenia, wytworzą nową porcję liści w ciągu jedynie 2-3 tygodni.

Zielenina powinna być dokładnie umyte, ponieważ ziemia ma tendencje do rozpryskiwania się na niej.

Najlepiej jest obcinać zieleninę bezpośrednio przed jej ugotowaniem, można je przechowywać przez kilka dni w plastikowych torebkach w lodówce. Nadmiar może być ugotowany na parze i zamrożony.

Liście rzepy osiągają docelowo 30 cm długości i 15 cm szerokości. Ugotowane liście to zachwycająca rzecz - potrzeba kilka dużych garści liści, aby zapełnić garnek.

cebule rzepy
bulwa rzepy

F.A.Q

Czy jest coś wyjątkowego, co powinnam zrobić z glebą, aby ją przygotować ją do uprawy rzepy?

Liście rosną najlepiej i są najbardziej aromatyczne, gdy rosną na luźnej, wilgotnej glebie. Należy przygotować zagon z glebą przekopaną na głębokość 12 cm, użyźnioną kompostem.

Czy mogę zebrać liście rzepy i zebrać korzenie później?

Jeżeli zamierzasz zebrać korzenie, zrób kilka zbiorów wcześniej w sezonie wegetacyjnym. Zbyt długie zbieranie liści w sezonie wegetacyjnym może zahamować rozwój korzeni. Kiedy korzenie zaczynają się formować, należy unikać zakłócania rozwoju roślin.

Kiedy powinnam rozpocząć zbiór liści rzepy?

Zbiór liści należy rozpocząć po osiągnięcie przez nie 10-15 cm długości. Tak długo jak będziesz przestrzegał wskazówek dotyczących zbiorów, wierzchołki będą odrastały.

Wczoraj opieliłam uprawę i dziś liście rzepy są zwiędłe, chociaż gleba jest wilgotna. Co się dzieje?

Rzepa ma płytkie korzenie spichrzowe. Podczas pielenia, jeśli głęboko poruszałaś ziemię przy użyciu motyki, mogły zostać odcięte niektóre korzenie rzepy. Należy zastosować mulczowanie wokół więdnących roślin przy użyciu materiału organicznego (słomy, igliwia sosnowego, rozdrobnionych liści, skoszonej trawy), pozwoli to utrzymać wilgotność gleby i ochronić nieuszkodzone korzenie. Należy zebrać większe, zewnętrzne liście z roślin, które więdną. Zapewni to istniejącym korzeniom mniejszą ilość liści do utrzymania. Należy utrzymać wilgotność gleby i rośliny powinny wydobrzeć. W przyszłości, chwasty należy usuwać przez ręczne wyrywanie wokół roślin rzepy lub starać się zrobić z nimi porządek kiedy są młode i delikatne, a lekkie gracowanie motyką usunie je.

Wczoraj dostałam w prezencie dużą donicę zieleniny rzepy, która jest piękna. Czy rośliny przezimują w moim nasłonecznionym nieogrzewanym ogrodzie zimowym?

Czyż nie jesteś szczęściarzem? Jeśli rośliny są w dużej doniczce i otrzymują wystarczająco dużo światła słonecznego, uprawa powinna się udać. Upewnij się, że doniczka ma właściwy drenaż, ponieważ niektóre dekoracyjne donice nie mają. Dobrze podlewaj rośliny i ciesz się zieleniną kiedy urośnie w kamiennej donicy.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel