Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Róża pnąca - uprawa, odmiany, cięcie

2022-03-19
Róża pnąca - uprawa, odmiany, cięcie

Róże podobno są kluczem do kobiecego serca. I niech rzuci kamieniem ta, którą faktycznie bukiet róż nie ruszy. Od zawsze chyba róże przede wszystkim związane były z kobietami, boginiami i świętymi oraz z uczuciami. W starożytnym Egipcie róża poświęcona była bogini Izydzie, opiekunce rodzin. W ogrodach Babilonu róże były główną ozdobą wiszących ogrodów. Starożytni Grecy natomiast uważali różę za symbol Afrodyty, która powstała wraz z nią. Starożytna, grecka poetka mawiała, że róże są królowymi ogrodów i tak jest po dziś dzień. Z kolei antyczni Rzymianie stawiali różę jako symbol miłości i radości życia, stały się dla nich niemal świętymi. W starożytnym Rzymie także obchodzono święto ku czci zmarłych, Rosaria, gdzie groby ozdabiano różami. W chrześcijaństwie również obrało różę jako symbol czystości, miłości duchowej i cnoty. Osobiście najpiękniejsze róże jakie widziałam, to róże pnące w ogrodzie różanym w Baden Baden w Niemczech. Ponad 400 gatunków róż we wszelkich możliwych kolorach i formach. Róże pnące kwitnące cały sezon. Zdjęcia jakie znajdziecie w tej publikacji pochodzą właśnie stamtąd. A czy uprawa róż pnących jest trudna?

Róża pnąca - uprawa

Róże pnące to szybko rosnące krzewy, które wyróżniają się długimi pędami, które przypominają pnącza. Oczywiście, pomimo swojej nazwy nie są to pnącza, a bardziej róże czepne. Jako, że róże pnące nie posiadają wąsów czepnych to wspomagają się kolcami. Są to najsilniej rosnące róże, a co ciekawe nie muszą mieć dużo miejsca. Najważniejsze jest to, aby miały jak najwięcej otwartej drogi w górę. Następnie, aby kwitnienie było obfite potrzebne jest stanowisko południowo-wschodnie lub południowo-zachodnie.

Róże pnące kwitnące cały sezon
Róże pnące szybko rosnące

Róża pnąca pielęgnacja i przycinanie

Ważną rzeczą przy uprawie róż są podpory. Konieczne będą wszelkiej maści pergole, altany czy płoty, aby róże prawidłowo się rozwijały. Podlewanie, szczególnie w czasie upałów jest ważną czynnością. Starajmy się podlewać je od dołu, aby nie zamoczyć liści. Podlewamy rano lub wieczorem, niewskazane jest podlewanie w środku dnia. Silnie rosnące róże pnące mają większe wymagania na składniki pokarmowe niżeli róże wielkokwiatowe czy róże rabatowe i dlatego musimy je regularnie nawozić, najlepiej nawozem dedykowanym właśnie dla róż. Istotne jest także zabezpieczanie róży pnącej na zimę. U podstawy krzewu usypujemy kopczyk z ziemi lub kory czy ściółki, który zabezpieczy przed przemarznięciem i utratą wilgoci. Całą roślinę możemy owinąć agrowłókniną. Cięcie róży pnącej przeprowadzamy, gdy roślina rośnie już u nas 4 rok. Pozostawiamy 3-5 pędów. Pędy boczne skracamy do długości 30-40cm, tak, aby na każdej gałązce pozostało 5-6 oczek. Musimy pamiętać o posmarowaniu ran maścią ogrodniczą.

Jak sadzić róże pnące przy pergoli

Wiele klientów pyta nas właśnie jak sadzić róże pnące przy pergoli. Najlepiej, aby podpora dla róży pnącej: drabinka, kratka itp. była już przygotowana zanim sadzonka zostanie posadzona. A więc jak obsadzić pergolę różami? Możemy zrobić to na dwa sposoby. Pierwszy to wysadzenie róż bezpośrednio do gruntu. Korzenie roślin będą miały sporo miejsca, więc i ich rozwój będzie prawidłowy. Możemy także posadzić róże pnące w dużych donicach. I tu mamy dużą swobodę w ulokowaniu naszej kompozycji w różnych miejscach.

Róża pnąca Czerwona Sympathie
Róża pnąca różowa Jasmina

Róża pnąca - odmiany

Dużą popularnością w naszym sklepie cieszą się te odmiany:

Róża pnąca seledynowa typ Elff
Róża pnąca typu Ice
Róża pnąca Biało-Różowa typu Hend
Róża pnąca Czerwona Jff w balocie
Róża pnąca herbaciana w balocie
Róża pnąca łosoiowa w balocie
Róża pnąca Różowa typu Rozal
Róża pnąca BIAŁA
Róża pnąca biała z czerwoną otoczką
Róża pnąca bordowa typu GH
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

pixel