Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rośliny do nasadzeń wzdłuż rowów melioracyjnych

2020-02-20

Rośliny do nasadzeń wzdłuż rowów melioracyjnych

Jako właściciel nieruchomości, która graniczy z rowem melioracyjnym, możemy mieć poważny dylemat co mamy zrobić, jak ją zagospodarować, czym najlepiej obsadzić. Jeszcze gorszy pojawia się problem, gdy taki rów przebiega przez część naszej działki. Często rów melioracyjny traktujemy jako ściek i wylęgarnie komarów. Boimy się również, że będzie on powodem podtopień naszej działki. Tymczasem, tak naprawdę rów melioracyjny, zwany inaczej wodnym, to sztucznie wykonane, podłużne zagłębienie w ziemi służące do zbierania z okolicy nadmiernej ilości wody i służące do jej odprowadzania do najbliższej rzeki lub zbiornika. Rów melioracyjny zbiera wodę z nawierzchni i nie dopuszcza do jej zalania wodą deszczową z wyżej położonego terenu. Woda w takich rowach znajduje się najczęściej tylko bezpośrednio po deszczu. Rowy melioracyjne najczęściej służą do odwadniania meliorowanego terenu, często jednak budowane są tak, aby w razie suszy miały także możliwość czasowego nawadniania otaczającego terenu.

O ile w początkowym odcinku rowy melioracyjne często bywają suche o tyle niżej mogą nigdy nie wysychać, przez co warunkami w nich panujące, nie różnią się prawie od warunków panujących w ciekach naturalnych, zwłaszcza gdy nie są zbyt często czyszczone. Z rzeki do której uchodzą, zazwyczaj swobodnie mogą się dostawać bytujące w niej ryby, ślimaki, owady i wszystkie inne organizmy. Rowy melioracyjne najczęściej prowadzą czystszą wodę niż rzeki do których wpływają, tym samym poprawiają jakość wody rzecznej i stanowią schronienie dla organizmów nieodpornych na zanieczyszczenie środowiska. Można tam spotkać wiele rzadkich gatunków wodnych, także objętych ochroną gatunkową. W rowach melioracyjnych spotyka się przede wszystkim gatunki charakterystyczne dla wód stojących oraz wolno płynących. Są to miejsca dogodne dla składania przez ryby ikry oraz odpowiednie dla rozwoju płazów, czy chruścików.

W ujęciu ekologicznym rów przydrożny powinien być tak przygotowany, aby nie odprowadzał wody pełnej zanieczyszczeń komunikacyjnych, lecz ją zatrzymywał. Zanieczyszczenia zawarte w wodzie podlegać będą wtedy naturalnemu filtrowaniu i wchłanianiu przez roślinność poboczy. Zależnie od otoczenia oraz przewidywanej ilości prowadzonej wody, rowy mogą mieć różną szerokość oraz różne profile ścian. W miejscach, gdzie przewidziano możliwość przejazdu lub zjazdu na posesję lub na pole, buduje się przepusty umożliwiające swobodny przepływ wody i równoczesny przejazd lub przejście górą dla ludzi.

Rów melioracyjny można wykorzystać i stworzyć z niego swój mały, wymarzony strumyk. Można się on stać dekorację ogrodu. Fajnie, gdy rów nie idzie w linii prostej, tylko zagina się i to powoduje, że wygląda ciekawiej i bardziej naturalnie. Nieraz trzeba jakoś wzmocnić brzegi, zrobić jakieś mini tarasy, żeby deszcze nie spłukiwały ziemi ani wzbierająca sezonowo woda nie wypłukiwała roślin. Brzegi należy oczyścić i wyrównać, a brzegi połączyć mostkiem. Takie prace najlepiej powierzyć profesjonalistom.

Najczęściej rów melioracyjny, prawie na całej długości porasta, normalna, dziko występująca roślinność lądowa. My oczywiście możemy to zmienić dodając rośliny dekoracyjne i jednocześnie obsuszające teren. Nowe rośliny starajmy się dobierać zgodnie z ich wymogami siedliskowymi, a jednocześnie twórzmy z nich kompozycje, które przyjemnie ogląda się z wnętrza ogrodu. W rezultacie duże nagromadzenie gatunków i odmian powoduje, że zawsze coś się dzieje, coś kwitnie. Z dobrodziejstw ogrodu korzystamy nie tylko my ale i mnóstwo zwierząt, głównie ptaki, szczególnie zimą.

Rów melioracyjny często porastają rośliny, które mają duże zapotrzebowanie na biogeny, pierwiastki takie, jak azot i fosfor. Jedną z najlepszych roślin do tego celu będzie między innymi wierzba, żywokost lekarski i pokrzywa. Duże zapotrzebowanie pokarmowe ma również bez czarny, czy śliwy.

Z roślin, które my możemy dodatkowo dosadzić w okolicy takiego rowu doskonale nada się:

-wierzby takie jak:szwajcarska, iwa, Hakuro-Nishiki, sachalińska

brzoza omszona

-buk pospolity

-dąb błotny

-grab pospolity

-derenie białe, rozłogowe, dereń świdwa

-czeremcha pospolita

-jesion wyniosły i amerykański

-klon srebrzysty i jesionolistny

-kalina koralowa

-olsza zielona, szara i czarna

-wiąz szypułkowy

-modrzewnica pospolita

-tawuła wierzbolistna

-trzmielina pospolita

-żurawina błotna

-wrzosiec bagienny

-turzyce

-miskanty

-kaczeniec błotny

-wiązówka błotna

-jaskier ostry

-omieg wschodni

-rozplenice

-wierzbówka

-krwawnica

-sito

-pałka drobna

-paprocie

-trawy

-bluszcz

-hortensja pnąca

-kosaćce

-parzydło leśne

-niezapominajki

-pierwiosnki itp

Na brzegi również dobrze nadają się gatunki, które znoszą wilgoć, ale także jej czasowy brak, np. w czasie suchego lata. Do roślin takich należą, miedzy innymi: bergenie, irysy syberyjskie i wodne, bodziszki, tojeść kropkowana, hosty, konwalia.

Pamiętajmy jednak o podstawowej zasadzie, że rów melioracyjny musi być zawsze drożny. Nie powinno się go obsadzać czymkolwiek, co mogło by zakłócić przepływ wody. Można obsadzić co najwyżej jego oba brzegi.

buk pospolity
dąb błotny
pałka minimanlna
kaczeniec błotny
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel