Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Szkodniki pnączy

2019-10-16

Równie niebezpieczne dla pnączy jak choroby grzybowe, są szkodniki. Pnącza są wyjątkowo ulubionymi roślinami wielu gatunków szkodników.

Mszyce

Mszyce Mszyce to wyjątkowo uciążliwy szkodnik. Podczas żerowania owady te wprowadzają do tkanek liści ślinę z enzymami, które wywołują żółknięcie i silną deformację liści. Mszyce wydalają także rosę miodową, która jest doskonałą pożywką dla grzybów sadzakowych. Grzyby te pokrywają liście czarnym nalotem i w ten sposób dodatkowo ograniczają powierzchnię asymilacyjną roślin. Mszyce żerują gromadnie w tzw. koloniach złożonych z larw i bezskrzydłych samic barwy czarnej.

Zwalczanie mszyc powinno rozpocząć się bezpośrednio po wykryciu pierwszych oznak ich żerowania, zanim jeszcze utworzą kolonie. W tym okresie skuteczne są wszystkie preparaty owadobójcze. Do wyboru mamy środki chemiczne ale także naturalne. W późniejszym okresie kiedy na pędach lub kwiatach znajdują się liczne kolonie należy pnącza opryskać środkami silniejszymi.

Miniarki

Miniarki Objawy żerowania miniarek pojawiają się najczęściej w maju i czerwcu. Wzdłuż brzegów liści pojawiają się początkowo jasnozielone, a później brązowe, wąskie kręte plamy. Na szczęście muchówka ta nie występuje gromadnie i nie powoduje dużych szkód. Miniarki zwalczamy bezpośrednio po zauważeniu pierwszych jeszcze jasnożółtych plamek. Pnącza, na których zauważymy te owady należy opryskać preparatem wgłębnym.

Giętwa powojnikowa

Giętwa powojnikowa Giętwa powojnikowa najczęściej żeruje na powojniku alpejskim. Od połowy maja do połowy czerwca na jednym krzewie może żerować kilkanaście larw. Początkowo wygryzają dziury w zielonych częściach liści, pomiędzy nerwami, a w późniejszym czasie pozostawiają jedynie nienaruszony główny nerw. Liście mogą być nadjedzone w całości lub tylko nieregularne ich kawałki. Larwy są barwy zielonej z delikatnym białym nalotem woskowym i osiągają 15 mm długości.

W celu eliminacji giętwy powojnikowej stosujemy oprysk z preparatów owadobójczych. Najlepiej to zrobić zaraz po zauważeniu pierwszych uszkodzonych liści.

Ślimaki

Ślimaki Ślimaki występują w każdym ogrodzie zarówno na warzywach jak i na kwiatach. Żerują głównie nocą. Najwięcej ślimaków spotkać można zaraz po deszczu lub intensywnym podlewaniu ogrodu. Wygryzają dziury pomiędzy nerwami, a następnie coraz bardziej je powiększają. Ślimaki są bardzo niebezpieczne, gdyż wygryzają dziury w pąkach kwiatowych lub płatkach.

Ślimaki zbieramy na bieżąco, wokół roślin można rozsypać jeden z preparatów ślimakobójczych. Można tez wyłożyć preparat do płaskiego naczynia, najlepiej wieczorem, a rano ślimaki zbieramy, niszczymy lub wynosimy jak najdalej od ogrodu.

Przędziorek chmielowy Larwy i osobniki dorosłe przędziorka chmielowego żerują na dolnej stronie liści. Efektem tego są pojawiające się na górnej stronie liści cętki zlewające się z czasem w mozaikowe plamy. Podczas gorącego i bezdeszczowego lata można na roślinach zauważyć delikatną pajęczynkę.

Przędziorek chmielowy

Przędziorek chmielowy zwalczamy stosując oprysk preparatem jajobójczym i larwobójczym. W okresie pełnej wegetacji wskazane jest zastosowanie bardziej skuteczniejszych preparatów typowo na osobniki dorosłe. Zabieg powtarzamy po 7-10 dniach.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel