Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Agrotkanina

2020-01-15
Agrotkanina

Agrotkanina czarna. Jaką wybrać i która jest najlepsza?

Agrotkanina i agrowłóknina to dwa zupełnie inne produkty często mylone przez naszych klientów. Osoby chcące mieć nieskazitelnie czysty ogród pozbawiony w zupełności niepotrzebnych chwastów częstą szukają alternatywy dla pielenia. Często są to właśnie agrotkaniny i agrwłókniny. W tej krótkiej charakterystyce postaramy się wytłumaczyć różnice pomiędzy tymi produktami i pokazać do czego można je wykorzystać.

Agrowłóknina

Agrotkanina od agrwłókniną różni się przede wszystkim gramaturą co inaczej można nazwać grubością , a co za tym idzie innym splotem materiału. Obie wykonane są z polipropylenu. Agrotkanina to zdecydowanie mocniejszy materiał, jest bardzie wytrzymała i grubsza, agrowłóknina jest cieńsza i mniej wytrzymała.

Agrowłóknine stosujemy zarówno do okrywania roślin jak i do ściółkowania ziemi. Agrowłóknine możemy spotkać w różnych kolorach. Agrowłóknina czarna, brązowa i zielona służy do ściółkowania, jako ochrona przed ciągle wyrastającymi i niechcianymi chwastami. Jest dużo lepsza niż foli ponieważ przepuszcza wodę. Dzięki temu rośliny nie są pozbawione stałego źródła wody i rosną dużo ładniej. Agrowłóknina biała jest stosowana do ochrony roślin przed mrozem. Występuję w dwóch wariantach na wiosnę i zimę. Agrowłóknina wiosenna jest cieniutka o gramaturze: 17 g/m2, 19 g/m2, 23 g/m2. Chroni rośliny przed wiosennymi przymrozkami, a jednocześnie przyśpiesza ich plonowanie.

Agrwółknina zimowa jest znacznie grubsza. Gramatura 50g/m2. Stosujemy ją do osłaniania roślin na zimę. Chroni rośliny przed mrozem, zimnymi wiatrami

Agrotkanina czarna

Inaczej nazywana jest matą ściółkująca lub szkółkarską. Jest stosowana również jako materiał antychwastowy. Natomiast różni się znacząco od agrowłókniny jest dużo grubsza i różni się splotem. Poza tym jest bardzo wytrzymała i stosuję się ją zazwyczaj przy większych i mniejszych uprawach np. ogórków czy truskawek. Jest dostępna w kolorach czarnym, brązowym i zielonym. Jej grubości to 70 g/m2, 90 g/m2, 120 g/m2.

Więc jaką wybrać.

Tak jak zauważyliśmy obie zaletami mało się od siebie różną. Obie są idealne do ściółkowania. Wszystko zależy od tego do czego chcemy ją wykorzystać i jaki mamy budżet. Agrwółóknina jest zdecydowanie tańsza od agrotkaniny czarnej. Jak używają tych materiałów profesjonaliści. Od obsypania skarpy użyjemy agrowłókniny , ponieważ z niej nie zsunie się ani grys, ani kora Chcemy wysypach grys w ogrodzie, zdecydowanie agtrotkanmina ponieważ jest bardzo wytrzymała, a grys jest ciężki i czasem ostry. Co lepiej przepuszcza wodę _ agrotkanina, lecz przy zastosowaniu agrowłókniny odnotowuję się mniejsze odparowywanie wody co sprzyja roślinom , ponieważ dłużej mają wilgotne podłoże. Chwasty- którą wybrać. To ciężkie pytanie. Obie sprawdzają się równie dobrze. Agrotkanina ze względu na to że jest mocniejsza dłużej nie przepuszcza chwastów.

Podsumowując

Oba te produkty różnią się od siebie, lecz w nich zastosowaniu musimy zachować przede wszystkim zdrowy rozsądek i przemyśleć do czego chcemy ją zastosować i jakie ma być jej zadanie.

agrowłóknina
agrotkanina
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel