Szkodniki pnączy
Równie niebezpieczne dla pnączy jak choroby grzybowe, są szkodniki. Pnącza są wyjątkowo ulubionymi roślinami wielu gatunków szkodników.
![Mszyce](https://www.sadowniczy.pl/data/include/cms/pnacz-mszyce.jpg)
Mszyce Mszyce to wyjątkowo uciążliwy szkodnik. Podczas żerowania owady te wprowadzają do tkanek liści ślinę z enzymami, które wywołują żółknięcie i silną deformację liści. Mszyce wydalają także rosę miodową, która jest doskonałą pożywką dla grzybów sadzakowych. Grzyby te pokrywają liście czarnym nalotem i w ten sposób dodatkowo ograniczają powierzchnię asymilacyjną roślin. Mszyce żerują gromadnie w tzw. koloniach złożonych z larw i bezskrzydłych samic barwy czarnej.
Zwalczanie mszyc powinno rozpocząć się bezpośrednio po wykryciu pierwszych oznak ich żerowania, zanim jeszcze utworzą kolonie. W tym okresie skuteczne są wszystkie preparaty owadobójcze. Do wyboru mamy środki chemiczne ale także naturalne. W późniejszym okresie kiedy na pędach lub kwiatach znajdują się liczne kolonie należy pnącza opryskać środkami silniejszymi.
![Miniarki](https://www.sadowniczy.pl/data/include/cms/pnacz-Miniarki.jpg)
Miniarki Objawy żerowania miniarek pojawiają się najczęściej w maju i czerwcu. Wzdłuż brzegów liści pojawiają się początkowo jasnozielone, a później brązowe, wąskie kręte plamy. Na szczęście muchówka ta nie występuje gromadnie i nie powoduje dużych szkód. Miniarki zwalczamy bezpośrednio po zauważeniu pierwszych jeszcze jasnożółtych plamek. Pnącza, na których zauważymy te owady należy opryskać preparatem wgłębnym.
![Giętwa powojnikowa](https://www.sadowniczy.pl/data/include/cms/pnacz-gietwa.jpg)
Giętwa powojnikowa Giętwa powojnikowa najczęściej żeruje na powojniku alpejskim. Od połowy maja do połowy czerwca na jednym krzewie może żerować kilkanaście larw. Początkowo wygryzają dziury w zielonych częściach liści, pomiędzy nerwami, a w późniejszym czasie pozostawiają jedynie nienaruszony główny nerw. Liście mogą być nadjedzone w całości lub tylko nieregularne ich kawałki. Larwy są barwy zielonej z delikatnym białym nalotem woskowym i osiągają 15 mm długości.
W celu eliminacji giętwy powojnikowej stosujemy oprysk z preparatów owadobójczych. Najlepiej to zrobić zaraz po zauważeniu pierwszych uszkodzonych liści.
![Ślimaki](https://www.sadowniczy.pl/data/include/cms/pnacza-slimaki.jpg)
Ślimaki Ślimaki występują w każdym ogrodzie zarówno na warzywach jak i na kwiatach. Żerują głównie nocą. Najwięcej ślimaków spotkać można zaraz po deszczu lub intensywnym podlewaniu ogrodu. Wygryzają dziury pomiędzy nerwami, a następnie coraz bardziej je powiększają. Ślimaki są bardzo niebezpieczne, gdyż wygryzają dziury w pąkach kwiatowych lub płatkach.
Ślimaki zbieramy na bieżąco, wokół roślin można rozsypać jeden z preparatów ślimakobójczych. Można tez wyłożyć preparat do płaskiego naczynia, najlepiej wieczorem, a rano ślimaki zbieramy, niszczymy lub wynosimy jak najdalej od ogrodu.
Przędziorek chmielowy Larwy i osobniki dorosłe przędziorka chmielowego żerują na dolnej stronie liści. Efektem tego są pojawiające się na górnej stronie liści cętki zlewające się z czasem w mozaikowe plamy. Podczas gorącego i bezdeszczowego lata można na roślinach zauważyć delikatną pajęczynkę.
![Przędziorek chmielowy](https://www.sadowniczy.pl/data/include/cms/pnacz-pedziorek.jpg)
Przędziorek chmielowy zwalczamy stosując oprysk preparatem jajobójczym i larwobójczym. W okresie pełnej wegetacji wskazane jest zastosowanie bardziej skuteczniejszych preparatów typowo na osobniki dorosłe. Zabieg powtarzamy po 7-10 dniach.