Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Róże miniaturowe okrywowe do ogrodu jak dbać

2022-03-25
Róże miniaturowe okrywowe do ogrodu jak dbać

Róże okrywowe to młoda generacja, najmniej kłopotliwych gatunków róż. Wyhodowane zostały w latach siedemdziesiątych XXw. przede wszystkim z myślą o publicznych terenach, gdzie niekoniecznie jest czas na częstą pielęgnację krzewów. Róże okrywowe to doskonałe odmiany do obsadzania miejsc mocno nasłonecznionych, do obsadzania skarp zarówno w przestrzeni publicznej jak i w ogrodach przydomowych. Tworzą one bowiem gęste dywany, stosunkowo niewysokie z dużą mrozoodpornością i wytrzymałością. Często pytacie nas o to kiedy najlepiej sadzić róże okrywowe, które to są róże niskie długokwitnące, róże miniaturowe - cięcie kiedy, róże miniaturowe w ogrodzie - uprawa. 

Róże miniaturowe okrywowe - jakie są

Róże okrywowe miniaturowe to grupa zróżnicowanych gatunków róż, które nazywane są praktycznymi pięknościami. Dzieje się tak dlatego, że są niesamowicie wytrzymałe, szybko zakwitają i kwitną od czerwca do października. Znoszą słabe gleby, zasolenie, susze, zanieczyszczenie powietrza, a nawet częściowe zacienienie. Jeszcze jedna ich cecha wspólna to zdolność do szybkiego pokrywania terenu dywanem kwiatów, pędów i liści. 

Dzięki tym wyróżnikom róże te sadzone są w trudnych miejskich warunkach, na terenach zurbanizowanych, w publicznej zieleni, na tarasach i balkonach, no i oczywiście w ogrodach. Ponadto plątanina rozgałęzień róż okrywowych zagłusza chwasty i stwarza sprzyjające warunki dla rozwoju drobnych ssaków i ptaków.

Róża miniaturowa okrywowa różowa
Róża miniaturowa okrywowa jasnoróżowa

Kiedy najlepiej sadzić róże okrywowe

Róże miniaturowe okrywowe zakupione w doniczkach sadzimy od wiosny, poprzez cały okres letni, aż do pierwszych przymrozków. Róże kopane z grunty w balotach sadzimy w dwóch terminach: wiosną, od marca do maja oraz jesienią: od września do końca listopada.

Róże miniaturowe w ogrodzie - uprawa

Róże okrywowe preferują stanowiska ciepłe i słoneczne, do półcienistych. Gleba najlepiej jeśli będzie dość żyzna, piaszczysto-gliniasta, o lekko kwaśnym odczynie, do zasadowego.

Róże miniaturowe - cięcie kiedy

Róże miniaturowe okrywowe nie wymagają regularnego cięcia jak róże wielkokwiatowe, róże rabatowe, róże pnące. Usuwamy wiosną jedynie pędy stare, uszkodzone i "dziczki". Co prawda co kilka lat możemy odświeżyć nasze krzewy róż poprzez przycięcie wszystkich pędów na wysokości 10-15cm.

Róża miniaturowa okrywowa biała
Róża miniaturowa okrywowa

Róża okrywowa miniaturowa zastosowanie

  • Na rabaty
  • Na murki
  • Na skalniaki
  • Na skarpy
  • Jako rośliny zadarniające
  • Na tarasy i balkony
  • Do pojemników
  • Na obwódki
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

pixel