Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Byliny i rośliny jedno i dwuletnie na bukiety

2019-10-09

Byliny i rośliny na bukiety

Piękne, kolorowe i pachnące kwiaty są najwspanialszą ozdobą każdego ogrodu, ale mogą być też znakomitą dekoracją naszego domu. Dlatego na każdej działce warto posadzić rośliny, których kwiaty nadają się do cięcia i można z nich tworzyć fantastyczne bukiety. Ścinanie kwiatów pobudza dodatkowo wiele roślin do zawiązywania nowych pąków i bujnego wzrostu. Warto jednak zostawić część kwiatów do przekwitnięcia, aby mogły zawiązać nasiona.

Z kwiatów ciętych możemy tworzyć kompozycje jednobarwne (monochromatyczne) lub wielobarwne. Wszystko zależy od naszej kreatywności i stylu jaki chcemy uzyskać.

Planując uprawę roślin ozdobnych, których kwiaty będziemy chcieli ścinać do wazonu, musimy wiedzieć, jakie gatunki się do tego nadają. Kwiaty niektórych roślin mogą bowiem przetrwać w wodzie zaledwie kilka lub najwyżej kilkanaście godzin jak np. maki polne, maciejka, liliowce, fiołki pachnące, nasturcje, natomiast inne bez problemu wytrzymają w wazonie nawet kilka tygodni. Są także takie kwiaty, jak gazanie, które po ścięciu zwijają płatki i niestety nie nadają się już do tworzenia z nich bukietów.

Doskonałym materiałem na bukiety są m. in. kwiaty jednoroczne jak: malwy, nagietki, cynie czy chabry. Pierwsze kwitnące, jednoroczne gatunki można wysiewać do pojemników już od lutego i uprawiać na parapecie w mieszkaniu lub szklarni. Kwiaty jednoroczne kwitną już w pierwszym roku po wysianiu. W drugim roku po wysianiu kwitną rośliny dwuletnie. Zaliczają się do nich m.in. fiołek ogrodowy (bratek), stokrotka pospolita, niezapominajka leśna, dzwonek ogrodowy. Podobnie jest z kwitnącymi bylinami, których kwiaty pojawią się dopiero w drugim roku po wysianiu. Na kwiaty roślin dwuletnich i bylin, uprawianych z nasion, trzeba niestety poczekać.

Jednym z gatunków najczęściej kojarzonych z bukietem jest róża. Pomimo swojej urody róże nie zachwycają jednak trwałością. W wazonie mogą postać jedynie przez ok.7 dni i tylko niektóre z nich, jak róże wielkokwiatowe, nadają się cięcia.

Jedno z pierwszych miejsc wśród roślin przeznaczonych na kwiaty cięte należy się przede wszystkim złocieniom, znanym bardziej jako chryzantemy, które mogą spędzić w wodzie nawet 3 – 4 tygodnie.

Sporą trwałość wykazują się też rudbekie, astry chińskie, nagietki, jeżówki, mieczyki, dzielżany, nachyłki oraz goździki, które będą ozdobą mieszkania przez ok. 2 – 3 tygodnie.

Byliny i rośliny na bukiety

Doskonałe do cięcia, choć już mniej trwałe, zachowają świeżość w wazonie przez 1,5 do 2 tygodni, są kwiaty: lilii, dzwonków ogrodowych, rozchodników okazałych, krwawników, celozji grzebieniastej, ostróżki ogrodowej, czy zatrwianu wrębnego.

W wazonie niewiele ponad tydzień przetrwają z kolei cynie, krokosmie, astry nowoangielskie i nowobelgijskie, orliki, krwawniki, gailardie, lilie (cebulki lilii w pięknych kolorach kupisz w naszym sklepie), piwonie, konwalie, dalie pompowe, tulipany, słoneczniki ozdobne, łubiny trwałe, lwie paszcze, stokrotki, piwonie chińskie, mieczyki i kosaćce (irysy).

Urodą kwiatów ciętych będziemy mogli cieszyć się jeszcze krócej w przypadku floksów wiechowatych, konwalii, narcyzów, groszku pachnącego, zawilca japońskiego, ostróżki ogrodowej, hiacyntów, czy kwiatów lilaków i jaśminowców, które wytrzymają po ścięciu niespełna tydzień.

Na trwałość kwiatów ciętych ma jednak wpływ nie tylko gatunek roślin, ale też wiele innych czynników. Do najważniejszych należy między innymi odpowiednia faza cięcia roślin. Jedne ścina się po rozwinięciu pierwszego pąka w kwiatostanie, inne ściana się w fazie pełnego rozkwitu, a jeszcze inne w fazie wybarwionego pąka.

Aby kwiaty przetrwały w wazonie jak najdłużej, powinny zostać ścięte w niezbyt ciepły, bezdeszczowy dzień, najlepiej wczesnym przedpołudniem lub w późnych godzinach popołudniowych.

Po ścięciu powinny być przechowywane w chłodnym i półcienistym miejscu, w znacznej odległości od źródeł etylenu. Dopiero po mniej więcej dwóch godzinach można usunąć niepotrzebne liście, ponownie przyciąć pędy, najlepiej ukośnie i dopiero wtedy przystąpić do układania kwiatów.

Woda w wazonie powinna zawsze być chłodna i czysta (należy zmieniać ją co drugi dzień), a kwiaty umieszczone w miejscu ocienionym, chłodnym i przewiewnym.

Można również zastosować preparaty przedłużające trwałość kwiatów (gotowych lub samodzielnie wykonanych odżywek).

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel